Reklama
reklama

Prázdná Jalta stále patří Brnu. Je v ní skladiště nábytku

Už několikrát to vypadalo, že se Brno zbaví paláce Jalta na Dominikánském náměstí. Ani jednou to nevyšlo. V prázdné budově ve špatném stavebním a technickém stavu podle informací Centrum news město skladuje nábytek. Minimální kupní cena 100 milionů korun trvá, náklady na opravu by vyžadovaly ještě další stovky milionů.

Brno - Jen několik kroků od budovy, kde pracuje a zasedá vedení města, stojí jiná budova, kde by za jiné situace byly pravděpodobně nejžádanější byty v Brně, kanceláře předních firem nebo i další úřady. Místo toho je Jalta už mnoho let prázdná a ani poslední nabídková řízení nikam nevedla. Takže je v ní nepotřebný nábytek.

Už v roce 2009 vedení Brna odhadovalo, že náklady na opravu by vyžadovaly asi 240 milionů korun. Uplynulo šest let a tato částka podle odborníků určitě nebude nižší. "Předpokládám, že už tehdy to úředníci odhadovali na nějaké minimum, aby se v budově mohlo normálně fungovat. I kdyby se náklady nějak osekávaly, rozhodně to dnes nebude méně, spíše mnohem více," myslí si spolumajitel stavební firmy Pavel Krbec. Jak dodává, soukromý investor by Jaltu asi neopravoval, aby tam stěhoval úředníky, tím méně jednu firmu. "Více nájemců znamená složitější uspořádání a výrazně vyšší náklady. Už s ohledem na současný převis nabídky," vysvětluje Krbec.

Město Brno má s "údržbou" Jalty v aktuálním stavu další náklady. "Jalta je odpojena od všech energií, takže náklady s ní jsou minimální. Je pravda, že do části prostor je uložen nábytek, neboť jsou zatím volné. Část prostor pronajímáme firmě, která vedle staví garáže," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. A zásadní posun se s ohledem na nezájem podle všeho očekávat nedá. "Sedmého srpna byl poslední termín pro podání nabídky na prodej Jalty za 100 milionů korun. V tomto termínu se žádný zájemce nepřihlásil," dodává Žára. 

Proč vlastně v Jaltě nesídlí alespoň úředníci přestěhovaní z několika budov, které by se daly prodat snadněji? Bývalý primátor Roman Onderka před třemi lety vysvětloval, že budova na přestěhování úředníků vhodná není. Postup magistrátu obhajuje realitní analytik Martin Pirkl, podle kterého jsou úřednické budovy ve velkých městech specifický případ. "Magistrát to nemá úplně snadné. Do budovy po úřednících se nejlépe hodí zase jen úředníci. A pokud možno co nejdříve. Dobrým příkladem je bývalý okresní úřad v Olomouci, kde je dnes krajské ředitelství policie. Jalta má navíc velice nepohodlný příjezd," upozorňuje na notorické problémy s parkováním. Částka, kterou město požaduje, podle něj není vycucaná z prstu. "Minimální kupní ceny se stanovují podle určitých pravidel," říká.

Částka sto milionů přitom podle sbírky listin přesahuje čistý roční zisk hned několika subjektů, které se o Jaltu dosud ucházely. Spolumajitel jedné z firem, který si nepřál být jmenován (pozn. red.: redaktorovi Centrum news je znám z minulosti), vysvětlil, že měl "vizi multifunkčního domu", který by neměl zásadní požadavky na parkování nebo zásobování.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře