Reklama
reklama

Názory občanů na levnější jízdné se různí

Rok 2017 přinesl Brňanům dlouho slibované zlevnění jízdného. Týká se však pouze jeho roční varianty a pouze za určitých podmínek. Aby měli cestující na příspěvek od města ve výši 1425 korun nárok, musí mít trvalé bydliště v jihomoravské metropoli a řádně hradit poplatek za komunální odpad. Roční šalinkartu si navíc musí pořídit přes e-shop brnopas.cz zadáním svých osobních údajů. Nově si elektronicky Brňané mohou od ledna zakoupit všechny druhy jízdného.

„O elektronické jízdenky je velký zájem, potvrzuje to, že lidé technologii bezkontaktních karet věří a chtějí využívat výhody a časové úspory, které její používání přináší,“ komentoval dosavadní průběh náměstek primátora Martin Ander. „Také o příspěvek na šalinkartu si už požádalo přes pět tisíc lidí,“ dodal. Zajímalo nás, jak na novinku reagují samotní Brňané. „Když jsem se dozvěděla, že budeme jezdit levněji, byla jsem nadšená. Pak jsem se ale dočetla, jak si šalinkartu budu muset pořídit, a radost jsem neměla. Vadí mi, že kvůli tomu, abych mohla levněji jezdit, bude někdo zkoumat, jestli platím popelnice. Podle mě to spolu nesouvisí,“ uvedla Martina Kašparová, která v Brně bydlí od narození. „Jsem ale sama s dcerou, tak to radši přejdu a ušetřím,“ dodala.

Nosičem elektronické jízdenky může být osobní platební karta či karta anonymní, kterou vydá dopravní podnik. Podle Víta Prýgla, vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna, preferují téměř dvě třetiny zákazníků jako nosič jízdenky právě vlastní bankovní kartu. „Znovu ubezpečuji, že díky zabezpečení sytému nejsou možné žádné finanční operace, kterými by mohl někdo spekulativně odsávat peníze z účtů našich zákazníků,“ dodal.

Na sociálních sítích se však ozývají i jiné názory. „Čekala jsem kartu dopravního podniku. Tohle se mi jako šalinkarta vůbec nelíbí,“ upozorňuje účastnice internetové diskuze. Ti, kdo se rozhodli nevyužít vlastní platební kartu, ale variantu anonymní, byli z novinky částečně zmatení. „To, že budu zadávat takové množství svých osobních údajů, se mi absolutně nelíbí a považuji to za nešťastné řešení. Hlavně kvůli tomu, že se za ním skrývá to, aby si víc lidí nahlásilo bydlení v Brně. O to, jestli my ušetříme nebo ne, vůbec nejde,“ vysvětlila Veronika Novotná, proč si letos roční kupón pořizovat nechce. 

Autor: 
admin
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře