Reklama
reklama

Obliba jižní Moravy u turistů pomalu stoupá

Britský deník The Guardian ocenil Brno a zařadil jej mezi deset evropských měst, do kterých se vydat na dovolenou. List je již druhými novinami, které vyzdvihly kouzlo a atrakce moravské metropole, v lednu vybral Brno mezi 52 měst, kam vyrazit na dovolenou, i web The New York Times. Obliba Brna ale i jižní Moravy celkově u turistů stále stoupá, v loňském roce však klesl počet zahraničních návštěvníků.

Většina zahraničních turistů míří do hlavního města Prahy, stále však stoupá obliba jižní Moravy a její metropole. I podle britského deníku The Guardian je Praha již návštěvníky přeplněná a Brno naopak nabízí možnost klidné dovolené bez spousty lidí, píše se v článku. Kromě architektury a galerií doporučují v deníku navštívit i některé z brněnských restaurací a hospod. Pohostinská zařízení vyzdvihla v lednovém článku na svém webu i redakce The New York Times. Brno ve svém přehledu, kam vyrazit v roce 2016 na dovolenou, zařadili na 27. místo. Brno zabodovalo i ve statistickém srovnání respektovaného serveru Numbeo.com, podle kterého je městem s nejvyšší kvalitou života v České republice. Prahu předběhlo o dvanáct míst a v celosvětovém měřítku se umístilo na 46. pozici.

Podle Českého statistického úřadu v loňském roce ve srovnání s rokem 2014 turistů na jižní Moravě přibylo a přespali zde i více nocí. Ubytovacích zařízení v Jihomoravském kraji využilo více než 1,5 milionu lidí. Tento počet představuje 8,9% ze všech hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v České republice. Mezi nimi bylo 493 tisíc turistů z ciziny, především ze Slovenska, Polska a Německa. Nejvíce ze zahraničních hostů přijelo ze Slovenska, 90,3 tisíce osob. Poprvé tak překonali návštěvníky z Polska, kterých na jižní Moravu dorazilo o 16,6 tisíce méně než v roce předcházejícím.

Mezi deset zemí, z kterých míří turisté do JMK nejčastěji, patří například i jižní Korea s počtem zhruba 15 tisíc hostů ročně. Celkově však v roce 2015 návštěvníků z ciziny ubylo, přijelo jich o 22 tisíc méně. Hlavní turistickou sílu představují hosté z tuzemska. Ubytování na jihu Moravy využilo 1 043,7 tisíce tuzemských osob, to v mezikrajském porovnání představuje nejvyšší počet. Nejvyšší zájem o Jihomoravský kraj zaznamenal Český statistický úřad již čtyři roky po sobě ve stejných měsících, v červenci, srpnu a listopadu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře