Reklama
reklama

Roje muchnic obtěžují na Brněnsku lidi na zahradách, ale i cyklisty na kolech

Když se na cyklostezce v Komárově a Heršpicích objevily minulý týden roje velkých much, nestačili cyklisté mávat rukama a někteří z nich dokonce kvůli podivnému hmyzu zavolali strážníky. Podle informace serveru tn.cz brouci, kteří rychle umírají, zaplavili celou republiku, největší invazi ale zažívá právě Brněnsko.

Mouchy nebo brouky si lidé fotografují, ovšem mají z nich i obavy. „Narazil jsem do jednoho roje na cyklostezce za obchodním domem Ikea. Nebylo to příjemné. Nedalo se dělat nic jiného, než zastavit a mávat rukama,“ svěřil se novinám Centrumnews Petr Páleník z Brna s tím, že nic takového ještě nezažil.

Záhadní brouci se vyskytují na stromech a poletují i vzduchem.  Podle tn.cz jde ale o mušky, které vůbec nejsou nebezpečné. Naopak jsou užitečné, protože pomáhají s opylováním ovocných stromů. Asi centimetrové černé mušky jsou muchnice březnové.  Dospělé muchnice se vyskytují časně na jaře. Letošní rok není jejich masovým výskytem nijak výjimečný. Larvy muchnic se vyvíjejí v půdě, živí se humusem a tlejícími látkami rostlinného původu. Dospělé muchnice lze nejčasněji zastihnout na vegetaci, podílejí na opylování ovocných stromů. Dospělé muchnice žijí jenom krátce, po spáření nakladou samičky vajíčka do půdy a obě pohlaví hynou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře