Reklama
reklama

Spojení Brna a Vídně je prioritou. Jednání kraje a Dolního Rakouska se zaměřilo na dopravu

Dopravní infrastruktura a spolupráce v oblasti zdravotnictví patřily k hlavním tématům jednání zástupců Jihomoravského kraje a vedení Dolního Rakouska v St. Pöltenu.

„O velké intenzitě našich vzájemných vztahů svědčí skutečnost, že jde o už druhé letošní setkání s mým kolegou, dolnorakouským zemským hejtmanem Erwinem Pröllem,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Jak řekl, v současné době existuje nejlepší možná konstelace na dokončení dálničního spojení mezi Dolním Rakouskem a jižní Moravou. „Jako předseda Asociace krajů České republiky budu jednat s  ministrem financí Andrejem Babišem, aby bylo zajištěno financování výstavby na české straně. Náš kraj je připraven pomoci při zdolání všech administrativních překážek. Znamením, že se věci pohnuly, je i skutečnost, že výstavbu R52 pokládá nová česká vláda za svoji prioritu uvedenou v programovém prohlášení, které schválila Poslanecká sněmovna. V oblasti využití fondů Evropské unie je naším společným zájmem snížení administrativní zátěže a čerpání co nejvíce prostředků pro rozvoj našich regionů. Naplníme tak jednu ze základních myšlenek evropské spolupráce, že Evropa je především Evropou regionů,“ řekl hejtman Hašek.

Jak dále sdělil, při spolupráci v oblasti zdravotnictví půjde  o konkrétní kroky jednotlivých zdravotnických zařízení na obou stranách hranice. „V případě přeshraniční spolupráce při poskytování přednemocniční neodkladné péče udělám maximum pro to, aby Poslanecká sněmovna schválila příslušnou smlouvu,“ zdůraznil jihomoravský hejtman Hašek.

Podle Erwina Prölla přichází závěrečná fáze výstavby dálnice  Brno – Vídeň. Rakouská strana vnímá, že nová česká vláda projevila silnou vůli k dostavbě dálničního propojení obou regionů. Jak dále konstatoval dolnorakouský hejtman, setká se příští týden s českým ministrem dopravy v St. Pöltenu a bude s ním jednat především o této problematice.

V oblasti zdravotnictví Erwin Pröll ocenil plánovanou spolupráci mezi klinikami v Mistelbachu a Hollabrunnu na dolnorakouské straně a jihomoravskými nemocnicemi v Břeclavi a Znojmě. Stejně tak vyzdvihl skutečnost, že práce na dohodě mezi Rakouskem a ČR v oblasti spolupráce zdravotnických záchranných služeb finišují a dohoda je fakticky před uzavřením.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře