Reklama
reklama

Opráski sčeskí historje baví od čtvrtka návštěvníky Špilberku

Lucemburkové se po stovkách let vrátili na Špilberk a ukazují se v poněkud jiném světle. Jejich historii i jubileum Karla IV. připomíná trochu netradičně komiks Opráski sčeskí historje. Jeho svérázný pravopis a vtipné hlášky baví internet a teď už i návštěvníky brněnského hradu. Lucemburské opráski jsou pro návštěvníky otevřené od 21. dubna do 3. července 2016 v galerii Jih na hradě Špilberku.

Komiks Opráski sčeskí historje vyniká pravopisnými chybami, naivními obrázky, zároveň ale i humorem a nečekanými pointami. V promyšlených slovních hříčkách a přesmyčkách odkazuje na detaily z českých dějin a zasměje se u nich spíš ten čtenář, který v hodinách dějepisu dával aspoň trochu pozor. Autorem je neznámý Jaz.

Přestože mají Opráski typický humor a styl, vizuální podoba panovníků je věrná historickým předobrazům. „Z průzkumů sice nevycházíme, ale nebožtíky si v případě potřeby rovnou vykopáváme sami. Nejvěrnější podoba se nám podařila vystihnout pochopitelně u Zmikunda,“ popisuje Jaz, který na veřejnosti vystupuje právě v masce Zmikunda, jedné z nejoblíbenějších postav komiksu.

Na výstavě Lucemburských oprásků lidé uvidí na tři desítky komiksových příběhů s Lucemburky v hlavních rolích. Doplní je i sbírkové předměty, archeologické nálezy jako kamnové kachle zdobené lucemburskými motivy, nádoby na vodu ve tvaru zvířat, tzv. aquamanile, či třeba meč nalezený v odpadní jímce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
V centru Brna vzniká z iniciativy městské části Brno-střed zcela nový galerijní bod ve veřejném prostoru. Na Šilingrově náměstí, v místě souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské, dojde k vytvoření...
15.08.2017 - 07:40
Tísňovou linku brněnské městské policie využil včera po druhé hodině ráno svědek, který podle svých slov sledoval na parkovišti v Bohunické ulici zloděje.
14.08.2017 - 07:51
Dětské hřiště a pískoviště na náměstí 28. října dostalo novou ochranou plachtu.
12.08.2017 - 08:12
Komentáře