Reklama
reklama

Ředitel festivalu Cinema Mundi Josef Čadík odmítl dotaci pět milionů korun

Přímo na jednání zastupitelstva dnes ředitel brněnského filmového festivalu Cinema Mundi Josef Čadík odmítl dotaci pět milionů korun. Radní města totiž odsouhlasili poskytnutí peněz festivalu mimo systém schvalování dotací pro nezávislou kulturu. Proti se postavila řada lidí a Čadík dnes konstatoval, že festival zvládne uspořádat i bez dotace, která by mu způsobila jen problémy.

„Chtěl bych požádat zastupitelstvo, aby dotaci pět milionů korun pro Cinema Mundi vyškrtli. Máme z toho jen problémy. My ty peníze nechceme, zvládneme to i bez nich,“ řekl před hlasováním na jednání zastupitelstva Čadík. Někteří zastupitelé chtěli, aby se odmítnuté peníze rozdělily mezi ostatní kulturní organizace, tento návrh však v zastupitelstvu neprošel. Pět milionů, které měl festival dostat, skončí v rezervě města. Z ní se vyplácejí peníze například při živelních katastrofách.

Původní návrh by byl vůči ostatním žadatelům o dotace, kteří musí předložit projekty k odbornému posouzení a budou se všichni ucházet jen o dvanáct miliónů korun, velmi netransparentní krok. Město chtělo pět miliónů korun vyúčtovat jako nákup propagace města na filmovém festivalu Cinema Mundi.

„Tento postup bychom vnímali jako jasné zpochybnění transparentního dotačního systému, který byl na půdě Koordinační skupiny pro Program rozvoje kultury připravován více než rok. Byl by to jasný signál, že v Brně osobní styky stále přinesou více financí než kvalita projektu,“ uvedl David Oplatek ze sdružení Brno kulturní.

Filmový festival Cinema Mundi se uskuteční na přelomu února a března, první ročník se odehrál v roce 2010. Festival založil Josef Čadík, který společně se svým bratrem provozuje pojízdné letní kino, které jezdí po celé zemi. V minulých letech získával finance na svůj provoz z řádného dotačního řízení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře