Reklama
reklama

Podzemí a kostnice už netáhnou. Letos je navštívilo méně turistů než loni

V Brně letos výrazně vzrostl zájem prohlídky města s průvodcem, málo lidí ale zavítalo do brněnského podzemí, konkrétně kostnice. Přibývá také návštěvníků z Číny a průvodci zaznamenali mnohem více turistů s vnoučaty či s dětmi. "Tomu se chceme v budoucnu přizpůsobit," řekla při hodnocení sezóny vedoucí městské destinační agentury Dana Rakovská.

Zatímco v minulých letech stačilo v Brně pořádat organizované prohlídky brněnských památek pouze v sobotu, bylo letos nutné přidat i středu. Víc návštěvníků přišlo i do informačních centrer, od dubna do konce září do nich přišlo 109 tisíc lidí. "Velmi dobře se projevilo otevření nového informačního centra přímo na Špilberku, které díky zájmu o suvenýry vykázalo i velmi dobrý obrat," uvedla Rakovská.

Po loňské rekonstrukci se letos znovu otevřela vyhlídková věž Staré radnice, od dubna na ni přišlo 13 tisíc turistů, což je podobný počet jako předloni. Téměř 22 tisíc turistů přišlo do podzemí, tedy do Mincmistrovského sklepa, labyrintu pod Zelným trhem a do kostnice, je to ale o pět tisíc lidí méně, než v prvním roce. "Důvodem je, že kostnici jsme otevřeli teprve loni v červnu a ve velkém do ní chodili Brňané. Je logické, že podruhé v krátké době do ní nepůjdou. Jde o pietní místo, kam nechodí žádné organizované zájezdy," vysvětlovala Rakovská.

Od návštěvy kostnice ale návštěvníky víc odrazuje její cena a velikost. Například Lucie Krejčová ze Sokolova, která se byla i s rodinou v kostnici podívat, byla zklamaná. "Rodinné vstupné stojí 320 korun a oproti kostnici v Kutné Hoře, kterou jsme navštívili loni, je ta v Brně hodně slabá. Dvě místnosti, prohlídka na 10 minut," vzpomínala na návštěvu kostnice turistka.

Kromě češtiny a slovenštiny nabízí Turistické a informační centrum v Brně prohlídky v 11 jazycích. Velmi dobře se rozjel i letošní projekt spolupráce s největšími brněnskými hotely, kam přijíždí movitější klientela, která do informačního centra nezamíří. "My hostům zařizujeme například prohlídku večerního Brna po jejich jednání. Navíc se ukázalo, že i tito hosté mají zájem o suvenýry, které hotely neměly. Největší zájem je o věci s krokodýlem," doplnila Rakovská.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře