Reklama
reklama

Petr Fiala vstoupil do ODS. Bude její předsedou?

Občanští demokraté procházejí krizí identity, krizí, s jakou nebyli za více než dvacet let své existence doposud konfrontováni. Ve volbách jim svůj hlas dalo jen 384 174 voličů. Stačí toto číslo porovnat s jejich volebním výsledkem v roce 2006. To bylo naposledy, kdy volby vyhráli, před sedmi lety je volilo 1 892 475. Jinak řečeno: za sedm let ztratili 1 508 301 voličů. Z hegemona české politiky se stali jejím okrajem. ODS disponuje pouhými šestnácti poslanci. Po volbách po ní slehla zem.

Pokud by minulý týden nedošlo k vyloučení manželky Petra Nečase ze strany, nejspíš bychom o ní vůbec neslyšeli. Leč jedna podstatná věc se přece jen stala. Do ODS začátkem listopadu vstoupil Petr Fiala, lídr její jihomoravské kandidátky, bývalý rektor Masarykovy univerzity a exministr školství. A v posledních dnech začínají sílit hlasy, dle kterých je právě on ideální osobností, která by straně mohla na pozici předsedy vrátit důvěru voličů.

„Myslím, že on je pro ODS nejlepší řešení,“ uvedl v pondělí pro server iDnes.cz místopředseda občanských demokratů Jiří Pospíšil s tím, že by ho podpořil proti Miroslavě Němcové, která už kandidaturu ohlásila. Do čela strany Fialu navrhuje také místní sdružení ODS Brno-střed. Samotný Fiala kandidaturu prý zvažuje. Když 7. listopadu oznamoval, že do strany vstupuje, zdůraznil, že je přesvědčen o budoucnosti ODS.

„Jsem připraven se na její cestě aktivně podílet. Chci tím dát také členům a voličům ODS signál, že má smysl se snažit a že – bude-li každý z nás aktivní – můžeme společně potřebné změny provést. Věřím, že ODS jako tradiční pravicová politická strana má šanci znovu uspět a dobře hájit zájmy všech, kterým záleží na svobodě, demokracii a na prosperitě naší země,“ uvedl tehdy Fiala. Pokud tedy svá slova od té doby nevzal zpět, je pravděpodobné, že po prvním kroku bude následovat logicky i druhý.

Otázka je, zda může jeden člověk, byť s vysokým kreditem, změnit stranu, jejíž nejadekvátnější charakteristikou je označení, že se jedná o stranu institucionalizované korupce. Problém ODS je problém systémový. Nejde tu pouze o důvěryhodnost jejich lídrů, jde o způsob existence, který spočívá zkrátka na tom, že se tu politika provozuje především jako způsob vlastního obohacení. Z politiky v pojetí občanských demokratů se v posledních letech stala pouhá prodloužená ruka byznysu. Co také jiného čekat od strany, která se lidem snaží namluvit, že za peníze se dá v posledku koupit úplně všechno. Žijeme přeci v kapitalismu.

Petr Fiala se již před volbami pokusil navázat na některé své dřívější texty a formuloval základní teze, jež by podle něj mohly vést v obnovu důvěry v konzervativní principy politiky. Pravicová politika má podle něj být především zdrženlivá k reformám, nemá přijímat levicový koncept neustálé změny, naopak by měla reformovat jen to, co nefunguje, a neměnit věci jen proto, že by mohly být lepší.

Pravicová politika má být zároveň podle Fialy založena na důvěře v občany. „Svoboda a odpovědnost předcházejí prosperitě a zabezpečení. Nechceme vše regulovat, kontrolovat, řídit do posledního detailu, musíme lidem věřit a dát jim prostor pro jejich vlastní život,“ napsal bývalý rektor Masarykovy univerzity. Podle něj má zároveň pravicová politika vytvářet stát, který neobtěžuje, ale chrání. „Neobtěžuje občany tisíci navzájem si protiřečících předpisů, nekonečnou byrokracií, neustálými změnami, až nikdo neví, co platí, co je správně a jak postupovat,“ vysvětlil.

V neposlední řadě tvrdí, že má být pravicová politika pozorná a solidární, nikoliv chladná a bezohledná. „Pravicová politika slouží občanům, nastavuje spravedlivá pravidla, nesmí v ní být ponechán prostor pro nepoctivé jednání, korupční praktiky a obohacování se na úkor ostatních. Pravicová politika má zlepšovat svět každodenní prací, drobnými kroky, správnými rozhodnutími a důsledností, nemá jen nabízet hesla, vize dokonalé společnosti a prázdné fráze,“ zdůraznil Fiala před volbami.

Petr Fiala je krom jiného profesorem politologie, dlouhé roky v České republice propagoval ideje konzervatismu a ví nepochybně dobře, že politika je komplexní aktivita, která se nesmí zúžit na pouhé obchodování se státními zakázkami a posty ve státní správě. Tedy přesně na to pojetí, u kterého ODS po třiadvaceti letech skončila, za což ji voliči po zásluze odměnili. Od nepaměti platí, že podstatou politiky je mimo jiné její etický rozměr. Ostatně konzervatismus bývá označován za praktickou dovednost, která bere ohled nejen na své současníky, nýbrž především na generace minulé, stejně jako ty budoucí.

Pokud by Fiala dokázal vytvořit spojenectví s regionálně úspěšnými a ideově ukotvenými lidmi uvnitř ODS, nelze vyloučit, že by se mu nemohlo podařit občanské demokraty – bude-li dostatečně důsledný a principiální – rehabilitovat.

 Politcké dění komentuje speciálně pro noviny CENTRUM news politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře