Reklama
reklama

Náměstí Svobody opět ovládne košt vín

Největší ochutnávka svatomartinských vín v České republice ovládne brněnské centrální náměstí v pátek 11. listopadu. Košt, který si tradičně nenechává ujít více než pět tisíc Brňanů a návštěvníků moravské metropole, vypukne v příznačných 11 hodin. Na náměstí Svobody budou moci zájemci ochutnat sto druhů svatomartinských vín od sta různých vinařů.

Možnost nosit známku Svatomartinské víno přitom mají pouze ta, která díky své kvalitě uspějí u hodnocení. I přes tři jarní mrazivé dny čeká letos podle odborníků milovníky vín zajímavý ročník. „I když na jaře našim vinařům počasí příliš nepřálo, dostatek vláhy a tepla v letních měsících a začátkem září ztráty dohnalo kvalitou,“ naznačil ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec. „Letošní ročník tak slibuje zajímavá vína, ale jaká přesně budou, zjistíme až po hodnocení 20. a 26. Října dodal Machovec.

 První vína bude moci veřejnost ochutnat právě tradičně na svátek svatého Martina. Měsíc před akcí na náměstí Svobody byla sklizena zhruba polovina hroznů. „Množství odpovídá původnímu odhadu, tedy snížení výnosu o asi 20-25 % oproti roku 2015. Sklizeň tedy bude na úrovni desetiletého průměru,“ komentuje sklizeň révy vinné Ing. Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů.

V roce 2005, kdy byla značka Svatomartinské z iniciativy Vinařského fondu uvedena na trh poprvé, se do projektu přihlásilo 36 vinařství. V loňském roce už Svatomartinská vína vyrábělo 113 vinařství, která dodala na trh cca 2 300 000 lahví. Svatomartinská vína se stala tak oblíbeným fenoménem, že i přes celkově nižší úrodu plánují vinaři vyrobit letos minimálně stejné množství Svatomartinského jako v loňském rekordním roce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Muže, který v parku pod Petrovem zkolaboval, brněnští policisté asi půl hodiny oživovali. V nemocnici se zjistilo, že muž je nakažen žloutenkou typu C. Teď se musí strážníci nechat vyšetřit.
18.12.2017 - 07:20
Devatenáctiletý mladík se stal v sobotu večer údajně cílem útoku třiačtyřicetiletého muže.
17.12.2017 - 18:34
Jihomoravská metropole v posledních letech mění svou podobu a v tomto trendu bude pokračovat i nadále. Nevyužívané či zchátralé budovy, které v dobách minulých určovaly tvář a často i prosperitu...
17.12.2017 - 08:40
Zpříjemnění a obohacení svátečních dnů kulturními zážitky nabízí Divadlo Bolka Polívky.
16.12.2017 - 16:44
Možná jste už o této relativně nové zábavě slyšeli nebo jste ji dokonce vyzkoušeli. Vědomostní kvízy v hospodách, které k nám přišly z Velké Británie, totiž dobývají nejen Českou republiku, ale i...
16.12.2017 - 10:15
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Komentáře