Reklama
reklama

Na jihu Moravy je už 28 pivovarů a minipivovarů

České pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva. Za zmínku také stojí trend zvyšujícího se počtu minipivovarů. Viceprezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Kočka odhaduje, že je to až 200 podniků. Nejvíc minipivovarů je v nyní ve středních Čechách, následuje jižní a severní Morava.

Základním druhem piva je v České republice světlý ležák s výraznou hořkostí a s dobrou pěnivostí. Podle obsahu alkoholu se rozdělují na lehká piva, výčepní piva, ležáky, speciální piva, tmavá piva portery, piva se sníženým obsahem alkoholu, pšeničná, kvasnicová a ochucená piva.

Základ produkce piva v České republice vytváří průmyslové pivovary. Na jihu Moravy to je Pivovar Starobrno, Černá Hora, Zámecký pivovar Břeclav a Vyškov, na Vysočině zase pivovary Jihlava, Poutník v Pelhřimově, Bernard v Humpolci, Rebel v Havlíčkově Brodě a pivovar v Chotěboři. Na jižní Moravě je pak ke čtyřem průmyslovým pivovarům hned 24 minipivovarů. Dotváří pivní nabídku v republice a oslovují zákazníky rozmanitými chutěmi piv.  V Brně například byl v roce 1992 založen a vybudován minipivovar Pegas jako jeden z prvních v České republice a na Moravě jako první vůbec. Pivo se zde vaří ze sladu, chmele a vody za použití pivovarských kvasnic. Téměř 80% produkce se zkonzumuje v pivovarské pivnici. Piva nesou označení Pegas a sládci zde vaří 12° světlý a tmavý ležák, 12°pšeničný speciál a polotmavý 16° speciál GOLD.

Milovníky něčeho nevšedního jistě v Brně zaujme Pivovar Lucky Bastard. Od loňského roku vaří svrchně kvašená piva. Běžné ležáky plzeňského typu v tomto pivovaru nenajdete. Cílem pivovaru je vařit dobré pivo, na kterém si zákazník především pochutná.

Rozmanitostí chtějí oslovit své zákazníky i v pivovaru Starobrno. „Loni jsme uvařili medové pivo Medák, osmnáctistupňový speciál Reservu, extra chmelený ležák Drak, nabízíme speciály Zelené pivo, u kterého jsme si pohráli s barvami a i nefiltrované pivo, což je pivo bez úpravy ze sklepa ručně stáčené do sudů,“ vypočítává sládek pivovaru Starobrno Michal Gec.

Na ječmenná, spodně kvašená piva plzeňského typu se specializuje Pivovar Mamut z Mikulova. U Mamuta si můžete vychutnat klasiku – poctivý, nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák. Pivo je v chuti hořké, ale ne drsné. Ve vůni je krásně cítit slad a chmel.

Technologií spodního kvašení je vyráběno i Sentické medové pivo Kvasar. V průběhu dozrávání je do něho přidáván studenou cestou pravý včelí med. Znamená to, že všechny zdraví prospěšné látky v medu obsažené, zůstávají po celou dobu trvanlivosti v plné své aktivní formě. Vyzrálé a uleželé pivo Kvasar je bez filtrace, pasterizace, bez jakékoliv chemické a tepelné úpravy stáčeno do 1.5 PET lahví. Od roku 2011 je Kvasar držitelem titulu "Regionální potravina Jihomoravského kraje" a "Zlatá Chuť jižní Moravy".

Populární je však svrchně kvašené pivo. „Možnost ochutnat něco jiného hledají hlavně mladí lidé. Je to výzva a velice osvěžující novinka, jako když jedete na výlet a něco si domů přivezete,“ dodává Gec.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci...
09.08.2020 - 09:23
40 tisíc dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve výkonu trestu. Taková je situace v České republice. Podmínky, jak zachovat vztah mezi dítětem a jeho odsouzeným rodičem, však v legislativě chybí...
08.08.2020 - 09:13
Tvorbu českého sklářského výtvarníka Ilji Bílka můžete shlédnout na komentované prohlídce jeho výstavy Rezonance tvaru na hradě Špilberku.
08.08.2020 - 08:01
Vchod do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně z ulice Leitnerova bude od pondělí vyhrazen pro příchozí do odběrového místa na test koronaviru.
07.08.2020 - 16:11
Nadcházející víkend bude opět ideální k času strávenému u vody. Kam vyrazit za koupáním v Jihomoravském kraji?
07.08.2020 - 08:21
Plánovaný úsek silnice X43 přes jihomoravskou metropoli by měl vést od Bosonohy, přes Bystrc až po Kníničky. To, zda lze komunikaci citlivě zasadit do krajiny a jak vlastně bude projekt vypadat,...
06.08.2020 - 14:55
Komentáře