Reklama
reklama

Moravský policista pracoval v létě na plážích u moře v Chorvatsku

Strávit část léta v práci, ale přímo u moře. To se letos podařilo jednomu z jihomoravských policistů Aleksandaru Kljunićovi.

Patřil do skupiny policistů, které do okolí Splitu vyslalo policejní prezidium. Do Chorvatska se totiž v létě vydávají desetitisíce Čechů, kteří v nesnázích po nehodě nebo krádeži pomoc česky mluvícího policisty potřebují a ocení. Čeští policisté slouží během prázdnin v Chorvatsku už od roku 2008. V okolí pláží a promenád chodí ve služebním stejnokroji české policie ve společných hlídkách s chorvatskými policisty. „Zasahovali ale i na hlavních silničních tazích a v letoviscích, kde se předpokládalo, že by mohly vzniknout nějaké problémy,“ uvedl mluvčí policie Petr Zámečník.

Již podruhé se v létě do Chorvatska podíval Aleksandar Kljunić. Pro tuto práci má totiž ideální předpoklady. Je rodákem z bosenského Sarajeva a tak je vybaven jak jazykovými schopnostmi, tak i znalostí místních zvyků a podmínek. Od roku 1992 trvale bydlí v České republice a u policie slouží šestým rokem.

Český policista sice sloužil v uniformě, ale bez střelné zbraně. „Do služby jsem vždy nastupoval ve dvojici s chorvatským kolegou. V ulicích města a okolí pláží jsme úzce spolupracovali s místními obyvateli. Řešili jsme desítky případů a kromě lidí z Česka pomáhali například i Slovákům, kteří se na naši hlídku obrátili,“ připomněl policista. Šlo hlavně o menší dopravní nehody, ťukance při popojíždění v kolonách a případy, kdy se čeští turistéstali terčem krádeže, vloupání do aut, vloupání do apartmánů. Letos se jim nevyhnulo ani pátrání po „zatoulaných“ turistech. „Lidi se zapomenou, vyrazí na moře na lehátku, na pěší túru, nestihnou se vrátit, ztratí orientaci a zastihne je tma,“ doplnil statistiku letošních případů Kljunić.

Pro policistu z jihu Moravy je příjemné, že pracuje v prostředí, které dobře zná, ale i fakt, že se seznámí s technikou, kterou v Čechách neuvidí. Například s vybavením policejní hlídkové lodě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře