Reklama
reklama

Přejezdy v Brně: méně než deset, ale hazardéři se najdou

Na území Brna se vlaky osobní přepravy a auta potkají jen na sedmi místech. Jde o přehledné úseky, ale i brněnské přejezdy mají svá menší úskalí. Většinou ale kvůli nezodpovědným řidičům.

Brno - Obyvatelé starší zástavby Starého Lískovce už jsou zvyklí, že jim vlak houká téměř pod okny. Dva železniční přejezdy osazené zabezpečovacím zařízením se nacházejí právě na trati ze Zastávky u Brna. Jeden u ulice Martina Ševčíka, druhý na konci ulice Podsedky. "Je zvláštní, že nehoukají všechny vlaky, ale jen některé. Ale nezkoumal jsem proč," říká jeden z místních obyvatel. Přejezd využívají hlavně auta z tamních ovocných sadů, takže bloudění cizích nákladních aut nehrozí. Ještě jednodušší to je na konci ulice Podsedky, kde je dokonce zákaz vjezdu, takže přejezd vybavený zabezpečovacím zařízením využívají jen auta s výjimkami. A cyklisté, kteří na přehledném rovném úseku přejíždějí, pokud je vlak ještě dostatečně daleko.

Podstatně složitější to bylo na přejezdu na Moravanské ulici, která spojuje Vídeňskou ulici s Horními Heršpicemi. Ten v současné době prochází rekonstrukcí. Před ní byl osazen i závorami a mezi dvěma ze tří traťových kolejí byla poměrně široká mezera, do které by se mohlo v případě uváznutí uchýlit osobní nebo i menší nákladní auto. Na tomto přejezdu byl ale i redaktor Centrum news dvakrát svědkem projetí osobního auta i poté, co zabezpečovací zařízení bylo v činnosti. Podle mapy traťových rychlostí zveřejněné Správou železniční dopravní cesty jezdí vlaky mezi Modřicemi a Brnem teoreticky rychlostí 145 až 160 km/h, reálná rychlost ale v těchto místech bude podle všeho nižší.

Na trati ze Sokolnic se Brno zbavilo nejproblematičtějšího místa před několika lety, kdy zanikl přejezd u nádraží ve Slatině. Čekání u železničního přejezdu tak patří ke každodennímu životu obyvatel malé "exklávy" Slatinka, sevřené tratí z jedné strany a dálnicí z druhé. Nejrušněji tak je na přejezdu na Kaštanové ulici, který v těchto dnech také prochází rekonstrukcí. U něj navíc občas dochází ke kolizním situacím mezi auty, která čekají na přejezdu, a těmi, jejichž řidiči objíždějí kolonu, aby mohli odbočit na Popelovu ulici, a v místech to dobře neznají.

Podle profesionálního řidiče Milana Bečváře za normálního stavu silnice, tedy pokud není pokryta sněhem a ledem, jsou brněnské přejezdy zcela bezpečné. "Samozřejmě za naprostou většinou tragédií na přejezdech je hrubé porušení pravidel ze strany řidičů. Zhasnutí motoru ale hrozí všude a profesionální řidiči by měli být natolik zkušení, aby se to nestávalo," myslí si Bečvář. Jak dodává, základním pravidlem je počkat, dokud nezhasnou červená světla zabezpečovacího zařízení. "To, že jdou nahoru závory, ještě neznamená, že nic nepojede. Právě tak mezi závorami končí nejvíc aut, i když nejela na červenou," varuje řidič.

To potvrzují i profesionální strojvedoucí a další experti z oboru, kteří od nehody ve Studénce na profesních diskuzních fórech řeší, jak se dalo tragédii zabránit. "Rozhodně prorazit závory. Škody jsou ve srovnání se srážkou minimální a navíc proražení závor funguje jako varovný signál. Pokud něco stojí na přejezdu, když už bliká červená, na nějaké telefonáty je pozdě, řidič má pár desítek sekund," vysvětluje jeden ze strojvedoucích, který si nepřál uvést jméno, s odkazem na známé číslování přejezdu, podle kterého policie pozná, o který přejezd se jedná.

K přejezdům v městské zástavbě podle Bečváře ještě patří problematické křižovatky hned za přejezdy. "Stává se, že se za přejezdem utvoří kolona, někdo na něj najede, a než se kolona rozjede, začne blikat zabezpečovací zařízení. Nejeden návěs skončil smetený vlakem, protože řidič kamionu neměl kam popojet," varuje Bečvář. To by mohl být v extrémní, ale reálné situaci, případ Kaštanové ulice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře