Reklama
reklama

Přibývá kamer v autobusech. Řidiči si je kupují sami

Heslem "jistota je jistota" se řídí stále více profesionálních řidičů. Kamery snímající dění na silnici tak nejsou výjimkou ani v linkových autobusech spojujících Brno s okolními vesnicemi. Na dokázání viny v případě nehody obvykle stačí posledních pár vteřin záznamu.

Brno - Nebezpečné situace i nehody natočené kamerami umístěnými na palubní desce mohou zájemci o tento žánr na stránkách YouTube sledovat dlouhé hodiny. Z mnohých záběrů je ihned poznat, kdo nehodu zavinil. A právě proto kamer přibývá i v autobusech veřejné hromadné dopravy na jižní Moravě. Často si je řidiči kupují za vlastní peníze. A nelitují. "Pokud bych byl s autobusem plným lidí účastníkem nehody, cestující jsou jako svědci často nepoužitelní. Snad až ta ty, co rádi sedí na předních sedadlech," říká asi padesátiletý řidič ze společnosti, která zajišťuje jednu z linek IDS. "Kamera odpoví na všechny otázky, i kdybych něco zavinil sám," dodává řidič.

Dopravci s tím nemívají sebemenší problém. Kamera nevyžaduje zásah do elektroinstalace ani obvykle ani do plastového krytu palubní desky. "Kamery si do autobusů někteří řidiči instalují z vlastní iniciativy," potvrzuje například Ondřej Dufek ze společnosti Adosa, která kromě linek na Rosicku zajišťuje například dopravu do Olympie. Podobný přístup potvrzují i další oslovení manažeři dopravců, podle kterých společnost tyto kamery začne řešit až ve chvíli, kdy se prokáže jejich potřebnost. "Už dvakrát tyto záznamy kamer řidiči využili při řešení nehod, které byly způsobeny druhým řidičem. Tyto záznamy si k prozkoumání vždy vyžádá i policie," dodává Ondřej Dufek.

Mezi nejčastější prohřešky zaznamenané kamerami v autobusech patří nebezpečné předjíždění nebo známé "trestání", kdy řidič po předjetí začne prudce brzdit, aby tak musel brzdit i autobus. To se děje na dálnicích, kde kamery používají i řidiči společnosti Student Agency. "Stávající kamery v našich autobusech jsou soukromá aktivita našich řidičů, ve které jim nebráníme. Tyto kamery jsou jejich vlastnictvím. Záběry zatím nebyly použity při dokazování nehod nebo podobných událostí," říká mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Jak dodává, firma ještě v srpnu pořídí do deseti autobusů vlastní kamery. "Prioritně na linky, které jezdí po dálnici D1. Asi po dvou měsících provozu vyhodnotíme jejich účelnost a případně rozhodneme o jejich nasazení do dalších autobusů," uvedl Ondrůj.

Podle osloveného řidiče v poslední době výrazně ubylo vyložených naschválů. "Agresoři za volantem asi vědí, že teď má kameru opravdu každý a všude a dříve či později by se nějaký záznam našel. Své udělala i medializace kauzy Trpišovský. Ale při nehodách mimo dálnice jsou kamery k nezaplacení," říká.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře