Reklama
reklama

Měl podchod pod nádražím v Brně hlídat, místo toho vydíral obchodníky

Vydíral trhovce v podchodu pod hlavním nádražím a vybíral od nich poplatky. Řeč je o bývalém zaměstnanci firmy Brněnské komunikace Janu Šormovi. Brněnský krajský soud mu v odvolacím řízení potvrdil podmínku. Od převážně vietnamských obchodníků měl získat 60 tisíc korun.

Městská společnost Brněnské komunikace má podchod pod vlakovým nádražím ve své správě. Jsou v něm obchody a trhovcům je často vytýkáno, že mají zboží rozložené i před stánky a dopouštějí se tak nelegálního záboru veřejného prostranství.

Právě toho Šorm podle policie využil. Jeho úkolem sice bylo udržovat pořádek v podchodu, on ale Vietnamcům slíbil, že když mu budou platit pravidelný měsíční poplatek, ochrání je před kontrolami strážníků a pokutami za zábor prostranství.

Původně žádal po každém z pěti trhovců kolem 12 500 korun měsíčně. Později slevil na 7 tisíc korun. Muže usvědčila kromě výpovědi svědků audionahrávka, kterou při jednání pořídil jeden z obchodníků. Šorm měl od května do listopadu 2012 vydělat na vynucených poplatcích 60 tisíc korun.

Šorm vinu popírá s tím, že jde o mstu trhovců. Tvrdil také, že hlas na audionahrávce není jeho.

Krajský soud dnes potvrdil trest, který Šormovi udělil městský soud. Roční vězení s podmíněným odkladem na 20 měsíců a nařídil mu škodu uhradit. Verdikt je pravomocný. Společnost Brněnské komunikace s ním již pracovní poměr rozvázala.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře