Reklama
reklama

Referendum neplatí, co bude dál?

Společně s volbami do zastupitelstva kraje a senátu proběhlo v Brně i referendum o poloze hlavního nádraží. Kvůli nízké volební účasti je však referendum neplatné. Účast totiž nepřesáhla zákonem stanovenou hranici účasti 35 % oprávněných osob. Z celkového počtu 306 981 voličů v říjnu hlasovalo pouze 23, 83 %, tedy 73 156 osob. Jaký je tedy prozatím výsledek a osud brněnského nádraží?

Naprostá většina z hlasujících se rozhodla na první otázku, zda souhlasí s tím, aby město Brno podniklo kroky v samostatné působnosti k modernizaci železniční stanice Brno-hlavní nádraží v dosavadní poloze podél ulice Nádražní, kladně. S pozicí v centru souhlasilo téměř 81 %. Na druhou otázku týkající se souhlasu s řešením modernizace nádraží prostřednictvím otevřených návrhových soutěží odpověděla souhlasně nadpoloviční většina, necelých 68 %.

Nízká účast občanů může souviset i s tím, že Brňanům nebyly otázky a celková situace týkající se nádraží úplně jasné. „V referendu jsem nehlasovala, přestože mi na tom, kde bude v Brně nádraží, hodně záleží. Nejsem odborník a nedokážu proto smysluplně říct, která z variant je lepší. Navíc mi ani nebylo úplně jasné, která z možností se za otázkou v referendu vlastně skrývá,“ uvedla volička, která se stejně jako primátor Petr Vokřál nebo Michal Hašek referenda nezúčastnila.

Přesto, že nejsou výsledky platné, bude je vedení města brát podle svých vyjádření jako informativní a doporučující. Momentálně bude mít rozhodující význam studie proveditelnosti obou variant, která měla být hotova koncem letošního listopadu, Správa železniční dopravní cesty ji ale bude zpracovávat o něco déle a světlo světa spatří až v první čtvrtině příštího roku.

Odkud budou Brňané vlakem cestovat tak zatím jasné není. Zastupitelé se ale zavázali, že do tří měsíců od dokončení studie proveditelnosti finálně rozhodnou, kde bude brněnské hlavní nádraží nakonec stát.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře