Reklama
reklama

Sedmnáctý listopad na VUT připomene tragickou smrt studenta architektury

V rámci oslav 17. listopadu bude na Fakultě architektury VUT slavnostně odhalena pamětní deska bývalému studentovi Pavlu Švandovi. 

Ten se za minulého režimu zapojil do protikomunistických aktivit. V říjnu 1981 pak bylo jeho tělo nalezeno na dně propasti Macocha. Toto nevyjasněné úmrtí bývá připisováno StB. „Při samotné realizaci pamětní desky jsem se nezaměřil na fyzický portrét, jak bývá zvykem, ale na metaforu násilně ukončeného mladého života. Deska je tedy pojata velice minimalisticky – jako arch papíru, na kterém je zápis o životě a smrti Pavla Švandy,“ vysvětlil autor pamětní desky a absolvent Fakulty výtvarných umění VUT Jan Šebánek. Slavnostní odhalení v budově FA VUT (Poříčí 5) se uskuteční ve čtvrtek 17. listopadu v 10:00 a zváni jsou všichni, kteří chtějí uctít památku Pavla Švandy. „Byl to velice nadaný student, s obrovským zájmem o věci společenské i duchovní. Jeho otevřenost a upřímnost stála bohužel proti zrůdnému systému,“ zavzpomínal organizátor projektu a absolvent Fakulty architektury Roman Antl. Události spojené s tímto studentským svátkem si akademici brněnské techniky připomenou rovněž v rámci slavnostního Akademického shromáždění, které se uskuteční v úterý 22. listopadu v 15:00 v historické aule rektorátu VUT. Vybraní pracovníci a studenti budou při této příležitosti oceněni zlatými či stříbrnými medailemi VUT.

Zdroj: VUT Brno

Autor: 
redakce
Aktuálně
U příležitosti výročí 20 let od dokončení trolejbusové vozovny v Komíně zve Dopravní podnik města Brna všechny zájemce a hlavně příznivce trolejbusové dopravy na den otevřených dveří v této vozovně.
23.06.2017 - 11:50
V pátek 23. června se díky spolupráci městské části Brno-střed a spolku Noční motýl již potřetí rozzáří plátno letního kina na nádvoří radnice Brno-střed. Program v následujících týdnech nabídne přes...
23.06.2017 - 09:31
Město Brno ve spolupráci se svojí příspěvkovou organizací Centrum sociálních služeb a Městskou policií Brno rozšiřují systém tísňového volání. Projekt je určen seniorům a osobám se zdravotním...
23.06.2017 - 07:56
Urážkami a výhrůžkami se prý domáhal pozornosti muž, který večer vešel do pizzerie v centru Brna, kde údajně došlo i k menší potyčce.
22.06.2017 - 21:05
Jaderná elektrárna Dukovany otevře své brány návštěvníkům v pátek 7. 7. a sobotu 8. 7. vždy od 9 do 21 hodin. V rámci této speciální akce si návštěvníci prohlédnou Infocentrum, prostor sloužící k...
22.06.2017 - 11:31
Přes sto padesát hnědých popelnic přibude v tomto týdnu v Brně a lidé tak budou moci třídit bioodpad přímo v domech či předzahrádkách.
22.06.2017 - 07:59
Komentáře