Reklama
reklama

Nutit děti ke spánku ve školce je podle zástupce ombudsmana nepřípustné

Nutit děti ve školce ke spánku, který patří v některých mateřských školách k poobědovým rituálům, je podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka nepřípustné. „Pokud učitelky spánek po dětech nekompromisně vyžadují, mohou si na ně rodiče stěžovat na České školní inspekci,“ uvedl dnes ombudsman Křeček.

S netradičním problémem, souvisejícím s poobědovým odpočinkem ve školce, se v uplynulých dnech obrátila na kancelář veřejného ochránce práv jedna z maminek. Ombudsman ani jeho zástupce ale ze zákona nemají právo nařizovat ředitelům školek nebo učitelkám, jak mají pracovat, popřípadě je za porušení předpisů trestat. V jejich pravomoci je ale poradit občanovi, jak může svůj případný problém řešit.

Křeček informoval maminku, že učitelé jsou povinni se řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Ten uvádí, že v denním programu dítěte ve školce "je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí, například dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namísto odpočinku na lůžku. Donucovat děti ke spánku je nepřípustné."

Pokud toto ustanovení školky nedodržují, nápravu by měla sjednat školní inspekce tím, že vedení mateřinky o celé věci poučí. To se stalo také v případě nespokojené matky.

Na poobědové spaní  si nejvíce stěžují maminky předškoláků, kteří jsou po odpoledním spánku odpočatí a mají problém s usínáním večer. "U nás ve školce jen chtějí aby při pohádce dítě leželo a nechalo usnout ostatní, pokud neusne, tak si může potichu malovat nebo hrát. Což je asi správně," uvedla Hana Vorlíčková, které dcera navštěvuje jednu z brněnských mateřských školek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře