Reklama
reklama

Političtí vězni se obrátili na vedení města s obavami nad osudem bývalé věznice na Cejlu

Na vedení města tento týden obrátila Konfederace politických vězňů a občanské sdružení Paměť se svými obavami o osud věznice na Cejlu, jejíž sanaci a následnou celkovou opravu Brno nyní intenzivně připravuje. V budoucnu zde město plánuje vznik Kreativního centra.

Zástupci občanského sdružení Paměť jsou členy historické komise, která na citlivé obnově areálu spolupracuje s Magistrátem města Brna.

Ve svém aktuálním dopise zdůrazňují především historických význam cel smrti, korekcí a kaple v areálu káznice. Obávají se poničení jejich historické výpovědní hodnoty a přejí si, aby zůstaly zachovány jako memento událostí, které se zde odehrály především před uzavřením věznice v roce 1956.

„Respektujeme obavy Konfederace politických vězňů a sdružení Paměť a bereme je na vědomí. Jde však z velké části o nedorozumění, protože budova věznice na Cejlu je i pro nás místem vrcholné piety. Uvědomujeme si, že je potřeba k celému projektu přistupovat velmi citlivě v kontextu tehdejších historických událostí. Jsem proto připraven se se zástupci konfederace co nejdříve sejít a o tomto neměnném postoji města je ujistit,“ uvedl primátor Brna Vokřál.

Brno nyní dokončuje přípravy na sanaci objektu tak, aby dále nechátral. Je třeba provést také některé úpravy vstupu a nádvoří, aby nedošlo ke zranění návštěvníků budovy při jejím příležitostném zpřístupňování. Na tuto sanaci nejvíce poškozených částí areálu počítá rozpočet s částkou do 5,5 milionu korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře