Reklama
reklama

Ředitel festivalu Cinema Mundi Josef Čadík odmítl dotaci pět milionů korun

Přímo na jednání zastupitelstva dnes ředitel brněnského filmového festivalu Cinema Mundi Josef Čadík odmítl dotaci pět milionů korun. Radní města totiž odsouhlasili poskytnutí peněz festivalu mimo systém schvalování dotací pro nezávislou kulturu. Proti se postavila řada lidí a Čadík dnes konstatoval, že festival zvládne uspořádat i bez dotace, která by mu způsobila jen problémy.

„Chtěl bych požádat zastupitelstvo, aby dotaci pět milionů korun pro Cinema Mundi vyškrtli. Máme z toho jen problémy. My ty peníze nechceme, zvládneme to i bez nich,“ řekl před hlasováním na jednání zastupitelstva Čadík. Někteří zastupitelé chtěli, aby se odmítnuté peníze rozdělily mezi ostatní kulturní organizace, tento návrh však v zastupitelstvu neprošel. Pět milionů, které měl festival dostat, skončí v rezervě města. Z ní se vyplácejí peníze například při živelních katastrofách.

Původní návrh by byl vůči ostatním žadatelům o dotace, kteří musí předložit projekty k odbornému posouzení a budou se všichni ucházet jen o dvanáct miliónů korun, velmi netransparentní krok. Město chtělo pět miliónů korun vyúčtovat jako nákup propagace města na filmovém festivalu Cinema Mundi.

„Tento postup bychom vnímali jako jasné zpochybnění transparentního dotačního systému, který byl na půdě Koordinační skupiny pro Program rozvoje kultury připravován více než rok. Byl by to jasný signál, že v Brně osobní styky stále přinesou více financí než kvalita projektu,“ uvedl David Oplatek ze sdružení Brno kulturní.

Filmový festival Cinema Mundi se uskuteční na přelomu února a března, první ročník se odehrál v roce 2010. Festival založil Josef Čadík, který společně se svým bratrem provozuje pojízdné letní kino, které jezdí po celé zemi. V minulých letech získával finance na svůj provoz z řádného dotačního řízení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře