Reklama
reklama

Rapid Re-Housing v Brně. Jak pokračuje?

Jaro loňského roku přineslo Brnu kromě rozpuku přírody i pilotní projekt testování rychlého zabydlování rodin s dětmi, takzvaný Rapid Re-Housing. Projekt, kterému bylo v jeho prvotní fázi věnováno značné množství pozornosti a snahy, aby se o něm nejen brněnská veřejnost dozvěděla co nejdetailněji. Téměř pět měsíců po jeho uvedení do praxe se však zdá, jako by ani nikdy neexistoval a o jeho pokračování a vývoji se hlavní protagonisté s původní vervou veřejně nevěnují. Pravdou je, že finální vyhodnocení  je na programu až za dva roky, nicméně fakt, že podle plánu by již měly být zabydleny všechny zúčastněné rodiny, by jistě za zmínku stál. O co vlastně v Rapid Re-Housingu šlo? A jaké mají zkušenosti obyvatelé bytů, kteří díky projektu získali nové sousedy?

Inspirací vzniku brněnského zabydlování se staly kladné zkušenosti ze zahraniční, převážně Kanady, USA a západní Evropy, a zrodilo se ve spolupráci brněnského magistrátu, IQ Roma servis, z. s., a Ostravské univerzity. Nutno podotknout, že za finanční podpory Evropského sociálního fondu.

Hlavním cílem projektu bylo ukončení bezdomovectví padesáti rodin s dětmi, které se nacházely v bytové nouzi a pobývaly především na ubytovnách, azylových domech či v jiných formách substandardního bydlení. Ty se měly podle projektu nastěhovat do bytů, jejichž majitelem je město Brno. „Nájemní smlouva bude uzavřena na dobu určitou, na jeden rok. V bytech se bude platit sociální nájemné, podmínkou uzavření smlouvy je spolupráce nájemníků s IQ Roma servis, další podmínkou je pak souhlas s institutem náhradního příjemce dávek na bydlení a notářská doložka přímé vykonavatelnosti,“ uvedl v červnu k pravidlům pro získání bytu zastupitel Martin Freund (SZ), který stál u projektu od jeho zrodu.

Zapojené rodiny byly v červnu vybrány losem z celkem 421 domácností s nezletilými dětmi, z nichž byla řada nucena žít i mimo své rodiny, například v ústavní výchově. První zářijový den se přestěhovaly první dvě rodiny do vyčleněných bytů. Adresy jejich nových domovů zveřejněny nebyly, stejně tak zůstala utajena i jejich jména. Podle slov tiskového mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka šlo v tomto případě především o snahu předejít stigmatizaci a předsudkům směrem k rodinám, což by mohlo ovlivnit jejich přijetí a mít negativní dopad na jejich bydlení a společné soužití. Naší redakci se však podařilo zjistit, že společné soužití narušují v určitých ohledech i zapojené rodiny samotné. Obyvatel bytu v domě na lukrativní adrese v samém centru Brna v blízkosti Zelného trhu, jehož jméno naše redakce zná, se podělil o své zkušenosti s dvanáctičlennou rodinou, která v rámci projektu loni na podzim získala ve stejném domě zhruba 140 metrů čtverečních velký byt. O tom, že se jedná o účastníky Rapid Re-Housingu se dozvěděl náhodou. „Když v domě přibude dvanáct lidí, tak je těžké si jich nevšimnout,“ konstatuje. „A to, že mám nové sousedy, jsem především poznal okamžitě. Žijí totiž intenzivnější život. A pokud mluvím o intenzitě, tak myslím především intenzitu akustickou,“ dodává.

„Je zajímavé, že když jsem se obrátil na úřad s dotazem, s kým se můžu v tomto případě spojit, nesdělili mi, že je někde vyhrazený sociální pracovník, který má tyto klienty na starost, ale přímo řekli, že pro řešení konfliktů je určený člověk. Člověk, který řeší krizové situace.“ Ostatně to, že již u zrodu projektu se počítalo s tím, že nějaké krizové situace a problémy v soužití nastanou, naznačil i zastupitel pro sociální začlenění Martin Freud (SZ), když uvedl, že autoři projektu nebudou připravovat okolí na to, že přijde někdo, kdo by mohl mít problémy. Vysvětlení se týkalo faktu, že nebylo v plánu stávající obyvatele a samoplátce okolních bytů na příchod nových sousedů upozorňovat. S jednáním mediátora, který začlenění zmíněné rodiny řeší, je obyvatel domu spokojený. „S tím člověkem jsem se setkal, je zastižitelný v kteroukoliv dobu a neustále je s klienty v kontaktu. Například, i když potřebuji jít spát, je jedna v noci a já nemůžu, protože se stále ozývá hluk, tak mu zavolám, on zavolá jim a je klid.

To funguje. Ale ta základní nastavení pravidel prostě nefungují,“ popisuje. Za zvláštní považuje i způsob řešení některých situací. „Zajímavé je, že projekt se snaží o integraci, tedy je to nazýváno integrace, ale de facto  probíhá izolace. Protože nejsou nastavována pravidla, ale funguje to tak, že v případě, že je slyšet hluk a křik na chodbu a z ní do dalších bytů, tak reakcí je, že novým nájemníkům zaizolují dveře. Další příklad: Oni nad vámi běhají v té chodbě? Tak jim uděláme novou podlahu, abyste je neslyšel.

Ale tímto neprobíhá integrace, ale právě izolace. Ti lidé budou žít pořád stejně. Jen mám obavy, co bude v létě, až si všichni otevřeme okna.“ IQ Roma servis, spoluautor projektu, na svém webu k tématu uvádí. „Naším společným cílem je prostě prokázat, že lépe bydlet je možné a že právě toto je cesta k tomu začít i lépe žít.“ Zda však zmíněná cesta vede i k lepšímu bydlení a životu původních obyvatel a samoplátců okolních bytů, zůstává otázkou.

Autor: 
admin
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře