Reklama
reklama

S navigací v lese? Často není signál

Už za několik týdnů by se podle předpovědí mohli Brňané dočkat prvního sněhu. Jen několik málo centimetrů stačí běžkařům na to, aby se vydali do lesů na sever od Brna. Redaktor Centrum news prošel několik tras zaznačených do běžkařských map. Chytré telefony s navigací se často „nechytají“. A nedá se ani dovolat, což by v zimě mohl být velký problém.

Brno – Lesy v okolí Vranova, Adamova a Bílovic nad Svitavou jsou protkány silničkami, které v zimě lákají běžkaře. Některé jsou vyznačeny v lyžařských mapách, jiné znají cyklisté i bez map. Jak ale ukázal test Centrum news, méně znalí turisté by měli plánovat dopředu a brát i běžné mapy. Hlavně v údolích mohou být totiž delší dobu zcela bez signálu. To je případ trasy kolem Vranova a po cestách směrem do Adamova i Blanska. „Na výlety na běžkách nás jezdí víc lidí v různé kondici, takže se údaje o postupu určitě hodí. Spíš mi vadí, že by se nedalo ani telefonovat, kdyby to bylo potřeba,“ myslí si jeden z oslovených rekreačních sportovců. On a stovky dalších využívají i toho, že na tato místa nemohou auta: jsou totiž za zamčenými závorami, kam by se s určitými problémy dostávali i záchranáři.

K signálu sice vede cesta, ale jen do prudkého kopce, případně hodně napřed. Odborníci na outdoorové programy radí nespoléhat se na blízkost velkého města a trasu si předem nastudovat celou, včetně případných nouzových situací. „Navigace je skutečně hlavně pomůcka. Pokud se někomu něco stane, někdo ze skupinky vždy pojede záchranářům naproti, tedy tam, kde signál je. A musí přesně vědět, kam je poslat,“ vysvětluje Pavla Kučerová, podle které by nemuselo pomoci, pokud by volající záchranářům svou polohu hlásili jen podle navigace. „Na podzim, když klesají teploty, i pak na běžkách, všechno trvá mnohem déle, až na vybíjení baterie promrzlých mobilních telefonů,“ varuje Kučerová, která outdoorové programy plánuje. Jak dodává, ani na výletě za Brnem operátoři negarantují pokrytí a vyplatí se mít ve skupině telefony různých sítí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře