Reklama
reklama

Onkologická diagnóza neznamená zákonitě konec sexu

Každý třetí člověk onemocní během života nějakým typem nádoru. Onkologická onemocnění tak představují v naší republice velký zdravotní, ale i sociální a společenský problém.

Po úspěšné léčbě se pacienti vracejí do běžného života včetně partnerského a sexuálního. Onkologické onemocnění ovlivňuje kvalitu sexuálního života, vnímání vlastní erotické atraktivity, mění sexuální funkce, potěšení ze sexu i rovnováhu v partnerském vztahu.

Sexualita onkologicky nemocných je však stále tabu. Během onkologické léčby se proto většině nemocných nedostane konzultace o možné změně sexuality a partnerského vztahu v souvislosti s nemocí, onkologičtí pacienti si stěžují na nedostatek kvalitní komunikace v oblasti sexuality. Stud jim však brání komunikaci zahájit a lékaři se většinou na sexuální život onkologicky nemocných neptají. Sexuální dysfunkce bývají podceňovány, proto nebývají rozpoznány, diagnostikovány, a tudíž ani léčeny.

V roce 2013 byla otevřena Ambulance onkologické sexuologie ve Fakultní nemocnici Brno, kam se onkologicky nemocní mohou obracet se žádostí o pomoc. Muže trápí nejčastěji porucha erekce, ženy ztráta chuti k sexu. Nejvíce přicházejí se žádostí o léčbu poruchy erekce muži po operaci karcinomu prostaty, který je v současnosti nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v ČR a jeho výskyt rok od roku roste. V roce 2015 si tuto diagnózu vyslechlo přes 9 tisíc mužů – pro srovnání, v roce 2000 to bylo méně než 2 tisíce. Karcinom prostaty postihuje nejčastěji muže ve věku nad 65 let, ale přibývá mladších pacientů mezi 40. a 60. rokem. Karcinom prostaty je onemocnění s dobrou prognózou. I když počet nových onemocnění stoupá, křivka mortality zůstává stejná. 

K důsledkům léčby karcinomu prostaty patří ztráta erekce postihující až 90 % pacientů, což výrazně zhoršuje kvalitu jejich partnerského života. „S erektilní dysfunkcí, ať už v důsledku operace karcinomu prostaty nebo z jiných příčin, není důvod se smiřovat! Její léčba je mnohem účinnější, začne-li se s ní včas. U mužů, kteří podstoupili operační odstranění prostaty, se s léčbou začíná co nejdříve po operaci, tehdy dosahujeme nejlepších výsledků. Obnovení partnerského sexuálního života zlepšuje kvalitu života celého páru, řekla sexuoložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Kam se obrátit pro odbornou pomoc:

Poradna onkologické sexuologie při Sexuologickém oddělení FN Brno na Vinařské 6 je jediným odborným pracovištěm tohoto zaměření v jihomoravském regionu. Je otevřena každé pondělí v 8−15 hod.

„Do ambulance onkologické sexuologie se hlásí pacienti, kteří řeší při onkologickém onemocnění sexuální problémy,“ vysvětlila MUDr. Taťána Šrámková, CSc., „nejčastěji jsou to právě muži s karcinomem prostaty, karcinomem střev a konečníku, s hematoonkologickými nádory, ale také s karcinomem prsu, penisu, plic a dalšími,“ dodala.

Kontakt na pracoviště:

http://www.fnbrno.cz/sexuologicke-oddeleni/k1487

Zdroj: FN Brno

 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře