Reklama
reklama

Ovcí a koz u domu přibývá, šetří rodinný rozpočet

Na jižní Moravě se znovu začíná rozmáhat chov ovcí a koz. Většinou malá stáda si pořizují i lidé, kteří žijí na okraji Brna. Podle zkušených chovatelů výrazně narostl i zájem o jehněčí a skopové maso, ovčí vlnu, kozí mléko nebo sýry.

U domů na jihu Moravy se začínají čím dál častěji objevovat i kozy a ovce. Druhé jmenované zvíře z jihomoravských pastvin téměř vymizelo v devadesátých letech, kdy klesla cena za vlnu. Teď je opět v kurzu. Ovcí je prostě stále víc. „Přibývá jich díky většímu zájmu o maso i vyšší poptávce a spotřebě mléčných výrobků. V dalších letech se očekává pokračování tohoto trendu, a to jak u masa, tak i u mléčných výrobků," uvádí situační zpráva ministerstva zemědělství.

Důvodem rostoucího zájmu o chov ovcí a koz na venkově a u měst u domu je úspora v rodinných financích. Navíc domácí chov vyhovuje trendu biopotravin. Když člověk ví, čím kozu a ovci krmí, má jistotu o kvalitě jejího mléka, sýra i masa. Další skupina lidí si proto pořizuje celý chov zvířat na obživu.

Rostoucí oblibu chovu malých přežvýkavců, potvrzuje i předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš: „Početní stavy ovcí a koz pokračují v trendu dlouhodobého růstu. Početní stavy ovcí se od roku 2000, kdy se chovalo pouze 84 108 kusů, zvýšily na 221 014 kusů v roce 2012, což představuje nárůst o 161,4 procenta. Početní stavy koz mají také stoupající úroveň, i když ne tak výraznou jako u chovu ovcí. V roce 2012 bylo evidováno celkem 23 620 kusů koz.“ 

V České republice je z masných plemen ovcí nejrozšířenější plemeno suffolk, mezi kombinovanými plemeny je to plemeno romney. Mezi plemeny koz se chová nejvíce česká bílá krátkosrstá koza.

Petr Melichar z Brněnska chová masná plemena ovcí. V budoucnu by se chtěl jejich chovem i živit. Prozatím je ale spíše využívá jako ekologické sekačky na trávu. „Abych mohl spásat a obdělávat plochy, které mám ve stráních, a nemusel je sekat, na to se ty ovečky bezvadně hodí, že to vypasou,“ říká Melichar.

Protože přibývá alergií na kravské mléko, začíná být navíc na trhu poptávka po mléce kozím, ovčím, po sýrech nebo jogurtech.

Před dvaceti lety nebylo kozí mléko příliš populární, ani zájem o výrobky z tohoto mléka nebyl. Lidi měli pořád v paměti, že je doma nutili pít kozí mléko, které smrdělo kozou, měli k němu spíš odpor, než zájem. Situace se ale nyní otočila. Farmy, kde chovají kozy a ovce nestačí uspokojit poptávku. Prudce totiž přibývá alergiků. Jedna z potravinových alergií je na kravské mléko. Lidé proto musí vyhledávat výrobky z kozího nebo ovčího mléka a farmám zákazníci stále přibývají.  

Oblíbenost ovčích a kozích výrobků je podle farmářů tak půl na půl. V poslední době začali farmáři na nátlak zákazníků prodávat i samotné ovčí mléko. I když má jen sedm procent tuku, chutná totiž jako smetana. 

Chovatelé momentálně nedostávají od státu žádnou dotaci, jen příspěvek na údržbu pastvin. A zatímco výkupní ceny jehněčího masa zůstávají dlouhodobě stejné, cena ovčí vlny raketově stoupá, před třemi lety to bylo tři koruny za kilogram, letos už v průměru osmnáct.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře