Reklama
reklama

Odborníci budou na VUT zkoumat nehody motorkářů

Jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod? Jak se mění vnímání dopravního prostoru v noci? Nebo jak funguje airbagová vesta pro motorkáře? To jsou jen některá témata, která budou diskutovat odborníci a soudní znalci v rámci mezinárodní konference ExFos. Její 25. ročník koncem ledna pořádá Ústav soudního inženýrství VUT v Brně.

Mezi očekávané příspěvky patří například Metody rekonstrukce nehod motocyklů, které přijede do Brna představit Colin Glynn z irské společnosti Denis Wood Associates. „Moje práce představuje dvě metody pro odhad rychlosti motocyklu. První je určena pro kolize motocyklů do boku automobilu a druhá poskytuje způsob odhadu rychlosti motocyklu na začátku sunutí nebo letu po vozovce,“ upřesnil Glynn.

Z Vídně na konferenci zavítá Ernst Pfleger, aby zde prezentoval práci Analýza zrakového vnímání zkušených a nezkušených motocyklistů. „Je hrubou chybou, pokud při analýze dopravní nehody dostatečně nezvážíme úhel pohledu řidiče. Analýza takového pohledu po směru jízdy může v mnoha případech odhalit nedostatky vozovky či vodících čar,“ vysvětlit Pfleger.

V rámci dvoudenní konference se budou odborníci věnovat i problematice zkoumání míst dopravních nehod (od měřícího kolečka až po leteckou fotodokumentaci) nebo poškození aut po kolizi se zvířaty.

Přestože je téma nehod motorkářů před blížící se jarní sezónou aktuální, mezinárodní konference ExFos se ale nevěnuje pouze oblasti analýzy dopravních nehod. Samostatné sekce jsou pak věnovány i okruhům Stavebnictví a oceňování nemovitostí, Rizikové inženýrství a Forenzní ekotechnika. Ve všech těchto oblastech totiž působí soudní znalci z ÚSI VUT v Brně. „Konference otevře také téma současné situace ohledně znalecké činnosti. Akci spolupořádáme s Asociací znalců a odhadců ČR a českými zástupci Evropské společnosti pro výzkum a analýzu nehod,“ dodal ředitel ÚSI Aleš Vémola.

Mezinárodní konference ExFos se uskuteční 29. – 30. ledna 2016 v prostorách ÚSI VUT v Brně (Purkyňova 118).

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře