Reklama
reklama

Moravský policista pracoval v létě na plážích u moře v Chorvatsku

Strávit část léta v práci, ale přímo u moře. To se letos podařilo jednomu z jihomoravských policistů Aleksandaru Kljunićovi.

Patřil do skupiny policistů, které do okolí Splitu vyslalo policejní prezidium. Do Chorvatska se totiž v létě vydávají desetitisíce Čechů, kteří v nesnázích po nehodě nebo krádeži pomoc česky mluvícího policisty potřebují a ocení. Čeští policisté slouží během prázdnin v Chorvatsku už od roku 2008. V okolí pláží a promenád chodí ve služebním stejnokroji české policie ve společných hlídkách s chorvatskými policisty. „Zasahovali ale i na hlavních silničních tazích a v letoviscích, kde se předpokládalo, že by mohly vzniknout nějaké problémy,“ uvedl mluvčí policie Petr Zámečník.

Již podruhé se v létě do Chorvatska podíval Aleksandar Kljunić. Pro tuto práci má totiž ideální předpoklady. Je rodákem z bosenského Sarajeva a tak je vybaven jak jazykovými schopnostmi, tak i znalostí místních zvyků a podmínek. Od roku 1992 trvale bydlí v České republice a u policie slouží šestým rokem.

Český policista sice sloužil v uniformě, ale bez střelné zbraně. „Do služby jsem vždy nastupoval ve dvojici s chorvatským kolegou. V ulicích města a okolí pláží jsme úzce spolupracovali s místními obyvateli. Řešili jsme desítky případů a kromě lidí z Česka pomáhali například i Slovákům, kteří se na naši hlídku obrátili,“ připomněl policista. Šlo hlavně o menší dopravní nehody, ťukance při popojíždění v kolonách a případy, kdy se čeští turistéstali terčem krádeže, vloupání do aut, vloupání do apartmánů. Letos se jim nevyhnulo ani pátrání po „zatoulaných“ turistech. „Lidi se zapomenou, vyrazí na moře na lehátku, na pěší túru, nestihnou se vrátit, ztratí orientaci a zastihne je tma,“ doplnil statistiku letošních případů Kljunić.

Pro policistu z jihu Moravy je příjemné, že pracuje v prostředí, které dobře zná, ale i fakt, že se seznámí s technikou, kterou v Čechách neuvidí. Například s vybavením policejní hlídkové lodě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře