Reklama
reklama

Odborníci budou na VUT zkoumat nehody motorkářů

Jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod? Jak se mění vnímání dopravního prostoru v noci? Nebo jak funguje airbagová vesta pro motorkáře? To jsou jen některá témata, která budou diskutovat odborníci a soudní znalci v rámci mezinárodní konference ExFos. Její 25. ročník koncem ledna pořádá Ústav soudního inženýrství VUT v Brně.

Mezi očekávané příspěvky patří například Metody rekonstrukce nehod motocyklů, které přijede do Brna představit Colin Glynn z irské společnosti Denis Wood Associates. „Moje práce představuje dvě metody pro odhad rychlosti motocyklu. První je určena pro kolize motocyklů do boku automobilu a druhá poskytuje způsob odhadu rychlosti motocyklu na začátku sunutí nebo letu po vozovce,“ upřesnil Glynn.

Z Vídně na konferenci zavítá Ernst Pfleger, aby zde prezentoval práci Analýza zrakového vnímání zkušených a nezkušených motocyklistů. „Je hrubou chybou, pokud při analýze dopravní nehody dostatečně nezvážíme úhel pohledu řidiče. Analýza takového pohledu po směru jízdy může v mnoha případech odhalit nedostatky vozovky či vodících čar,“ vysvětlit Pfleger.

V rámci dvoudenní konference se budou odborníci věnovat i problematice zkoumání míst dopravních nehod (od měřícího kolečka až po leteckou fotodokumentaci) nebo poškození aut po kolizi se zvířaty.

Přestože je téma nehod motorkářů před blížící se jarní sezónou aktuální, mezinárodní konference ExFos se ale nevěnuje pouze oblasti analýzy dopravních nehod. Samostatné sekce jsou pak věnovány i okruhům Stavebnictví a oceňování nemovitostí, Rizikové inženýrství a Forenzní ekotechnika. Ve všech těchto oblastech totiž působí soudní znalci z ÚSI VUT v Brně. „Konference otevře také téma současné situace ohledně znalecké činnosti. Akci spolupořádáme s Asociací znalců a odhadců ČR a českými zástupci Evropské společnosti pro výzkum a analýzu nehod,“ dodal ředitel ÚSI Aleš Vémola.

Mezinárodní konference ExFos se uskuteční 29. – 30. ledna 2016 v prostorách ÚSI VUT v Brně (Purkyňova 118).

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře