Reklama
reklama

Onkologická diagnóza neznamená zákonitě konec sexu

Každý třetí člověk onemocní během života nějakým typem nádoru. Onkologická onemocnění tak představují v naší republice velký zdravotní, ale i sociální a společenský problém.

Po úspěšné léčbě se pacienti vracejí do běžného života včetně partnerského a sexuálního. Onkologické onemocnění ovlivňuje kvalitu sexuálního života, vnímání vlastní erotické atraktivity, mění sexuální funkce, potěšení ze sexu i rovnováhu v partnerském vztahu.

Sexualita onkologicky nemocných je však stále tabu. Během onkologické léčby se proto většině nemocných nedostane konzultace o možné změně sexuality a partnerského vztahu v souvislosti s nemocí, onkologičtí pacienti si stěžují na nedostatek kvalitní komunikace v oblasti sexuality. Stud jim však brání komunikaci zahájit a lékaři se většinou na sexuální život onkologicky nemocných neptají. Sexuální dysfunkce bývají podceňovány, proto nebývají rozpoznány, diagnostikovány, a tudíž ani léčeny.

V roce 2013 byla otevřena Ambulance onkologické sexuologie ve Fakultní nemocnici Brno, kam se onkologicky nemocní mohou obracet se žádostí o pomoc. Muže trápí nejčastěji porucha erekce, ženy ztráta chuti k sexu. Nejvíce přicházejí se žádostí o léčbu poruchy erekce muži po operaci karcinomu prostaty, který je v současnosti nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v ČR a jeho výskyt rok od roku roste. V roce 2015 si tuto diagnózu vyslechlo přes 9 tisíc mužů – pro srovnání, v roce 2000 to bylo méně než 2 tisíce. Karcinom prostaty postihuje nejčastěji muže ve věku nad 65 let, ale přibývá mladších pacientů mezi 40. a 60. rokem. Karcinom prostaty je onemocnění s dobrou prognózou. I když počet nových onemocnění stoupá, křivka mortality zůstává stejná. 

K důsledkům léčby karcinomu prostaty patří ztráta erekce postihující až 90 % pacientů, což výrazně zhoršuje kvalitu jejich partnerského života. „S erektilní dysfunkcí, ať už v důsledku operace karcinomu prostaty nebo z jiných příčin, není důvod se smiřovat! Její léčba je mnohem účinnější, začne-li se s ní včas. U mužů, kteří podstoupili operační odstranění prostaty, se s léčbou začíná co nejdříve po operaci, tehdy dosahujeme nejlepších výsledků. Obnovení partnerského sexuálního života zlepšuje kvalitu života celého páru, řekla sexuoložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Kam se obrátit pro odbornou pomoc:

Poradna onkologické sexuologie při Sexuologickém oddělení FN Brno na Vinařské 6 je jediným odborným pracovištěm tohoto zaměření v jihomoravském regionu. Je otevřena každé pondělí v 8−15 hod.

„Do ambulance onkologické sexuologie se hlásí pacienti, kteří řeší při onkologickém onemocnění sexuální problémy,“ vysvětlila MUDr. Taťána Šrámková, CSc., „nejčastěji jsou to právě muži s karcinomem prostaty, karcinomem střev a konečníku, s hematoonkologickými nádory, ale také s karcinomem prsu, penisu, plic a dalšími,“ dodala.

Kontakt na pracoviště:

http://www.fnbrno.cz/sexuologicke-oddeleni/k1487

Zdroj: FN Brno

 

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře