Reklama
reklama

Nesehnutí vyzývají otevřeným dopisem Radu města Brna k ukončení spolupráce mezi BVV a Mezinárodním veletrhem obranné a bezpečnostní techniky IDET

Při příležitosti Dne míru brněnští aktivisté a aktivistky z neziskové organizace NESEHNUTÍ vyzývají otevřeným dopisem Radu města Brna k realizaci opatření směřujících k ukončení spolupráce společnosti Veletrhy Brno  s Mezinárodním veletrhem obranné a bezpečnostní techniky IDET. Konání zbrojařského veletrhu je podle nich v rozporu s hodnotami i směřováním města Brna, které je od dubna 2016 většinovým vlastníkem Brněnského výstaviště i BVV.

Veletrh IDET se koná každé dva roky, ten další se bude konat na přelomu května a června 2017. Stejně jako podobné veletrhy všude po světě je terčem kritiky lidskoprávních aktivistů a aktivistek a předmětem občanských protestů. Podle odpůrců a odpůrkyň veletrhu je problematické, že je nyní IDET pořádán obchodní společností s majoritní majetkovou účastí statutárního města Brna.

„Obchody zbrojařských firem jsou často dojednávány právě na zbrojařských veletrzích, poskytnutím prostor Brněnského výstaviště se město Brno stává de facto účastníkem obchodu se zbraněmi,“ komentuje stávající situaci Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.

Jako problematické vidí aktivisté a aktivistky především to, že na veletrhu IDET pravidelně vystavují firmy, které dodávají zbraně představitelům diktátorských režimů, zemím, kde jsou soustavně porušována lidská práva, a také do oblastí probíhajících konfliktů. Například juntou ovládaný Egypt zažívá podle světových lidskoprávních organizací největší potlačování lidských práv ve své novodobé historii.  I přesto na veletrhu vystavující Česká zbrojovka dodala od roku 2013 egyptské policii 79 000 pistolí a získala zakázku na výrobu dalších několika desítek tisíc. Miliony kusů munice do této země dodala také vlašimská firma Sellier and Bellot [3]. Proti vývozu zbraní do Egypta v roce 2014 protestovalo patnáct českých a evropských organizací.  Tyto dodávky jsou totiž v přímém rozporu s mezinárodními závazky, konkrétně tzv. Společným postojem Rady EU.

„Věříme, že nejsme jediní, kdo by rád žil ve městě, které se distancuje od obchodu se zbraněmi a nepropůjčuje mu městské prostory. Pořádání zbrojařského veletrhu na půdě města v našich očích poškozuje dobré jméno, které si na jiných polích pracně buduje. Takovéto počínání nacházíme v nesouladu s hodnotami, jako jsou solidarita, nekonfliktnost, respekt a vstřícnost, které jsou mezi jinými veřejně prezentovány coby Hodnoty města ,“ uvádí autoři a autorky otevřeného dopisu.

Rada města Brna je otevřeným dopisem vyzývána k včasnému informování o dění kolem veletrhu IDET, především pak k poskytnutí informací týkajících se zúčastněných národních delegací. Dalším požadavkem je neposkytnutí dalších reprezentativních prostor města k setkávání delegátů a delegátek. Rada města je vyzvána ke vznesení požadavku na projednání dalšího konání veletrhu IDET na zastupitelstvu města Brna či ke zmapování možnosti nahrazení zbrojařského veletrhu například konferencí OSN ke změně klimatu nebo uskutečněním urbanistického či architektonického fóra.

Zdroj: Nesehnutí

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře