Reklama
reklama

Slavné vily zdobí celou Evropu

 Vilovou architekturu zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska od minulosti až po nejnovější stavby prezentuje výstava, která dnes bude zahájena v přednáškové budově Metodického centra moderní architektury v Brně.

Veřejnosti se tak představí nejen slavné evropské vily, ale také nové centrum, které vzniklo v areálu funkcionalistické vily Stiassni. „Vládní vila“ v Pisárkách včetně komplexu dalších budov, které k ní patří, a zahrady prošla dvouletou rekonstrukcí a stejně jako centrum se veřejnosti oficiálně otevře v polovině prosince. Výstavu Slavné vily zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska tak lze považovat za předpremiéru zpřístupnění areálu.

U zrodu putovní výstavy stála agentura Foibos Books, která vydává řadu reprezentativních publikací Slavné vily… (Čech, Moravy a Slezska; Slovenska; Polska; Maďarska, Slovinska). Vydání knih vždy doprovázela expozice s fotografiemi staveb a nakonec tak vznikla souhrnná výstava.

I na české architektonické skvosty je více vidět
Publikace i výstava jsou výsledkem tříletého mezinárodního projektu Via Villas, který byl podpořen prestižním evropským grantem Culture a na kterém se podílely partnerské organizace ze Slovinska, České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Jeho vyvrcholením se stala společná výstava a konference s názvem „Současná architektura rodinného bydlení ve střední Evropě a odkaz slavných vil 19. a 20. století", které se uskutečnily v květnu 2013 v Bruselu v prostorách Evropského parlamentu. Poprvé tak byl prezentován ucelený pohled na vilovou architekturu zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska.

Vernisáž brněnské výstavy se uskutečnila 18. listopadu v přednáškové budově Metodického centra moderní architektury v areálu vily Stiassni v Pisárkách (vstup z ulice Preslovy). Expozice, nad níž převzala záštitu generální konzulka Polské republiky Anna Olszewská, je od 19. listopadu do 11. prosince 2014 volně přístupná vždy od úterý do soboty od 13 do 18 hodin. Od 14. do 21. prosince ji pak bude možné zhlédnout jako součást prohlídkové trasy vily Stiassni. Výstavu doplňují zmíněné publikace o vilové architektuře zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře