Reklama
reklama

Spojení Brna a Vídně je prioritou. Jednání kraje a Dolního Rakouska se zaměřilo na dopravu

Dopravní infrastruktura a spolupráce v oblasti zdravotnictví patřily k hlavním tématům jednání zástupců Jihomoravského kraje a vedení Dolního Rakouska v St. Pöltenu.

„O velké intenzitě našich vzájemných vztahů svědčí skutečnost, že jde o už druhé letošní setkání s mým kolegou, dolnorakouským zemským hejtmanem Erwinem Pröllem,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Jak řekl, v současné době existuje nejlepší možná konstelace na dokončení dálničního spojení mezi Dolním Rakouskem a jižní Moravou. „Jako předseda Asociace krajů České republiky budu jednat s  ministrem financí Andrejem Babišem, aby bylo zajištěno financování výstavby na české straně. Náš kraj je připraven pomoci při zdolání všech administrativních překážek. Znamením, že se věci pohnuly, je i skutečnost, že výstavbu R52 pokládá nová česká vláda za svoji prioritu uvedenou v programovém prohlášení, které schválila Poslanecká sněmovna. V oblasti využití fondů Evropské unie je naším společným zájmem snížení administrativní zátěže a čerpání co nejvíce prostředků pro rozvoj našich regionů. Naplníme tak jednu ze základních myšlenek evropské spolupráce, že Evropa je především Evropou regionů,“ řekl hejtman Hašek.

Jak dále sdělil, při spolupráci v oblasti zdravotnictví půjde  o konkrétní kroky jednotlivých zdravotnických zařízení na obou stranách hranice. „V případě přeshraniční spolupráce při poskytování přednemocniční neodkladné péče udělám maximum pro to, aby Poslanecká sněmovna schválila příslušnou smlouvu,“ zdůraznil jihomoravský hejtman Hašek.

Podle Erwina Prölla přichází závěrečná fáze výstavby dálnice  Brno – Vídeň. Rakouská strana vnímá, že nová česká vláda projevila silnou vůli k dostavbě dálničního propojení obou regionů. Jak dále konstatoval dolnorakouský hejtman, setká se příští týden s českým ministrem dopravy v St. Pöltenu a bude s ním jednat především o této problematice.

V oblasti zdravotnictví Erwin Pröll ocenil plánovanou spolupráci mezi klinikami v Mistelbachu a Hollabrunnu na dolnorakouské straně a jihomoravskými nemocnicemi v Břeclavi a Znojmě. Stejně tak vyzdvihl skutečnost, že práce na dohodě mezi Rakouskem a ČR v oblasti spolupráce zdravotnických záchranných služeb finišují a dohoda je fakticky před uzavřením.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře