Reklama
reklama

Noc vědců pomáhá představit vědecké objevy i těm nejmenším návštěvníkům

Bezpečnost jako hlavní téma letošní Noc vědců dorazí v pátek 30. září i na Vysoké učení technické v Brně.  Oblíbená popularizační akce pomáhá představit vědecké objevy i těm nejmenším návštěvníkům. Letos svůj program představí šest fakult brněnské techniky, výzkumné centrum AdMaS i Ústav soudního inženýrství.

 „Brňané si mohou přinést otestovat vlastní vzorek vody a během chvilky se dozví, kolik je v jejich vodě dusičnanů, železa nebo třeba chloridových iontů,“ popsala jednu z atrakcí Fakulty chemické Hana Alexová, vedoucí studijního oddělení. Návštěvníci se mohou přímo u vstupu do budovy Purkyňova 118 registrovat na organizované prohlídky laboratoří i popularizační vědecké přednášky. Díky tomu se mj. dozví, jaké látky se uvolňují z obalů přímo do potravin nebo jak rychle je možné hojit rány pomocí speciálních hydrogelů.

Ve stejné budově jako Fakulta chemická sídlí i Ústav soudního inženýrství, pro jehož soudní znalce je bezpečnost jedním z hlavních témat celoročně, tedy i mimo Noc vědců. Speciální brýle mohou simulovat pozornost v různých fázích opilosti nebo při užívání drog, a to nejen u účastníků silničního provozu. Jízda na trenažeru zase otestuje postřeh řidičů jak co do optických reakcí, ale i jejich svalovou tenzi při řízení. Protože klíčovým tématem Noci vědců je bezpečnost, pracovníci ústavu představí i modelování rizik v případě povodní nebo teroristického útoku.

„Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT zve na ukázky hologramů, prolomení zabezpečení wi-fi sítě, simulaci odposlechových zařízení nebo amatérskou radiostanici. Návštěvníci si navíc v roli mafiánů mohou vyzkoušet obelstít detektor lži, dozví se něco o snímání otisků prstů a sami si mohou zanalyzovat vzorek DNA,“ pozval k návštěvě FEKT VUT proděkan Jiří Háze.

Fakulta architektury a Fakulta strojního inženýrství oslaví letošní Noc vědců v Technickém muzeu v Brně. Budoucí architekti představí v muzeu své studentské projekty, prostorové modely i 3D projekce. Fakulta strojního inženýrství nabídne poutavou přednášku světově uznávaného matematika Miloslava Druckmüllera na téma Je Slunce hrozbou pro naši civilizaci? Strojaři pak představí i netradiční fyzikální pokusy s laserem nebo silnými magnety. Fanoušci rychlých aut si zase mohou vyzkoušet simulátor závodní formule.

K akci se připojí i Fakulta informačních technologií sídlící v bývalém kartuziánském klášteře v Králově Poli. Jejich IT odborníci se v pátek zaměří na bezpečnost nejen v kyberprostoru. Návštěvníci si mohou vyzkoušet zašifrovat dokument vlastním heslem, které informatici následně prolomí. „Dále si mohou prohlížet virtuální realitu pomocí speciálních brýlí, řídit letadlo v simulátoru dopravního letadla Boeing 737 nebo mohou ovládat záchranářského robota RUDU,“ vyjmenoval některé z atrakcí proděkan fakulty Vítězslav Beran.

Poslední fakultou VUT, která se zapojí do Noci vědců, je Fakulta stavební, a to včetně jejího vědecko-výzkumného centra AdMaS. V laboratoři Ústavu vodních staveb bude k vidění proudění vody na modelu řeky Opavy i s jezem. Krásný výhled na Brno pak nabídne GPS stanice TUBO, kterou na střeše areálu Veveří spravuje Ústav geodézie. Vědecké centrum AdMaS, sídlící v severní části Brna, zase ukáže speciální pece na požární testování stavebních materiálů, auto pro 3D mapování terénu nebo rentgenovou počítačovou tomografii. Zkoumat zde zájemci mohou i simulaci pohybu davu lidí v panice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Komentáře