Reklama
reklama

Moravský policista pracoval v létě na plážích u moře v Chorvatsku

Strávit část léta v práci, ale přímo u moře. To se letos podařilo jednomu z jihomoravských policistů Aleksandaru Kljunićovi.

Patřil do skupiny policistů, které do okolí Splitu vyslalo policejní prezidium. Do Chorvatska se totiž v létě vydávají desetitisíce Čechů, kteří v nesnázích po nehodě nebo krádeži pomoc česky mluvícího policisty potřebují a ocení. Čeští policisté slouží během prázdnin v Chorvatsku už od roku 2008. V okolí pláží a promenád chodí ve služebním stejnokroji české policie ve společných hlídkách s chorvatskými policisty. „Zasahovali ale i na hlavních silničních tazích a v letoviscích, kde se předpokládalo, že by mohly vzniknout nějaké problémy,“ uvedl mluvčí policie Petr Zámečník.

Již podruhé se v létě do Chorvatska podíval Aleksandar Kljunić. Pro tuto práci má totiž ideální předpoklady. Je rodákem z bosenského Sarajeva a tak je vybaven jak jazykovými schopnostmi, tak i znalostí místních zvyků a podmínek. Od roku 1992 trvale bydlí v České republice a u policie slouží šestým rokem.

Český policista sice sloužil v uniformě, ale bez střelné zbraně. „Do služby jsem vždy nastupoval ve dvojici s chorvatským kolegou. V ulicích města a okolí pláží jsme úzce spolupracovali s místními obyvateli. Řešili jsme desítky případů a kromě lidí z Česka pomáhali například i Slovákům, kteří se na naši hlídku obrátili,“ připomněl policista. Šlo hlavně o menší dopravní nehody, ťukance při popojíždění v kolonách a případy, kdy se čeští turistéstali terčem krádeže, vloupání do aut, vloupání do apartmánů. Letos se jim nevyhnulo ani pátrání po „zatoulaných“ turistech. „Lidi se zapomenou, vyrazí na moře na lehátku, na pěší túru, nestihnou se vrátit, ztratí orientaci a zastihne je tma,“ doplnil statistiku letošních případů Kljunić.

Pro policistu z jihu Moravy je příjemné, že pracuje v prostředí, které dobře zná, ale i fakt, že se seznámí s technikou, kterou v Čechách neuvidí. Například s vybavením policejní hlídkové lodě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře