Reklama
reklama

Opráski sčeskí historje baví od čtvrtka návštěvníky Špilberku

Lucemburkové se po stovkách let vrátili na Špilberk a ukazují se v poněkud jiném světle. Jejich historii i jubileum Karla IV. připomíná trochu netradičně komiks Opráski sčeskí historje. Jeho svérázný pravopis a vtipné hlášky baví internet a teď už i návštěvníky brněnského hradu. Lucemburské opráski jsou pro návštěvníky otevřené od 21. dubna do 3. července 2016 v galerii Jih na hradě Špilberku.

Komiks Opráski sčeskí historje vyniká pravopisnými chybami, naivními obrázky, zároveň ale i humorem a nečekanými pointami. V promyšlených slovních hříčkách a přesmyčkách odkazuje na detaily z českých dějin a zasměje se u nich spíš ten čtenář, který v hodinách dějepisu dával aspoň trochu pozor. Autorem je neznámý Jaz.

Přestože mají Opráski typický humor a styl, vizuální podoba panovníků je věrná historickým předobrazům. „Z průzkumů sice nevycházíme, ale nebožtíky si v případě potřeby rovnou vykopáváme sami. Nejvěrnější podoba se nám podařila vystihnout pochopitelně u Zmikunda,“ popisuje Jaz, který na veřejnosti vystupuje právě v masce Zmikunda, jedné z nejoblíbenějších postav komiksu.

Na výstavě Lucemburských oprásků lidé uvidí na tři desítky komiksových příběhů s Lucemburky v hlavních rolích. Doplní je i sbírkové předměty, archeologické nálezy jako kamnové kachle zdobené lucemburskými motivy, nádoby na vodu ve tvaru zvířat, tzv. aquamanile, či třeba meč nalezený v odpadní jímce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře