Reklama
reklama

Na hvězdárně otevřeli bránu do digitálního vesmíru. Za 50 milionů korun!

Hvězdárna a planetárium Brno v sobotu 2. listopadu otevře jeden z nejlépe vybavených projekčních systémů v Evropě – Přírodovědné digitárium. Zařízení digitária je unikátní, na světě existuje pouze několik málo výrobců podobné technologie. Například v projekci představení Astronaut, které pochází z dílny NSC Creative, uchvátí návštěvníky zvuk, ale hlavně obraz.

Pod kopulí digitária se od letošní zimy vše zcela změnilo. Hlediště, sedačky, ale hlavně technika.  Na vybavení digitária, jehož součástí jsou například projektory a 21 počítačů, se podílely firmy z Japonska, Francie a USA. „Instalace digitária byla v porovnání s nedávnou rekonstrukcí výrazně obtížnější. Návštěvníci se ale díky tomu dočkají celé série nových představení," uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Brněnská hvězdárna se novým projektem řadí mezi přední zařízení tohoto druhu v Evropě. Nejbližší srovnatelnou instalaci mají například v Centru Nauki Kopernik ve Varšavě, Planetarium Hamburg, La Cité de l'Espace à Toulouse nebo v Cité des Sciences et de l'Industrie v Paříži.

„Otevřením digitária začíná brněnská hvězdárna svým způsobem novou kapitolu svého vzdělávacího působení. Technologická „kouzla“ přenesou návštěvníky z Kraví hory přímo do vesmírného prostoru, umožní jim cestovat v něm a podívat se na cizí planety, a to s mnohem dokonalejší prostorovou iluzí, než bylo v minulosti možné. Kdo by si něco takového před šedesáti lety, když hvězdárna začínala, pomyslel? Její zakladatelé by byli zcela určitě projektem digitária nadšeni stejně jako možnostmi současných technologií. Díky nim to teď z Brna máme do jiných dimenzí opravdu blízko,“ uvedl k otevření digitária za 50 milionů korun primátor Roman Onderka.

Klíčovou dotaci poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Představení  se nebudou omezovat výhradně na astronomická témata, ale budou se věnovat i jiným přírodovědným oborům nebo ryze uměleckým akcím, pro koncerty, divadelní představení.  Prostor Hvězdárny a planetária Brno je také vhodný pro pořádání středně velkých konferencí – v nejbližší době se chystají akce České astronomické společnosti a CEITEC.

Hvězdárna a planetárium Brno uvede 2. listopadu dvě premiéry: Kouzelný útes – Kaluoka’hina pro nejmenší diváky a Astronaut pro dospělé. Jedná se o představení z dílen nejlepších světových producentů a v obou případech bude jejich předehrou pořad od pracovníků Hvězdárny a planetária Brno. U Kouzelného útesu se mohou diváci těšit na procházku hvězdnou oblohou, u Astronauta pak na výpravu do Neuvěřitelného vesmíru.

Významnou změnou v provozu Hvězdárny a planetária Brno se stane víkendová nabídka pořadů pro nejmenší diváky. První představení v digitáriu totiž začne již v 10 hodin. „Nově budeme mít otevřeno také v neděli.

Digitárium v číslech

•             16,76 metru je průměr projekční plochy digitária

•             100 000 lidí a přibližně 5 mimozemšťanů navštíví představení každý rok

•             48 milionů milimetrových dírek má kvůli akustice projekční plocha

•             21 počítačů generuje obraz a řídí chod celého systému

•             1,64 milionu skutečných hvězd je zaneseno do databáze

•             13,17 milionu pixelů činí rozlišení zobrazovacího systému

•             13 gigabitů je datový tok v kabelech k projektorům

•             189 polohovatelných sedadel je k dispozici pro diváky

•             1 instalace simulátoru hvězdné oblohy Chronos II v Evropě

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře