Reklama
reklama

Slavné vily zdobí celou Evropu

 Vilovou architekturu zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska od minulosti až po nejnovější stavby prezentuje výstava, která dnes bude zahájena v přednáškové budově Metodického centra moderní architektury v Brně.

Veřejnosti se tak představí nejen slavné evropské vily, ale také nové centrum, které vzniklo v areálu funkcionalistické vily Stiassni. „Vládní vila“ v Pisárkách včetně komplexu dalších budov, které k ní patří, a zahrady prošla dvouletou rekonstrukcí a stejně jako centrum se veřejnosti oficiálně otevře v polovině prosince. Výstavu Slavné vily zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska tak lze považovat za předpremiéru zpřístupnění areálu.

U zrodu putovní výstavy stála agentura Foibos Books, která vydává řadu reprezentativních publikací Slavné vily… (Čech, Moravy a Slezska; Slovenska; Polska; Maďarska, Slovinska). Vydání knih vždy doprovázela expozice s fotografiemi staveb a nakonec tak vznikla souhrnná výstava.

I na české architektonické skvosty je více vidět
Publikace i výstava jsou výsledkem tříletého mezinárodního projektu Via Villas, který byl podpořen prestižním evropským grantem Culture a na kterém se podílely partnerské organizace ze Slovinska, České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Jeho vyvrcholením se stala společná výstava a konference s názvem „Současná architektura rodinného bydlení ve střední Evropě a odkaz slavných vil 19. a 20. století", které se uskutečnily v květnu 2013 v Bruselu v prostorách Evropského parlamentu. Poprvé tak byl prezentován ucelený pohled na vilovou architekturu zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska.

Vernisáž brněnské výstavy se uskutečnila 18. listopadu v přednáškové budově Metodického centra moderní architektury v areálu vily Stiassni v Pisárkách (vstup z ulice Preslovy). Expozice, nad níž převzala záštitu generální konzulka Polské republiky Anna Olszewská, je od 19. listopadu do 11. prosince 2014 volně přístupná vždy od úterý do soboty od 13 do 18 hodin. Od 14. do 21. prosince ji pak bude možné zhlédnout jako součást prohlídkové trasy vily Stiassni. Výstavu doplňují zmíněné publikace o vilové architektuře zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře