Reklama
reklama

Plastové nebo dřevěné? V autobusech testují kvůli hygieně nová sedadla

Sedačky bez textilního potahu testuje brněnský dopravní podnik v několika nových autobusech. Jsou totiž snadnější na údržbu a nedrží se v nich tolik bakterií. Brňané navíc v anketě sami rozhodnou, jaký typ sedadel chtějí v nových autobusech mít. V Praze například vybrali celokoženkové sedačky pro autobusy a celoplastové sedačky s ABS pro tramvaje.

Zatímco před čtvrt stoletím byly čalouněné sedačky v tramvajích, autobusech a trolejbusech považovány za luxus a sedávalo se na koženkových nebo plastových sedačkách, dnes jsou sedadla bez textilií celosvětovým trendem a také cestující si často stěžují na zcečištěné látky na sedadlech. Látkové potahy sedadel jsou náročné na údržbu a hygienu a často jsou také terčem vandalů. Při znečištění například jídlem nebo pitím není možné sedadlo rychle vyčistit a s vozem pokračovat dál v jízdě, většinou je nutné vůz odeslat do vozovny a na lince nahradit jiným.

„Proto nyní zkoušíme dva nové typy sedadel. Dřevěné „laťkové“ sedačky, kdy sedák i opěradlo jsou vyrobeny z dřevěných lakovaných latí a celoplastové sedačky, kdy celý sedák i opěradlo jsou z jednoho kusu plastového výlisku, který v zimě nestudí,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Nejdůležitější ale je, aby neobsahovaly molitanovou výplň, ta je totiž největším zdrojem bakterií.

Některé bakterie mohou na povrchu autobusové sedačky přežít i delší dobu, týdny a měsíce. Nelze vyloučit přenos různých střevních infekcí, svrabu nebo žloutenky.

Anketu o sedadlech je možné vyplnit na internetových stránkách dopravního podniku a lidé budou mít možnost sedadla vyzkoušet také o víkendu 14. a 15. prosince od 10 do 18 hodin. Na náměstí Svobody budou vystaveny autobusy s plastovými a dřevěnými sedadly. Přímo v autobuse pak mohou vyplnit anketní lístek.

Plastová sedadla jsou v jednom autobusu typu Crossway a v nových minibusech Stratos. Dřevěné sedačky najdete v jednom z vozů Karosa B931, který prošel generální opravou.

Výměna sedadel se týká jen autobusů, protože například tramvaje musí splňovat přísná protipožární pravidla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře