Reklama
reklama

Ombudsmanka Šabatová píše do redakcí: Neptejte se Křečka na bydlení

Zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček, který se už více než dvacet let zabývá vztahy mezi majiteli bytů a domů a jejich nájemníky, nesmí od novinářů dostávat otázky na toto téma. Křeček včera na sociální síti Facebook poukázal na instrukci, kterou měla do médií zaslat mluvčí Anny Šabatové.

Brno - S nejnovější kauzou romské provokatérky má leccos společného kompetenční spor, který teď řeší ombudmanka Anna Šabatová a její zástupce Stanislav Křeček. Ač je Křeček expertem na bytové právo, na úřadě má v gesci jiné věci. "Od novinářů se dozvídám, že veřejná ochránkyně práv nechala tiskovou mluvčí rozeslat do redakcí výzvu, abych nebyl od novinářů dotazován na žádné jiné názory než ty, které se týkají toho, co mně bylo na úřadě svěřeno," napsal Křeček na svůj facebookový profil. A na svém právu sdělovat své názory trvá. "Je to, jako kdyby lékařská komora vyzvala média, aby se Cyril Höschl vyjadřoval jen k problematice Psychiatrického centra, kde pracuje," argumentuje Křeček.

Podle právničky Gabriely Wolffové je běžné, že zaměstnanci mají plošný zákaz hovořit s médii, pokud je k tomu určen někdo výše postavený, nebo dokonce přímo tiskový mluvčí. To ale není Křečkův případ. "Komerční subjekty si tím chrání své zájmy, aby se zaměstnanci někde neprořekli, tak mají zásadu no comment bez výjimky. Tohle je ale něco jiného. Šabatová žádné zájmy nemá a po úředníkovi v postavení doktora Křečka lze sotva tuto poslušnost požadovat," myslí si Wolffová.

Křeček přitom může postoje a informace k bytové problematice publikovat, aniž by se na ně někdo přímo ptal. "Mám snad proto přestat přednášet, psát a publikovat? Mám vypovědět smlouvy s nakladatelstvími, pro která píši komentář k jednotlivým ustanovením zákona? Myslím, že nikoliv," píše dále Křeček.

Podle mluvčí úřadu Ivy Hrazdílkové má jít o upzornění novinářům, že některá Křečkova vyjádření mají soukromý charakter. "V médiích bývají jeho osobní názory označovány jako názory poskytované z titulu funkce zástupce ochránkyně. "Je proto důležité, aby novináři věděli, které oblasti a témata ochránkyně na základě zákona svěřila svému zástupci. Jen tehdy totiž vyjádření zástupce ochránkyně představují oficiální stanoviska přičitatelná i ochránkyni. Zaměňování osobních a úředních názorů může mít dopad na jednání lidí, například na jejich rozhodování, zda se na nás obrátí o pomoc. Vzhledem k úspěšnosti našich šetření by to pro ně mohlo být dost zásadní," vysvětluje mluvčí.

A jak dodává, tato instrukce ani nesouvisí s kauzou pronájmu bytů Romům. "Jde o dlouhodobější jev, kdy jsou osobní názory Stanislava Křečka označovány za názory zástupce veřejné ochránkyně práv, fakticky tedy za názory instituce. Kvůli právní jistotě a konzistenci vnímání jsme proto učinili tuto zdvořilou prosbu," dodává mluvčí.

Křeček ovšem trvá na tom, že nic škodlivého neříká. "Cítím stejnou odpovědnost za pověst a postavení veřejného ochránce práv již proto, že jsem se jako poslanec o zřízení této instituce u nás zasloužil. Nepublikuji žádné názory, které by snižovaly vážnost a důstojnost úřadu, spíše naopak," tvrdí Křeček. "Respektuji, a vždy jsem respektoval, že za veřejnou ochránkyni práv může vystupovat jen veřejná ochránkyně práv a nemyslím, že ve vnímání názorů by ve veřejnosti docházelo v tomto smyslu k nějakému nedorozumění. S mými názory nemusí mnozí souhlasit, a také jistě nesouhlasí, ale trvám na svém právu je sdělovat," uzavírá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře