Reklama
reklama

Plastové nebo dřevěné? V autobusech testují kvůli hygieně nová sedadla

Sedačky bez textilního potahu testuje brněnský dopravní podnik v několika nových autobusech. Jsou totiž snadnější na údržbu a nedrží se v nich tolik bakterií. Brňané navíc v anketě sami rozhodnou, jaký typ sedadel chtějí v nových autobusech mít. V Praze například vybrali celokoženkové sedačky pro autobusy a celoplastové sedačky s ABS pro tramvaje.

Zatímco před čtvrt stoletím byly čalouněné sedačky v tramvajích, autobusech a trolejbusech považovány za luxus a sedávalo se na koženkových nebo plastových sedačkách, dnes jsou sedadla bez textilií celosvětovým trendem a také cestující si často stěžují na zcečištěné látky na sedadlech. Látkové potahy sedadel jsou náročné na údržbu a hygienu a často jsou také terčem vandalů. Při znečištění například jídlem nebo pitím není možné sedadlo rychle vyčistit a s vozem pokračovat dál v jízdě, většinou je nutné vůz odeslat do vozovny a na lince nahradit jiným.

„Proto nyní zkoušíme dva nové typy sedadel. Dřevěné „laťkové“ sedačky, kdy sedák i opěradlo jsou vyrobeny z dřevěných lakovaných latí a celoplastové sedačky, kdy celý sedák i opěradlo jsou z jednoho kusu plastového výlisku, který v zimě nestudí,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Nejdůležitější ale je, aby neobsahovaly molitanovou výplň, ta je totiž největším zdrojem bakterií.

Některé bakterie mohou na povrchu autobusové sedačky přežít i delší dobu, týdny a měsíce. Nelze vyloučit přenos různých střevních infekcí, svrabu nebo žloutenky.

Anketu o sedadlech je možné vyplnit na internetových stránkách dopravního podniku a lidé budou mít možnost sedadla vyzkoušet také o víkendu 14. a 15. prosince od 10 do 18 hodin. Na náměstí Svobody budou vystaveny autobusy s plastovými a dřevěnými sedadly. Přímo v autobuse pak mohou vyplnit anketní lístek.

Plastová sedadla jsou v jednom autobusu typu Crossway a v nových minibusech Stratos. Dřevěné sedačky najdete v jednom z vozů Karosa B931, který prošel generální opravou.

Výměna sedadel se týká jen autobusů, protože například tramvaje musí splňovat přísná protipožární pravidla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře