Reklama
reklama

Požár v laboratořích univerzity v Brně způsobily chemikálie. Škoda je půl milionu

Požár laboratoří Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, který před týdnem tyto prostory poškodil, způsobila reakce uskladněných chemických látek. „Bylo jich tam uloženo takové množství, že se nepodaří zjistit, co přesně způsobilo vznik ohně,“ řekl vyšetřovatel jihomoravských hasičů Pavel Tinka.

Vyšetřování podle něj neprokázalo technickou závadu na elektroinstalaci ani cizí zavinění požáru. Nikdo při něm nebyl zraněn a hasiči z objektu zachránili i všechna laboratorní zvířata. Zásah byl ale kvůli chemikáliím mimořádně obtížný.

Požár museli likvidovat hasiči-specialisté z chemické jednotky v Tišnově. V laboratořích zjistili drobný únik fosgenu a chlorkyanu. Po zásahu museli být všichni dekontaminováni.

Ani po likvidaci plamenů zásah neskončil. Pokračoval ještě v úterý, kdy hasiči pomáhali s likvidací četných nebezpečných chemikálií. Škoda se původně odhadovala jen na 50 tisíc korun. Po přičtení nákladů za likvidaci následků požáru a hlavně všech nebezpečných látek se ale nově odhaduje na zhruba půl milionu korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře