Reklama
reklama

Političtí vězni se obrátili na vedení města s obavami nad osudem bývalé věznice na Cejlu

Na vedení města tento týden obrátila Konfederace politických vězňů a občanské sdružení Paměť se svými obavami o osud věznice na Cejlu, jejíž sanaci a následnou celkovou opravu Brno nyní intenzivně připravuje. V budoucnu zde město plánuje vznik Kreativního centra.

Zástupci občanského sdružení Paměť jsou členy historické komise, která na citlivé obnově areálu spolupracuje s Magistrátem města Brna.

Ve svém aktuálním dopise zdůrazňují především historických význam cel smrti, korekcí a kaple v areálu káznice. Obávají se poničení jejich historické výpovědní hodnoty a přejí si, aby zůstaly zachovány jako memento událostí, které se zde odehrály především před uzavřením věznice v roce 1956.

„Respektujeme obavy Konfederace politických vězňů a sdružení Paměť a bereme je na vědomí. Jde však z velké části o nedorozumění, protože budova věznice na Cejlu je i pro nás místem vrcholné piety. Uvědomujeme si, že je potřeba k celému projektu přistupovat velmi citlivě v kontextu tehdejších historických událostí. Jsem proto připraven se se zástupci konfederace co nejdříve sejít a o tomto neměnném postoji města je ujistit,“ uvedl primátor Brna Vokřál.

Brno nyní dokončuje přípravy na sanaci objektu tak, aby dále nechátral. Je třeba provést také některé úpravy vstupu a nádvoří, aby nedošlo ke zranění návštěvníků budovy při jejím příležitostném zpřístupňování. Na tuto sanaci nejvíce poškozených částí areálu počítá rozpočet s částkou do 5,5 milionu korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře