Reklama
reklama

Nutit děti ke spánku ve školce je podle zástupce ombudsmana nepřípustné

Nutit děti ve školce ke spánku, který patří v některých mateřských školách k poobědovým rituálům, je podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka nepřípustné. „Pokud učitelky spánek po dětech nekompromisně vyžadují, mohou si na ně rodiče stěžovat na České školní inspekci,“ uvedl dnes ombudsman Křeček.

S netradičním problémem, souvisejícím s poobědovým odpočinkem ve školce, se v uplynulých dnech obrátila na kancelář veřejného ochránce práv jedna z maminek. Ombudsman ani jeho zástupce ale ze zákona nemají právo nařizovat ředitelům školek nebo učitelkám, jak mají pracovat, popřípadě je za porušení předpisů trestat. V jejich pravomoci je ale poradit občanovi, jak může svůj případný problém řešit.

Křeček informoval maminku, že učitelé jsou povinni se řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Ten uvádí, že v denním programu dítěte ve školce "je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí, například dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namísto odpočinku na lůžku. Donucovat děti ke spánku je nepřípustné."

Pokud toto ustanovení školky nedodržují, nápravu by měla sjednat školní inspekce tím, že vedení mateřinky o celé věci poučí. To se stalo také v případě nespokojené matky.

Na poobědové spaní  si nejvíce stěžují maminky předškoláků, kteří jsou po odpoledním spánku odpočatí a mají problém s usínáním večer. "U nás ve školce jen chtějí aby při pohádce dítě leželo a nechalo usnout ostatní, pokud neusne, tak si může potichu malovat nebo hrát. Což je asi správně," uvedla Hana Vorlíčková, které dcera navštěvuje jednu z brněnských mateřských školek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře