Reklama
reklama

Pouť smíření přilákala do Pohořelic stovky lidí, další se přidávali po cestě

Na shromáždění u památníku odsunu bylo i několik pamětníků. Pěšky do Brna se vydaly stovky lidí, policie kvůli nim občas střídavě zastavovala dopravu, aby auta jedoucí stejným směrem mohla průvod objíždět.

Brno/Pohořelice - Sedm zahraničních televizních štábů a dalších novinářů najednou už na Brněnsku dlouho nebylo, pokud vůbec. K památníku na jižním okraji Pohořelic dnes ráno přivezly autobusy několik stovek účastníků Pouti smíření směrem do Brna, tedy opačně, než kudy v roce 1945 putovalo odsunuté německé obyvatelstvo. Bylo mezi nimi i několik desítek cizinců. Po úvodních informacích o poválečných událostech a plánovaném programu akce (včetně vynikající němčiny jednoho z organizátorů) následovala ekumenická motlitba, kterou zařídila mimo jiné farářka Českobratrské církve evangelické Alexandra Hauserová nebo římskokatolický kněz Anton Otte. "Z té cesty si hlavně pamatuji, že jsem měla hroznou žízeň a že jsem pak najednou neviděla některé známé tváře," uvedla účastnice tehdejších událostí, která se představila jako Anna. Jiní účastníci pojali událost zčásti jako lekci z historie. "Nepamatuji si, že bychom se o odsunu německých obyvatel ve škole učili. Dějepis o druhé světové válce pro mě končil devátým květnem," připustil téměř čtyřicetiletý David Hovorka. "Takže spojím dějiny se sportem," dodal.

Trasa Pouti smíření doprovázená policisty na kolech se "roztrhala" už v Pohořelicích a vedla přes Ledce, Rajhrad a Modříce do Brna, kde v augustiánském opatství na Mendlově náměstí navazuje další - tentokrát kulturní - program.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře