Reklama
reklama

Nový most se chystá, bude se bourat

„No konečně.“ „Už, aby to bylo,“ zaznívají na sociálních sítích hlasy Brňanů, především těch bydlících na Vinohradech a v Líšni. Obyvatelé okolí Tomkova náměstí už takovou radost nesdílí. V nejbližší době totiž začne dlouho připravovaná stavba další etapy velkého městského okruhu v části právě mezi Tomkovým náměstím a židenickými kasárnami. Přípravy začínají již tento měsíc.

„Jde o úsek navazující na Husovický tunel, kde okruh povede sérií mimoúrovňových křižovatek s ulicemi Dukelská, Karlova a Rokytova a v budoucnu bude pokračovat tunelem Vinohrady pod parkem Akátky,“ popsal primátor města Brna Petr Vokřál. Stavba se dotkne desítek budov ve svém okolí, během nejbližších let půjdou k zemi rodinné domy, garáže, ale například i Husovická Sokolovna. Nejdříve se začne bourat v areálu židenických kasáren, kam bagry vjedou ještě během září. Demoliční výměr je již připravený. Vyrostou zde pilíře jedné ze čtyř mimoúrovňových křižovatek. Ty budou propojeny v jeden velký most vedoucí nad dotčenými čtvrtěmi. „Severní část velkého městského okruhu bude po dokončení těchto staveb souvislá, čímž se ulehčí přetíženému středu města,“ uvedl ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

V následujících letech se začne bourat v okolí Tomkova náměstí, na řadu přijdou objekty v ulici Provazníkova a poté v lokalitách Dolnopolní, Kaloudova a Tomkovo náměstí. Mezi bouranými stavbami budou garáže i rodinné domy. Část z budov, které musí chystanému přemostění z cesty, již patří městu, zbytek je ve výkupu. Pokud by se majitelé nechtěli na kupní ceně a prodeji dohodnout, muselo by město sáhnout k vyvlastnění. Demolice se dotknou například i Sokolovny v Husovicích, cvičenci však mají po dokončení stavby slíbenou novou.

Samotná stavba by měla začít v roce 2019 a hotovo bude za čtyři roky. Místní se její náročnosti a délky obávají. „Zajímá mě, jestli kvůli tomu nebudeme úplně odříznuti od spojení s centrem a možností kamkoliv vyjet,“ strachuje se Tomáš Daniel, který bydlí kousek od Tomkova náměstí. Ředitelství silnic a dálnic však slibuje, že dopravního spojení se stavba nedotkne. „Díky tomu, že část demolic a stavebních prací provedeme v předstihu, budeme následně schopni udržet po celou dobu stavby průjezdnost této lokality ve dvou pruzích v každém směru,“ doplnil náměstek primátora pro investice a majetek Richard Mrázek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře