Reklama
reklama

Po roce lidé opět prožijí Noc venku na podporu lidí bez domova

Již potřetí se 19. listopadu 2015 v Brně uskuteční pozoruhodná Noc venku, která kultivovaným způsobem upozorňuje na složitý fenomén bezdomovství. Jde o zážitkový happening, který umožní lidem na vlastní kůži zkusit si přečkat noc venku, a pochopit ale i podpořit tak lidi, kteří mají s životem bez domova autentickou zkušenost. Akci, která vypukne od 17.00 hod. před kostelem sv. Tomáše a v Moravské galerii – Místodržitelském paláci, doprovází bohatý kulturní program.

„Noc venku je celorepublikovou akcí a nabízí možnost setkat se s tématem bezdomovství trochu intenzivněji a jinak, než nakolik je to možné při letmém kontaktu na ulici se samotnými lidmi bez přístřeší,“ vysvětluje Ladislav Ptáček, vedoucí Oddělení sociální prevence a pomoci MMB.

Poslouží k tomu bohatý program: koncerty kapel (zahraje Biorchestr a SART), účastníci budou moci shlédnout  film Mallory dokumentaristky Heleny Třeštíkové, dále Divadlo fórum (interaktivní forma divadla autentických situací ze života lidí bez domova). Nedílnou součástí bude také bohoslužba a pieta za lidi, kteří na ulici zemřeli. Program doplní výtvarná dílna, informační stánky a také možnost občerstvení (guláš a čaj bude k dispozici po celý večer).

Akce se uskuteční  na novém místě – na Moravském náměstí před kostelem sv. Tomáše a také ve vnitřních prostorách – v Místodržitelském paláci. Program začíná v 17 hodin odpoledne a potrvá do 23:30. Poté se odvážlivci, kteří se odhodlají přečkat noc venku, a alespoň částečně si tak vyzkoušet, jaké to je nemít nějaké „doma“ se všemi jistotami. Loni „spáčů“ bylo na čtyři desítky z celkových přibližně čtyř stovek účastníků.

Vstupné je dobrovolné,vítány jsou příspěvky v hodnotě 50,- korun zhmotněné do ponožek či rukavic, či vysloužilé spacáky, deky nebo karimatky. Tato materiální pomoc bude distribuována potřebným prostřednictvím organizací, které se lidem bez domova věnují. 

S tématem souvisí také oblast řešení bezdomovství jednou z forem tzv. sociálního bydlení. Základní princip spočívá v tom, že daleko nejefektivnějším řešením bezdomovectví je umožnit lidem bydlet v malometrážních bytech a dál s nimi dlouhodobě sociálně pracovat (docházení sociálních a terénních pracovníků). Tento princip se jmenuje Housing first, česky Bydlení především, který pochází z Kanady a USA. V současné době v Brně představitelé samosprávy ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování vytvářejí realizační plán, jakou konkrétní podobu bude mít sociální bydlení právě v tomto regionu. 

NOC VENKU, podrobný program, 19.11. - 20.11. 2015

(Moravské náměstí, Brno – kostel sv. Tomáše a Místodržitelský palác) 

17:00 – 17:30 úvodní slovo – představení akce a organizátorů

17:30 – 18:10 mše svatá za lidi bez domova

18:15 – 18:30 pieta za zemřelé lidi bez domova

18:30 – 20:00 divadlo Bratislavská Diecézní charity Brno zahraje interaktivní divadlo fórum „Nikdy nevíš“

20:00 – 21:00 kapela SART

21:00 – 22:00 kapela Biorchestr

22:00 – 23:30 promítnutí dokumentu Mallory od Heleny Třeštíkové

23:30 uložení spáčů ke spánku

6:30 budíček a zakončení celé akce

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře