Reklama
reklama

Nejen brněnské řidiče čeká série uzavírek

I v letošním roce čekají na řidiče projíždějící Brnem série uzavírek a omezení. Ztížená bude doprava ve městě i na jeho výjezdech, podle slibů Jihomoravského kraje, radnice i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se ale nebude opakovat situace z loňského roku, kdy bylo město téměř obklíčeno uzavírkami a instituce spolu budou při opravách kooperovat.

Pracovat se během roku bude například na Poříčí, pod Wilsonovým lesem a dokončení také čeká rekonstrukci Horové a Minské ulice. Ta se zhruba o měsíc protáhne a končit by měla v polovině letních prázdnin. Plánované rekonstrukce neustanou ani v roce 2017, ten by měl být z hlediska oprav na brněnských dopravních tepnách ještě náročnější. Brněnští řidiči si při průjezdu městem budou opět muset připravit pevné nervy, na své cestě totiž i letos potkají množství omezení a rekonstrukcí. Práce budou stát zhruba dvě miliardy korun a protáhnout by se měly až do roku 2019 či 2020. Opravy se ale netýkají pouze Brna, rekonstruovat se bude i na silnicích první a druhé třídy po celém Jihomoravském kraji. Až šedesát kilometrů krajských silnic dostane nový povrch a dalších patnáct set kilometrů bude alespoň vyspraveno.

Podle informací Jihomoravského kraje je na tyto zásahy vyčleněno 238 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury a 111 milionů z rozpočtu kraje. „Důležitá bude koordinace těchto akcí s dalšími dopravními stavbami na území kraje. Snažíme se komplikacím z loňského roku předcházet tím, že intenzivně jednáme s Ředitelstvím silnic a dálnic a Policií České republiky a společně se domlouváme na strategii řešení investičních akcí v Jihomoravském kraji,“ uvádí na webu náměstek hejtmana Roman Hanák. Loni v létě totiž opravy silnic pod vedením Ředitelství silnic a dálnic způsobily v okolí Brna kolaps, situace by se ale neměla opakovat ani podle náměstka primátora Richarda Mrázka.

Motoristé si v Brně ještě počkají na dokončení rekonstrukce ulic Minská a Horova. Ta měla být hotová již v červnu tohoto roku, práce se ale kvůli špatnému podloží o měsíc protáhnou. Začátek další velké rekonstrukce čeká na Brňany během května, silničáři se pustí do oprav více než kilometr dlouhého úseku na Poříčí, rozkopaná bude část od DRFG Areny k Autocentru Ros za křižovatkou s Vídeňskou ulicí. Poříčí patří k dopravou nejzatíženějším ulicím města, denně tudy proudí tisíce aut. Podle informací ŘSD bude stavba rozdělena do čtyř etap a uzavřen bude vždy jen jeden pruh tak, aby se co nejméně dotkla provozu. Zkušenosti však ukazují, že v Brně má jakékoliv omezení na hlavních tepnách za následek dlouhé kolony a dopravní kolaps, ulice Poříčí je navíc specifická v tom, že jejím středem vede železniční vlečka. Termín dokončení je plánován na 31. Července letošního roku. Počátkem dubna zahájilo Brno i další stavbu, která si klade za cíl ulevit dopravě v bezprostředním centru města v okolí autobusového nádraží Zvonařka. „Projekt tramvaj Plotní je jedním z projektů města Brna, které jsme zařadili do kategorie strategických a ke kterým proto přistupujeme formou projektového řízení. Díky této investici dojde ke zkapacitnění ulice Dornych i křižovatky Dornychu a Zvonařky a zklidnění ulice Plotní. Průjezdnost této lokality se po dokončení stavebních prací zlepší jak pro řidiče, chodce, tak i pro uživatele městské hromadné dopravy. Vytvoří se tím také základní předpoklady pro další rozvoj tohoto území," uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

Do konce června by měla být podle plánů ŘSD uzavřena i levá polovice dálnice D2 oblasti 0,4 až 3,2 kilometrů ve směru na Brno v okolí nákupního centra OC Avion Shopping Park Brno. Do obchodního střediska bude také ve finální části oprav uzavřen nájezd i sjezd v tomto směru a řidiči budou muset využít objízdných tras. Práce probíhají za omezeného provozu a jsou rozděleny do osmi etap. Rekonstrukce pravé strany proběhla v loňském roce a byla zdrojem chaosu a dopravního kolapsu. Velké plány jsou připraveny především na rok 2017, řidiče od tohoto roku čekají opravy tří důležitých tahů, a to jak pro automobilovou, tak i tramvajovou dopravu. Práce v ulicích Veveří, Štefánikova a Benešova by měly vyjít podle odhadů na více než miliardu korun. Revitalizovat se ve všech třech případech bude silnice, tramvajová trať i inženýrské sítě. Která z ulic půjde první na řadu, zatím není jasné. Podle Vladimíra Bielka, vedoucího dopravního odboru magistrátu, ale určitě tyto opravy nebudou probíhat souběžně. Na Veveří budou silničáři opravovat úsek od Konečného náměstí po Žerotínovo, odtud by se měli přesunout i na Údolní. První etapa zde zasáhne až do ulice Úvoz, cílem je propojení městské hromadné dopravy tak, aby bylo možné z tramvajových linek rovnou přestoupit na trolejbus.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Komentáře