Reklama
reklama

Plotní: co s domy a pozemky? Ukáže hlavně projekt odsunu nádraží

Přeložení tramvajových kolejí z Dornychu do Plotní ulice se mluví už roky, hlavně v souvislosti s výstavbou nového nádraží. Jenže mezi Zvonařkou a Komárovem žijí lidé, kteří kvůli nejasným plánům nemohou nakládat s majetkem podle představ. A ztrácejí trpělivost.

Brno – Několik měsíců jezdily tramvaje mezi Komárovem a centrem města pomalou rychlostí kolem omluvných cedulí. S opravou kolejí se moc nepočítalo, prioritu měla přeložka do Plotní. Jenže se stal právě výše uvedený opak. A oživení celé oblasti se stále odkládá.

Některé domy šly už dávno k zemi, jiné hyzdí ulici a z jiných by se lidé nejraději přestěhovali, nebo je prodali. „Bydlení si tady pro sebe nikdo nekoupí, když nemá jasno, jak to bude v budoucnu vypadat. Územnímu plánu se nedá věřit, papír snese všechno,“ říká jeden z tamních obyvatel domu, který má alespoň opravenou fasádu. Podle něj se veškeré plány na koordinaci rozvoje této oblasti už dávno rozsypaly. „Nechápu, proč se tady bouraly některé ty ruiny, když další stojí,“ dodává.

Ruina, o které mluví, stála na pozemku, který dnes patří městu, stejně jako další parcely a na nich stojící dosud obydlené domy. V jiných dále bydlí jejich majitelé. Ve výkresech územního plánu jen pár desítek metrů odtud začíná typicky černé šrafování se štítkem „Železniční uzel Brno“. Takže čekají, i kdyby nechtěli. „Některé parcely mají nebo by v budoucnu mohly mít větší cenu než domy. V nich nebude kvalita života kvůli ruchu kolem asi nijak vysoká,“ domnívá se realitní makléř Martin Pirkl. Podle něj je otázka, jestli město bude vykupovat soukromé nemovitosti, i když podle katastru v současnosti některé už vlastní napůl se soukromými osobami. „Spekulace a zdržování bude čím dál náročnější, protože města a jiní veřejní investoři staveb jsou v tomto ohledu čím dál poučenější. A prodávající si nevybírá mezi nabídkami,“ myslí si ekonom Martin Kroupa a dodává, že spekulovat si může dovolit jen ten, kdo v dotyčném domě nebydlí.

Podle něj ale všechno může nakonec být jinak, pokud nádraží zůstane v centru. Přesné datum, kdy by měly tramvaje Plotní ulicí jezdit, nezná ani dopravní podnik. „Přeložení tratě je koordinovaná akce řízená z úrovně magistrátu. Termín zahájení ani dokončení akce zatím nevíme. Máme informace o tom, že právě probíhá legislativní proces přípravy stavby,“ říká mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Komentáře