Reklama
reklama

Složí Hašek post jihomoravského hejtmana? Bude jen poslancem?

Volby bývají katalyzátorem dějů, které jindy unikají zrakům běžného občana. Obzvláště poté, kdy strana nezíská počet hlasů, který by ji umožňoval prosazovat program v míře, které odpovídají ambice, tradice či pozice daného subjektu v stranickopolitické soustavě.

ČSSD vyhrála podruhé za sebou volby a podruhé za sebou s počtem hlasů, který je daleko za očekáváním. V roce 2010 tehdejší předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek vzápětí po volbách rezignoval. Byl to logický krok, jeho strana se tehdy ocitla v izolaci, bez koaličního potenciálu a tedy bez minimální šance sestavit vládu.

Letos vyhrála ČSSD ještě s nižším počtem hlasů, jde o vůbec nejslabší výsledek vítěze voleb v polistopadové historii. Přesto je situace oproti minulým volbám odlišná: ČSSD může sestavit většinovou vládu s lidovci a hnutím ANO.

Do pátku první místopředseda strany Michal Hašek přesto společně s prezidentem Milošem Zemanem a dalšími čtyřmi spolustraníky pojali plán, dle kterého měl Sobotka nést za slabý volební výsledek odpovědnost, chtěli si vynutit jeho rezignaci. Dnes již víme, že se jim manévr nepodařil.

Byli ta naopak právě Michal Hašek, Zdeněk Škromach či Jeroným Tejc, kdo se v posledních hodinách vzdali stranických funkcí. Reagovali tak na tlak veřejnosti a členské základny, která odmítla jejich konspirační schůzku s prezidentem a přijala interpretaci, dle které se jednalo o vnitrostranický puč.

Na tomto místě je třeba upozornit na jeden podstatný fakt: svár v ČSSD se neobnažil až v den, kdy skončily sněmovní volby. Začínat rozbor situace dnem voleb je chybné, ba lživé. Vše začalo mnohem dříve, už před prezidentskou volbou, řeči o jednotě jsou a byly z úst Haška a spol. pokrytectvím nejpozději od ledna, už před prvním kolem jednali totiž mnozí z nich proti vlastní straně, zjevným se to stalo nejpozději mezi jejím prvním a druhým kolem.

Podle zasvěcených zdrojů blízkých ČSSD slíbil Zeman Haškovi post premiéra mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby v případě, že ho ČSSD před druhým kolem podpoří. Jak víme, ČSSD tak učinila ještě týž večer po zveřejnění výsledků prvního kola prezidentské volby.

Nejpozději právě tímto dnem začaly konzultace Michala Haška s Milošem Zemanem, ze kterých se odvíjel jejich společný postup namířený mimo jiné proti Sobotkovi. Jejich společná povolební schůzka byl tedy vrchol jejich více než půlroční kooperace, nikoli začátek. A právě v tomto kontextu je třeba přemýšlet také o slabém volebním výsledku strany a jeho příčinách.

Jinak řečeno: volební výsledek ČSSD lze mimo jiné interpretovat jako nechuť voličů podpořit stranu, která by se stala pouhou loutkou v rukou prezidenta. Této intepretaci volebního výsledku nahrává i volební zisk SPOZ, která u voličů totálně propadla.

Buď jak buď, Hašek v pátek oznámil rezignaci na post prvního místopředsedy ČSSD, tlaku zkrátka neodolal. Při té příležitosti zveřejnil prohlášení, které je v mnoha ohledech pozoruhodným dokumentem. Mimo jiné je zjevné, že jeho ústup je pouze dočasný. Při první příležitosti lze očekávat odplatu, a to nejen od Haška, nýbrž především od Zemana.

Sobotka by měl už nyní pracovat na tom, aby poslanecký klub ČSSD byl skutečně funkčním a jednotným tělesem. Možná by mu se svými zkušenostmi mohl dělat poradce Mirek Topolánek. I jeho vláda padla v roce 2009 kvůli nejednotě vlastní strany, a i tehdy tahal za nitky prezident a bývalý předseda nejsilnější vládní strany.

Bez zajímavosti není, že Hašek s Jeronýmem Tejcem v pátek krom jiného uvedli, že se chtějí spolupodílet na soudržnosti strany. „Nechceme se stát záminkou k tomu, že jednání o vládě nebudou úspěšná. Přejeme si v zájmu země i našich voličů úspěch ČSSD. Budeme i nadále loajálními sociálními demokraty, kteří ctí programové zásady a sliby, které jsme dali voličům,“ uvedl Hašek v přímém televizním přenosu.

Zdůraznil přitom, že udělá vše proto, aby pro vznik vlády ČSSD zajistili jednotnou podporu celého poslaneckého klubu ČSSD, tedy padesát hlasů. „Ve Sněmovně budeme podporovat všechny kroky, které budou v souladu s programem a volebními závazky ČSSD,“ zdůraznili Hašek a Tejc v prohlášení.

Pokud svá slova Hašek myslí vážně, znamená to, že se chce – ať už motivován jakkoli – věnovat především práci v dolní komoře. Zajímavé je to proto, že je mimo jiné také hejtman Jihomoravského kraje. Sociální demokraté si totiž letos v létě schválili usnesení, které jim brání v kumulaci funkcí.

„ÚVV ČSSD pokládá do budoucna za nevhodné, aby poslanec zvolený za ČSSD kumuloval tuto veřejnou funkci s funkcí hejtmana, náměstka hejtmana, primátora či náměstka primátora, uvolněného člena krajské rady či uvolněného člena rady statutárního města,“ píše se v usnesení, které si sociální demokraté schválili ve druhé polovině června letošního roku.

Vedení sociální demokracie zároveň vyzvalo své poslance, kteří budou zvoleni v příštích volbách do Poslanecké sněmovny, aby si nejpozději do šesti měsíců od vzniku poslaneckého mandátu ponechali pouze jednu z těchto důležitých funkcí.

„Nejenom já, ale i ČSSD se zamýšlí, jestli do budoucna kumulace určitého typu funkcí je prostě vhodná a žádoucí,“ prohlásil tehdy Hašek s tím, že se po volbách do Sněmovny rozhodne, zda bude vykonávat funkci hejtmana nebo poslance. „Nechci už pokračovat další čtyři roky v souběhu funkcí a v žádném případě by takový souběh nebyl po příštích volbách nějak dlouhodobý,“ dodal Hašek.

Závěr je jasný: Hašek, nechce-li vzdát boj o nejvyšší stranické pozice, nejspíš v nejbližších dnech či týdnech složí po místopředsednické funkci také post hejtmana Jihomoravského kraje. A zůstane poslancem. V opačném případě by se musel vzdát mandátu ve sněmovně a stal by se – asi definitivně – politikem regionálního formátu.

Třetí možností je porušení vnitrostranických pravidel ČSSD.

 Politické dění komentuje speciálně pro noviny CENTRUM news politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře