Reklama
reklama

Průzkum na VUT ukázal uplatnitelnost absolventů v oboru a výši jejich nástupního platu

Absolventi Fakulty informačních technologií mají nejvyšší nástupní platy, jsou rychle zaměstnaní ve svém oboru a často si je našli jejich zaměstnavatelé sami. Alespoň to vyplývá z aktuálního absolventského průzkumu brněnské techniky, ve kterém Vysoké učení technické oslovilo téměř čtyři tisíce svých absolventů z let 2013 a 2014. Více než třetina z nich pak v dotazníkovém šetření své alma mater odpověděla.

Z průzkumu vyšlo najevo, že 99 % absolventů informatiky má práci do čtvrt roku po ukončení studia. „Navíc téměř třetina respondentů získala práci tak, že je s nabídkou oslovil přímo zaměstnavatel,“ upřesnil proděkan Fakulty informačních technologií Vítězslav Beran. Absolventi IT oborů navíc jednoznačně převyšují své spolužáky, co se nástupních platů týče. „Průměrný nástupní plat absolventa FITu je 32 734 korun. Jejich zaměstnavatelem je nejčastěji zahraniční nebo nadnárodní firma, přičemž podíl těchto zaměstnavatelů kontinuálně roste. Zatímco v průzkumu absolventů z let 2007 a 2008 v takové firmě působilo jen 18 % bývalých studentů IT oborů, dnes je to 43 %,“ doplnil Beran.

Podobně vysokou uplatnitelnost mají také absolventi Fakulty strojního inženýrství, kdy do tří měsíců po ukončení školy našlo práci 91 % z nich. Do roka po škole už je to dokonce 98 % dotázaných. Tito už ale své zaměstnání získali nejčastěji tak, že jednoduše odpověděli na pracovní inzerát. Alespoň to uvedlo 38 % respondentů. „Průměrný nástupní plat absolventa VUT je 23 787 korun. Nad tímto průměrem se kromě informatiků a strojařů pohybují ještě elektrotechnici,“ upozornil prorektor pro studijní záležitosti Miroslav Doupovec.

Většina absolventů VUT po škole působí na pozici firemních zaměstnanců, nicméně například mladí architekti nebo absolventi Ústavu soudního inženýrství často volí i možnost soukromého podnikání. Bývalí studenti Fakulty stavební nacházejí uplatnění většinou v české soukromé firmě. To platí i pro absolventy Fakulty chemické. Ti také často odchází do veřejného či státního sektoru.

Vysoké učení technické v Brně dělá rozsáhlé absolventské průzkumy pravidelně od roku 2003. „V posledním šetření se bohužel nepodařilo získat dostatečnou návratnost dotazníků od absolventů Fakulty výtvarných umění. Tato čísla jsme tak pro nízký počet respondentů nemohli zobecnit,“ uzavřel Doupovec.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře