Reklama
reklama

Realitní kanceláře se zaměřily na domy a byty v exekuci

Trendem současnosti na poli prodeje nemovitostí a práce realitních kanceláří je „výpomoc“ lidem, které dostihly dluhy a jejich domy nebo byty jsou zatížené exekucí. Příležitosti se chytly a skulinku na realitním trhu většinou zatím využívají jen velké realitní kanceláře. Po možnosti prodávat nemovitosti zatížené hypotékou však pošilhávají také menší kanceláře a realitní makléři, kteří pracují samostatně.

Cílem těchto nabídek je okamžité zbavit dluhů, odvrácení dražby a prodej nemovitosti za reálnou tržní cenu. „Je to složitý proces, kterým ale zadluženým lidem moc pomůže. Fakt, že nemovitost nepůjde do dražby, ale bude se prostřednictvím realitní kanceláře nabízet, znamená, že lidé mohou za byt nebo dům získat víc, než kdyby byla jejich nemovitost nabízena v dražbě. V dražbě jde totiž jen o to, aby exekutor pokryl a splatil dlužnou částku,“ říká majitel realitní kanceláře Reality Kuřim ing. Jiří Vlasák.

Jak probíhá takový prodej nemovitosti zatížené exekucí? Realitní makléř ke klientům nezávazně přijede a posoudí stav celé záležitosti. To znamená, že zjistí přesnou výši exekuce, zástavních práv a jiných omezení a zhodnotí reálnost prodeje nemovitosti. Zajistí od úřadů veškeré podklady k nemovitosti, jako jsou listy vlastnictví, exekuční tituly a jiné listiny omezující prodej. Realitní kancelář také nabízí zastupování klienta při při nepříjemných jednáních před exekutory. To vše samozřejmě na základě plných mocí.

Po zjištění celkové dlužné částky vyplatí realitní kancelář majiteli domu nebo bytu její výši a tím ho okamžitě zbaví dluhů váznoucích na nemovitosti. Poté nemovitost uveřejní do nabídky a tím dá jejímu majiteli možnost ji výhodně prodat před již zmíněnou dražbou. Pokud je na domě nebo bytu zástavní právo, makléři vyjednají s věřiteli ty nejlepší podmínky pro jejich splacení. Většina velkých realitních kanceláří má totiž mnohaleté zkušenosti z jednání s exekutory a bankami či nebankovními věřiteli. Pro klienty také dokáží zajistit alternativní varianty bydlení podle jejich požadavků.

Dlužník a majitel nemovitosti, který se takto rozhodne řešit finanční situaci, tak získá kvalitní bydlení a hotovost z předchozího prodeje nemovitosti ne za dražební, ale tržní cenu.

Podle Jiřího Vlasáka je tato služba správně napasovaná na dnešní dobu. „V současné době je hodně nemovitostí zatížených exekucí a stále jich přibývá. Lidé to ale někdy neví nebo tají. Myslí si, že když nepřeberou korespondenci, tak se jich jejich dluhy netýkají. Což je nesmysl,“ upozorňuje Vlasák.  

Druhou možností jak může realitní kancelář řešit prodej nemovitosti zatížené exekucí je, že najde klienta, který má o nemovitost enormní zájem. „Zájemce vyplatí dlužnou částku jako součást kupní ceny a poté si nemovitost zbavenou exekuce dokoupí. Pro realitní kancelář, která opět zajišťuje pro klienta všechny služby, má tento postup výhodu v tom, že do transakce nemusí vkládat vlastní peníze. V celé operaci figurují jen peníze prodávajícího a kupujícího,“ vysvětluje Vlasák.

Makléři realitních kanceláří se shodují v jednom a varují: exekuce se sama nevyřeší a protože každým dnem se dluh klienta u exekutora navyšuje, neměl by nikdo váhat, co nejdříve si nechat posoudit situaci. Pokud je realitní kancelář schopna vyplatit dluh klienta z vlastních zdrojů, může to pro dlužníka znamenat, že skoncuje jednou provždy s exekucí. Po prodeji svého domu nebo bytu si totiž za zbytek peněz utržené z prodeje může koupit jiný, jinde nebo menší dům a začít znovu a bez dluhů.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře