Reklama
reklama

Nový most se chystá, bude se bourat

„No konečně.“ „Už, aby to bylo,“ zaznívají na sociálních sítích hlasy Brňanů, především těch bydlících na Vinohradech a v Líšni. Obyvatelé okolí Tomkova náměstí už takovou radost nesdílí. V nejbližší době totiž začne dlouho připravovaná stavba další etapy velkého městského okruhu v části právě mezi Tomkovým náměstím a židenickými kasárnami. Přípravy začínají již tento měsíc.

„Jde o úsek navazující na Husovický tunel, kde okruh povede sérií mimoúrovňových křižovatek s ulicemi Dukelská, Karlova a Rokytova a v budoucnu bude pokračovat tunelem Vinohrady pod parkem Akátky,“ popsal primátor města Brna Petr Vokřál. Stavba se dotkne desítek budov ve svém okolí, během nejbližších let půjdou k zemi rodinné domy, garáže, ale například i Husovická Sokolovna. Nejdříve se začne bourat v areálu židenických kasáren, kam bagry vjedou ještě během září. Demoliční výměr je již připravený. Vyrostou zde pilíře jedné ze čtyř mimoúrovňových křižovatek. Ty budou propojeny v jeden velký most vedoucí nad dotčenými čtvrtěmi. „Severní část velkého městského okruhu bude po dokončení těchto staveb souvislá, čímž se ulehčí přetíženému středu města,“ uvedl ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

V následujících letech se začne bourat v okolí Tomkova náměstí, na řadu přijdou objekty v ulici Provazníkova a poté v lokalitách Dolnopolní, Kaloudova a Tomkovo náměstí. Mezi bouranými stavbami budou garáže i rodinné domy. Část z budov, které musí chystanému přemostění z cesty, již patří městu, zbytek je ve výkupu. Pokud by se majitelé nechtěli na kupní ceně a prodeji dohodnout, muselo by město sáhnout k vyvlastnění. Demolice se dotknou například i Sokolovny v Husovicích, cvičenci však mají po dokončení stavby slíbenou novou.

Samotná stavba by měla začít v roce 2019 a hotovo bude za čtyři roky. Místní se její náročnosti a délky obávají. „Zajímá mě, jestli kvůli tomu nebudeme úplně odříznuti od spojení s centrem a možností kamkoliv vyjet,“ strachuje se Tomáš Daniel, který bydlí kousek od Tomkova náměstí. Ředitelství silnic a dálnic však slibuje, že dopravního spojení se stavba nedotkne. „Díky tomu, že část demolic a stavebních prací provedeme v předstihu, budeme následně schopni udržet po celou dobu stavby průjezdnost této lokality ve dvou pruzích v každém směru,“ doplnil náměstek primátora pro investice a majetek Richard Mrázek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře