Reklama
reklama

Sedmnáctý listopad na VUT připomene tragickou smrt studenta architektury

V rámci oslav 17. listopadu bude na Fakultě architektury VUT slavnostně odhalena pamětní deska bývalému studentovi Pavlu Švandovi. 

Ten se za minulého režimu zapojil do protikomunistických aktivit. V říjnu 1981 pak bylo jeho tělo nalezeno na dně propasti Macocha. Toto nevyjasněné úmrtí bývá připisováno StB. „Při samotné realizaci pamětní desky jsem se nezaměřil na fyzický portrét, jak bývá zvykem, ale na metaforu násilně ukončeného mladého života. Deska je tedy pojata velice minimalisticky – jako arch papíru, na kterém je zápis o životě a smrti Pavla Švandy,“ vysvětlil autor pamětní desky a absolvent Fakulty výtvarných umění VUT Jan Šebánek. Slavnostní odhalení v budově FA VUT (Poříčí 5) se uskuteční ve čtvrtek 17. listopadu v 10:00 a zváni jsou všichni, kteří chtějí uctít památku Pavla Švandy. „Byl to velice nadaný student, s obrovským zájmem o věci společenské i duchovní. Jeho otevřenost a upřímnost stála bohužel proti zrůdnému systému,“ zavzpomínal organizátor projektu a absolvent Fakulty architektury Roman Antl. Události spojené s tímto studentským svátkem si akademici brněnské techniky připomenou rovněž v rámci slavnostního Akademického shromáždění, které se uskuteční v úterý 22. listopadu v 15:00 v historické aule rektorátu VUT. Vybraní pracovníci a studenti budou při této příležitosti oceněni zlatými či stříbrnými medailemi VUT.

Zdroj: VUT Brno

Autor: 
redakce
Aktuálně
V pondělí dopoledne přijali policisté stručné oznámení o tom , že se mezi auty ve Štouračově ulici prochází kůň bez doprovodu.
14.11.2018 - 15:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Úřad začne vracet peníze rezidentům, kteří za první auto před změnou ceníku zaplatili 600 korun. Změna se týká druhé vlny parkování. Vrácení peněz je ale podmíněné žádostí.
14.11.2018 - 07:00
Ruské kolo na Moravském náměstí už stojí Foto: Centrum news
Už za deset dní v Brně začne opravdová vánoční atmosféra. Vánoční trhy na čtyřech brněnských náměstí odstartují 23. listopadu, takže intenzivní přípravy na vánoční Brno jsou v plném proudu.
13.11.2018 - 13:58
Koncerty se uskuteční v DRFG aréně Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Legendární kapela Lucie dnes v Ostravě startuje své turné, na kterém zahraje nejen své hity, ale také písničky z nového alba EvoLucie. V Brně bude mít rovnou dva koncerty, které se uskuteční 17. a 18...
13.11.2018 - 06:00
Dělníky vystřídají stánky Foto: MMB
Po několika měsících se otevírá opravené Dominikánské náměstí. Při celkové rekonstrukci byly opraveny všechny inženýrské sítě, proběhl archeologický výzkum, na hotové náměstí pak přibyly stromy a...
12.11.2018 - 19:40
Masarykova univerzita Foto: Centrum news
Brněnská Masarykova univerzita dnes otevřela přijímací řízení pro uchazeče o studium bakalářských a dlouhých magisterských studijních programů. Univerzita pozměnila nabídku studia a uchazeči se...
12.11.2018 - 16:04
Komentáře