Reklama
reklama

Průzkum na VUT ukázal uplatnitelnost absolventů v oboru a výši jejich nástupního platu

Absolventi Fakulty informačních technologií mají nejvyšší nástupní platy, jsou rychle zaměstnaní ve svém oboru a často si je našli jejich zaměstnavatelé sami. Alespoň to vyplývá z aktuálního absolventského průzkumu brněnské techniky, ve kterém Vysoké učení technické oslovilo téměř čtyři tisíce svých absolventů z let 2013 a 2014. Více než třetina z nich pak v dotazníkovém šetření své alma mater odpověděla.

Z průzkumu vyšlo najevo, že 99 % absolventů informatiky má práci do čtvrt roku po ukončení studia. „Navíc téměř třetina respondentů získala práci tak, že je s nabídkou oslovil přímo zaměstnavatel,“ upřesnil proděkan Fakulty informačních technologií Vítězslav Beran. Absolventi IT oborů navíc jednoznačně převyšují své spolužáky, co se nástupních platů týče. „Průměrný nástupní plat absolventa FITu je 32 734 korun. Jejich zaměstnavatelem je nejčastěji zahraniční nebo nadnárodní firma, přičemž podíl těchto zaměstnavatelů kontinuálně roste. Zatímco v průzkumu absolventů z let 2007 a 2008 v takové firmě působilo jen 18 % bývalých studentů IT oborů, dnes je to 43 %,“ doplnil Beran.

Podobně vysokou uplatnitelnost mají také absolventi Fakulty strojního inženýrství, kdy do tří měsíců po ukončení školy našlo práci 91 % z nich. Do roka po škole už je to dokonce 98 % dotázaných. Tito už ale své zaměstnání získali nejčastěji tak, že jednoduše odpověděli na pracovní inzerát. Alespoň to uvedlo 38 % respondentů. „Průměrný nástupní plat absolventa VUT je 23 787 korun. Nad tímto průměrem se kromě informatiků a strojařů pohybují ještě elektrotechnici,“ upozornil prorektor pro studijní záležitosti Miroslav Doupovec.

Většina absolventů VUT po škole působí na pozici firemních zaměstnanců, nicméně například mladí architekti nebo absolventi Ústavu soudního inženýrství často volí i možnost soukromého podnikání. Bývalí studenti Fakulty stavební nacházejí uplatnění většinou v české soukromé firmě. To platí i pro absolventy Fakulty chemické. Ti také často odchází do veřejného či státního sektoru.

Vysoké učení technické v Brně dělá rozsáhlé absolventské průzkumy pravidelně od roku 2003. „V posledním šetření se bohužel nepodařilo získat dostatečnou návratnost dotazníků od absolventů Fakulty výtvarných umění. Tato čísla jsme tak pro nízký počet respondentů nemohli zobecnit,“ uzavřel Doupovec.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře