Reklama
reklama

Nutit děti ke spánku ve školce je podle zástupce ombudsmana nepřípustné

Nutit děti ve školce ke spánku, který patří v některých mateřských školách k poobědovým rituálům, je podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka nepřípustné. „Pokud učitelky spánek po dětech nekompromisně vyžadují, mohou si na ně rodiče stěžovat na České školní inspekci,“ uvedl dnes ombudsman Křeček.

S netradičním problémem, souvisejícím s poobědovým odpočinkem ve školce, se v uplynulých dnech obrátila na kancelář veřejného ochránce práv jedna z maminek. Ombudsman ani jeho zástupce ale ze zákona nemají právo nařizovat ředitelům školek nebo učitelkám, jak mají pracovat, popřípadě je za porušení předpisů trestat. V jejich pravomoci je ale poradit občanovi, jak může svůj případný problém řešit.

Křeček informoval maminku, že učitelé jsou povinni se řídit Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Ten uvádí, že v denním programu dítěte ve školce "je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí, například dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namísto odpočinku na lůžku. Donucovat děti ke spánku je nepřípustné."

Pokud toto ustanovení školky nedodržují, nápravu by měla sjednat školní inspekce tím, že vedení mateřinky o celé věci poučí. To se stalo také v případě nespokojené matky.

Na poobědové spaní  si nejvíce stěžují maminky předškoláků, kteří jsou po odpoledním spánku odpočatí a mají problém s usínáním večer. "U nás ve školce jen chtějí aby při pohádce dítě leželo a nechalo usnout ostatní, pokud neusne, tak si může potichu malovat nebo hrát. Což je asi správně," uvedla Hana Vorlíčková, které dcera navštěvuje jednu z brněnských mateřských školek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře