Reklama
reklama

Přibývá kamer v autobusech. Řidiči si je kupují sami

Heslem "jistota je jistota" se řídí stále více profesionálních řidičů. Kamery snímající dění na silnici tak nejsou výjimkou ani v linkových autobusech spojujících Brno s okolními vesnicemi. Na dokázání viny v případě nehody obvykle stačí posledních pár vteřin záznamu.

Brno - Nebezpečné situace i nehody natočené kamerami umístěnými na palubní desce mohou zájemci o tento žánr na stránkách YouTube sledovat dlouhé hodiny. Z mnohých záběrů je ihned poznat, kdo nehodu zavinil. A právě proto kamer přibývá i v autobusech veřejné hromadné dopravy na jižní Moravě. Často si je řidiči kupují za vlastní peníze. A nelitují. "Pokud bych byl s autobusem plným lidí účastníkem nehody, cestující jsou jako svědci často nepoužitelní. Snad až ta ty, co rádi sedí na předních sedadlech," říká asi padesátiletý řidič ze společnosti, která zajišťuje jednu z linek IDS. "Kamera odpoví na všechny otázky, i kdybych něco zavinil sám," dodává řidič.

Dopravci s tím nemívají sebemenší problém. Kamera nevyžaduje zásah do elektroinstalace ani obvykle ani do plastového krytu palubní desky. "Kamery si do autobusů někteří řidiči instalují z vlastní iniciativy," potvrzuje například Ondřej Dufek ze společnosti Adosa, která kromě linek na Rosicku zajišťuje například dopravu do Olympie. Podobný přístup potvrzují i další oslovení manažeři dopravců, podle kterých společnost tyto kamery začne řešit až ve chvíli, kdy se prokáže jejich potřebnost. "Už dvakrát tyto záznamy kamer řidiči využili při řešení nehod, které byly způsobeny druhým řidičem. Tyto záznamy si k prozkoumání vždy vyžádá i policie," dodává Ondřej Dufek.

Mezi nejčastější prohřešky zaznamenané kamerami v autobusech patří nebezpečné předjíždění nebo známé "trestání", kdy řidič po předjetí začne prudce brzdit, aby tak musel brzdit i autobus. To se děje na dálnicích, kde kamery používají i řidiči společnosti Student Agency. "Stávající kamery v našich autobusech jsou soukromá aktivita našich řidičů, ve které jim nebráníme. Tyto kamery jsou jejich vlastnictvím. Záběry zatím nebyly použity při dokazování nehod nebo podobných událostí," říká mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Jak dodává, firma ještě v srpnu pořídí do deseti autobusů vlastní kamery. "Prioritně na linky, které jezdí po dálnici D1. Asi po dvou měsících provozu vyhodnotíme jejich účelnost a případně rozhodneme o jejich nasazení do dalších autobusů," uvedl Ondrůj.

Podle osloveného řidiče v poslední době výrazně ubylo vyložených naschválů. "Agresoři za volantem asi vědí, že teď má kameru opravdu každý a všude a dříve či později by se nějaký záznam našel. Své udělala i medializace kauzy Trpišovský. Ale při nehodách mimo dálnice jsou kamery k nezaplacení," říká.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře