Reklama
reklama

Obliba jižní Moravy u turistů pomalu stoupá

Britský deník The Guardian ocenil Brno a zařadil jej mezi deset evropských měst, do kterých se vydat na dovolenou. List je již druhými novinami, které vyzdvihly kouzlo a atrakce moravské metropole, v lednu vybral Brno mezi 52 měst, kam vyrazit na dovolenou, i web The New York Times. Obliba Brna ale i jižní Moravy celkově u turistů stále stoupá, v loňském roce však klesl počet zahraničních návštěvníků.

Většina zahraničních turistů míří do hlavního města Prahy, stále však stoupá obliba jižní Moravy a její metropole. I podle britského deníku The Guardian je Praha již návštěvníky přeplněná a Brno naopak nabízí možnost klidné dovolené bez spousty lidí, píše se v článku. Kromě architektury a galerií doporučují v deníku navštívit i některé z brněnských restaurací a hospod. Pohostinská zařízení vyzdvihla v lednovém článku na svém webu i redakce The New York Times. Brno ve svém přehledu, kam vyrazit v roce 2016 na dovolenou, zařadili na 27. místo. Brno zabodovalo i ve statistickém srovnání respektovaného serveru Numbeo.com, podle kterého je městem s nejvyšší kvalitou života v České republice. Prahu předběhlo o dvanáct míst a v celosvětovém měřítku se umístilo na 46. pozici.

Podle Českého statistického úřadu v loňském roce ve srovnání s rokem 2014 turistů na jižní Moravě přibylo a přespali zde i více nocí. Ubytovacích zařízení v Jihomoravském kraji využilo více než 1,5 milionu lidí. Tento počet představuje 8,9% ze všech hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v České republice. Mezi nimi bylo 493 tisíc turistů z ciziny, především ze Slovenska, Polska a Německa. Nejvíce ze zahraničních hostů přijelo ze Slovenska, 90,3 tisíce osob. Poprvé tak překonali návštěvníky z Polska, kterých na jižní Moravu dorazilo o 16,6 tisíce méně než v roce předcházejícím.

Mezi deset zemí, z kterých míří turisté do JMK nejčastěji, patří například i jižní Korea s počtem zhruba 15 tisíc hostů ročně. Celkově však v roce 2015 návštěvníků z ciziny ubylo, přijelo jich o 22 tisíc méně. Hlavní turistickou sílu představují hosté z tuzemska. Ubytování na jihu Moravy využilo 1 043,7 tisíce tuzemských osob, to v mezikrajském porovnání představuje nejvyšší počet. Nejvyšší zájem o Jihomoravský kraj zaznamenal Český statistický úřad již čtyři roky po sobě ve stejných měsících, v červenci, srpnu a listopadu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
V centru Brna vzniká z iniciativy městské části Brno-střed zcela nový galerijní bod ve veřejném prostoru. Na Šilingrově náměstí, v místě souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské, dojde k vytvoření...
15.08.2017 - 07:40
Tísňovou linku brněnské městské policie využil včera po druhé hodině ráno svědek, který podle svých slov sledoval na parkovišti v Bohunické ulici zloděje.
14.08.2017 - 07:51
Dětské hřiště a pískoviště na náměstí 28. října dostalo novou ochranou plachtu.
12.08.2017 - 08:12
Komentáře