Reklama
reklama

Slupky od brambor mohou Brňané házet do kompostérů. Město jim na ně přispěje

Brněnská radnice chce lidi přimět ke kompostování. V Brně-Žebětíně od roku 2010 jako v první městské části zkoušeli pilotní projekt, kdy lidé mohli získat dotované kompostéry. Podepsali zároveň smlouvu s magistrátem, že trávu ze zahrady, slupky od brambor a další rozložitelný odpad nebudou házet do popelnice. Nyní město nabízí dotované kompostéry pro obyvatele všech městských částí. Cílem je snížit podíl kompostovatelných složek v komunálním odpadu.

Odpad z popelnic se v Brně vozí do spalovny. Rozložitelný odpad v tom komunálním nevýhodou, protože obsahuje hodně vody a snižuje teplotu hoření. Brno se tak rozhodlo v návaznosti na pilotní projekt domácího kompostování v Žebětíně prodávat dotované plastové kompostéry všem obyvatelům Brna.

"K rodinným domům nebo rekreačním objektům lze koupit kompostér typu K400 o objemu 400 litrů za 790 korun, k bytovým domům kompostér typu Thermo King 900 o objemu 900 litrů za 960 korun. Kompostéry jsou prodávány za polovinu nákupní ceny. K dispozici je 500 kompostérů K400 a 30 kompostérů Thermo King 900," uvedl Josef Černý z odboru životního prostředí. Prodej kompostérů již byl zahájen.

Podmínkou prodeje kompostéru je absolvování školení k domácímu kompostování. Absolvovat školení nebo zakoupit kompostér je možné v ENVIcentru v areálu brněnské spalovny v Jedovnické ulici. Pravidla přidělování a prodeje kompostérů včetně žádosti o kompostér a termíny školení jsou zveřejněny na webových stránkách projektu www.miniwaste.cz.

Záměr přimět městské obyvatele, aby biologický odpad likvidovali doma a používali ve vlastních zahrádkách, pochází z partnerského města Rennes. Má s projektem zkušenosti a bude Brnu radit i v tom, jak s lidmi o kompostování komunikovat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře