Reklama
reklama

Nudisté mimo známé pláže? No problem

Na Osadu odpoledne praží slunce a je plno. Pokus ukázal, že se v Brně a okolí dá jít i jinam. Například na skaliska na pravém břehu nebo k jezírkům v lesích.

Brno – Na pláži Osada na Brněnské přehradě měli kdysi nudisté k dispozici veškerou travnatou plochu. Po stížnostech chatařů, že se nemají kde koupat, se v jednom místě objevila zeď z kůlů. Jsou dny, kdy na jedné straně je hlava na hlavě, zatímco na druhé, kde je více stínu, by se pár nudistů vešlo. Jenže by to vedlo kekonfl iktům. „Pokud si vzpomínám, tehdejší stěžovatelé byli hlavně důchodci z okolních chat. A než se to vžilo, byly tady i ostřejší slovní konflikty,“ říká Václav Beneš, který na Osadu chodí přes dvacet let.mPřed několika lety v seznamech nudisty oblíbených lokalit figurovala i protější pláž, tehdy nazývaná „Pod Tanečkovým“. Tam se nyní objevují spíše nenápadní jednotlivci. Jiní jdou na skály těsně nad vodou. „Kdysi podobné pláže vznikaly prostě tak, že větší skupinka tam přišla jako první. A jak postupně chodili lidi, tak někdo se přidal a někdo šel jinam,“ vypráví Beneš. Pokus, kterému byl přítomen i redaktor Centrum news, tomu nasvědčoval. Na menší pláži na pravém břehu Brněnské přehrady skupinka sedmi lidí „zapomněla“ na plavky. Během dopoledne se počet návštěvníků zvýšil na třináct. „Je to tu klidnější, není to tak otevřené jako na Rakovci a nikdo nemůže říct, že mu to vadí,“ komentoval pokus jeden z účastníků, kteří uzavírali sázky, za jak dlouho se dostaví policejní hlídka. Nedostavila se. „Hlídky mohou nudisty, kteří opustí vymezená místa, pokutovat za veřejné pohoršení. U tohoto přestupku ale podle zákona musejí být přítomné alespoň tři osoby, které prohlásí, že je chování skutečně pohoršilo. Pokud si tedy nikdo nestěžuje, o přestupek se nejedná,“ vysvětluje mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Obdobně to funguje například v Mariánském údolí nebo Říčkách, kde milovníci slunce a vody nejsou svázáni návštěvními řády jako na klasických „kamenných“ koupalištích. „U přírodních lokalit také hraje roli názor majitele. Pokud není výslovně vyvěšen, domnívám se, že argument veřejného pohoršení někde u jezera za Brnem neobstojí,“ myslí si právnička Gabriela Wolffová. Na divoký charakter lokality se už dlouhá léta odvolávají i návštěvníci Růženina lomu v brněnské Líšni. „Tam je to paradoxně nejlepší. Kdo nechce, plavky nemá, ale pochybuji, že by se tam našel pošetilec, který by si dovolil kárat,“ říká Václav Beneš. „Ani v Růženině lomu jsme nezaznamenali byť jen jedinou stížnost na nudisty, a to s jistotou za poslední dva roky,“ potvrzuje mluvčí strážníků. „Pokud by se tam někdo přesto koupal, strážníci by ho upozornili na nebezpečí poranění na nerovném, kamenitém terénu a na skutečnost, že jde o chráněnou přírodní lokalitu,“ dodává mluvčí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře