Reklama
reklama

Parkoviště pod hřbitovem bude "park and ride". Až se osvědčí, přibudou další

Přijet na kraj města a přestoupit do hromadné dopravy, pokud možno bez jízdenky, jen s parkovacím lístkem? V mnoha městech Evropy velmi běžná věc. Osvědčený systém by měl od října fungovat i v Brně.

Brno - Stovky řidičů z Jihomoravského kraje více či méně pravidelně dojíždějí do Brna. A zpravidla co nejblíže místu, kam potřebují, což znamená do centra. Už brzy budou moci nechat auto na kraji města a pokračovat hromadnou dopravou. U ústředního hřbitova totiž město přebuduje tamní parkoviště na "park and ride". Slibuje si od toho úbytek aut tam, kde nejvíce překážejí a komplikují dopravu. "Parkoviště pod ústředním hřbitovem je pilotní projekt, na kterém odzkoušíme funkčnost systému a zjistíme, jaká má úskalí," uvedl náměstek primátora Richard Mrázek. Technické vybavení podle Mrázka hradí Evropská unie, stavební práce si město zaplatí samo.

Systém "park and ride" už přitom tisíce řidičů praktikují už teď - jen trochu jinak, než by si město přestavovalo. Auta totiž nechávají na sídlištích, kde nemusejí platit za parkování, nebo na velkých parkovištích obchodních domů. Proti prvnímu řešení protestují obyvatelé předměstí, druhé se zase nelíbí provozovatelům nákupních center, protože auta blokují místa nakupujícím zákazníkům. Auto u centra Avion nechává například Roman Zajíček, který dojíždí do Brna z Rosicka. "Je to ideální místo. Hned u dálnice ve směru, kterým jezdím tam i zpět. A dvě autobusové linky, z toho jedna zdarma," libuje si řidič.

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry budou další parkoviště tohoto typu přibývat. Firma, která zakázku na přestavbu prvního z nich od města získala, nabídla cenu asi 8,8 milionu korun. Aby byl systém funkční, musí nabídnout plochy pro řidiče ze všech směrů, kteří skutečně jen dojíždějí: ráno do Brna, odpoledne domů. "Je otázka, jestli velkou část aut v centru nepředstavují řidiči, kteří přes den pojíždějí a auto potřebují," zamýšlí se profesionální řidič Richard Vejvoda. Podle Vejvody řidiči nebudou nechávat auto na dvě hodiny na park and ride, pokud je během dne čeká další cesta po Brně, byť ne přes centrum. "Jenže to se asi pozná, až se tato parkoviště zprovozní, dřív ne," krčí rameny řidič.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře