Reklama
reklama

Podzemí a kostnice už netáhnou. Letos je navštívilo méně turistů než loni

V Brně letos výrazně vzrostl zájem prohlídky města s průvodcem, málo lidí ale zavítalo do brněnského podzemí, konkrétně kostnice. Přibývá také návštěvníků z Číny a průvodci zaznamenali mnohem více turistů s vnoučaty či s dětmi. "Tomu se chceme v budoucnu přizpůsobit," řekla při hodnocení sezóny vedoucí městské destinační agentury Dana Rakovská.

Zatímco v minulých letech stačilo v Brně pořádat organizované prohlídky brněnských památek pouze v sobotu, bylo letos nutné přidat i středu. Víc návštěvníků přišlo i do informačních centrer, od dubna do konce září do nich přišlo 109 tisíc lidí. "Velmi dobře se projevilo otevření nového informačního centra přímo na Špilberku, které díky zájmu o suvenýry vykázalo i velmi dobrý obrat," uvedla Rakovská.

Po loňské rekonstrukci se letos znovu otevřela vyhlídková věž Staré radnice, od dubna na ni přišlo 13 tisíc turistů, což je podobný počet jako předloni. Téměř 22 tisíc turistů přišlo do podzemí, tedy do Mincmistrovského sklepa, labyrintu pod Zelným trhem a do kostnice, je to ale o pět tisíc lidí méně, než v prvním roce. "Důvodem je, že kostnici jsme otevřeli teprve loni v červnu a ve velkém do ní chodili Brňané. Je logické, že podruhé v krátké době do ní nepůjdou. Jde o pietní místo, kam nechodí žádné organizované zájezdy," vysvětlovala Rakovská.

Od návštěvy kostnice ale návštěvníky víc odrazuje její cena a velikost. Například Lucie Krejčová ze Sokolova, která se byla i s rodinou v kostnici podívat, byla zklamaná. "Rodinné vstupné stojí 320 korun a oproti kostnici v Kutné Hoře, kterou jsme navštívili loni, je ta v Brně hodně slabá. Dvě místnosti, prohlídka na 10 minut," vzpomínala na návštěvu kostnice turistka.

Kromě češtiny a slovenštiny nabízí Turistické a informační centrum v Brně prohlídky v 11 jazycích. Velmi dobře se rozjel i letošní projekt spolupráce s největšími brněnskými hotely, kam přijíždí movitější klientela, která do informačního centra nezamíří. "My hostům zařizujeme například prohlídku večerního Brna po jejich jednání. Navíc se ukázalo, že i tito hosté mají zájem o suvenýry, které hotely neměly. Největší zájem je o věci s krokodýlem," doplnila Rakovská.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře