Reklama
reklama

Ředitel festivalu Cinema Mundi Josef Čadík odmítl dotaci pět milionů korun

Přímo na jednání zastupitelstva dnes ředitel brněnského filmového festivalu Cinema Mundi Josef Čadík odmítl dotaci pět milionů korun. Radní města totiž odsouhlasili poskytnutí peněz festivalu mimo systém schvalování dotací pro nezávislou kulturu. Proti se postavila řada lidí a Čadík dnes konstatoval, že festival zvládne uspořádat i bez dotace, která by mu způsobila jen problémy.

„Chtěl bych požádat zastupitelstvo, aby dotaci pět milionů korun pro Cinema Mundi vyškrtli. Máme z toho jen problémy. My ty peníze nechceme, zvládneme to i bez nich,“ řekl před hlasováním na jednání zastupitelstva Čadík. Někteří zastupitelé chtěli, aby se odmítnuté peníze rozdělily mezi ostatní kulturní organizace, tento návrh však v zastupitelstvu neprošel. Pět milionů, které měl festival dostat, skončí v rezervě města. Z ní se vyplácejí peníze například při živelních katastrofách.

Původní návrh by byl vůči ostatním žadatelům o dotace, kteří musí předložit projekty k odbornému posouzení a budou se všichni ucházet jen o dvanáct miliónů korun, velmi netransparentní krok. Město chtělo pět miliónů korun vyúčtovat jako nákup propagace města na filmovém festivalu Cinema Mundi.

„Tento postup bychom vnímali jako jasné zpochybnění transparentního dotačního systému, který byl na půdě Koordinační skupiny pro Program rozvoje kultury připravován více než rok. Byl by to jasný signál, že v Brně osobní styky stále přinesou více financí než kvalita projektu,“ uvedl David Oplatek ze sdružení Brno kulturní.

Filmový festival Cinema Mundi se uskuteční na přelomu února a března, první ročník se odehrál v roce 2010. Festival založil Josef Čadík, který společně se svým bratrem provozuje pojízdné letní kino, které jezdí po celé zemi. V minulých letech získával finance na svůj provoz z řádného dotačního řízení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře