Reklama
reklama

Na možná poslední závod míří tisíce lidí. Je to tu jak na výletě, říkají

Navzdory obrovskému vedru zamířily desetitísíce lidí na Masarykův okruh, kde se dnes jedou kvalifikace Grand Prix České republiky. Hejtman Michal Hašek se včera sešel se šéfem pořadatelské společnosti Dorna Ezpeletou a informoval ho o smlouvě o spolupráci při pořádání Velké ceny. Vedení Automotodromu se smlouva nezdá. Tradiční návštěvníci ale na Brno nedají dopustit. 

Brno - Autobus linky 400, která vozí fanoušky motocyklů z Mendlova náměstí na okruh, je dvě minuty před odjezdem téměř prázdný, pouze jeden cestující stojí. To se ale mění během další minuty, kdy najednou není k hnutí. V obrovském vedru, které v autobusu panuje, přestávají platit přepravní podmínky. Ještě než autobus přijíždí k pisáreckému tunelu, ozývá se nejméně pětkrát známý zvuk otevírání plechovky od piva. Někteří cestující jsou podle všeho pivem už posilněni. Cesta je ale bezproblémová a řidič dokonce umí obstojně anglicky a radí jednomu z cestujících, jak se dostane zpátky.

Ještě před sobotním polednem se silnicí valí davy, kterými se proplétají silné motorky i některá nejdražší sériově vyráběná auta. Procházka na vzdálenější tribuny nikomu nevadí. "Ta atmosféra je neopakovatelná, připadám si jako na výletě," směje se čtyřicetiletý Marcus, který se do Brna vydal jak jinak než na motorce se třemi kamarády a jednou kamarádkou. "Jinde je to na tribuny blíž, ale tohle se mi líbí víc, je to jako dárek s překvapením," říká motorkář. O problémech s pořádáním brněnského podniku četl. "Jezdím na všechny evropské podniky, takže pokud se jeden změní, přežiju to, ale byla by to škoda," dodává.

Před hlavním vchodem postává několik mužů. Někteří vstupenky nabízejí, jiní drží cedulky s několikajazyčným sdělením, včetně špatné angličtiny "I buy tickets". Je otázka, proč se nevyhledají navzájem. Vstup do areálu je překvapivě plynulý, delší fronty se vytvoří vždy při příjezdu autobusů, a čeká trvá jen pár minut. Návštěvníci jsou evidentně "naučení". Vstupenky mají v plastových pouzdrech na krku, oskenování čárového kódu čtečkou trvá pár vteřin. Největší "reklamní masáž" se děje až za branami. Před vstupem jen několik výjimečně krásných modelek rozdává letáky. Na každých pět rozdaných letáků připadá jedna společná fotografie s fanouškem, který se odváží požádat. 

"Každá akce, kde se scházejí lidé sdílející podobné zájmy, je prestižní," říká fanoušek z Německa, který má na sobě stejné tričko jako šest dalších členů jeho skupiny. Podle startovního čísla na zádech není těžké uhodnout, komu fandí. "Večer jdeme do města, něco uvidíme, a v neděli si užijeme závod. Proto dřeme v práci, abychom si ve volném čase mohli užívat," prozrazuje muž nesoucí na zádech skládají látkové křesílko.

Jestli ho použije i za rok, se uvidí. Automotodrom Brno (AMB) dnes vydal prohlášení k smlouvě, kterou mu Jihomoravský kraj zaslal k podpisu. "Smlouva neřeší vypořádání zalistovacího poplatku za roku 2014 jako základní podmínky stanovenéna jednání mezi krajem a Dorna Sports. Je neurčitá, v některých ohledech si protiřečí, zakládá nejasné povinnosti a práva a používá neurčité a zaváděcí pojmy," uvádí se v prohlášení. Podle AMB to znamená, že smlouva má právní vady. "Plněním této smlouvy by se hospodářský výsledek Grand Prix nezlepšil. Spíše hrozí, že by se zhoršil," píše dále vedení AMB.  

Co z toho vyplývá? Šéfka AMB Ivana Ulmanová nemůže představenstvu doporučit smlouvu k podpisu, o čemž informovala i Ezpeletu. Ten se v pátek sešel s hejtmanem Michalem Haškem. "Jednali jsme o budoucnosti Grand Prix ČR v Brně od roku 2016. Informoval jsem ho o jednomyslném rozhodnutí Jihomoravského kraje podpořit vznik spolku, který by po dohodě s Dornou měl být za účasti kraje a města s podporou vlády garantem a organizátorem Velké ceny, a o rozhodnutí Jihomoravského kraje pomoci Grand Prix ČR z letošního rozpočtu kraje částkou 20 milionů korun cestou Dorna Sports," řekl ke schůzce Hašek, podle kterého by další jednání měla pokračovat během závodního víkendu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře