Reklama
reklama

Měl podchod pod nádražím v Brně hlídat, místo toho vydíral obchodníky

Vydíral trhovce v podchodu pod hlavním nádražím a vybíral od nich poplatky. Řeč je o bývalém zaměstnanci firmy Brněnské komunikace Janu Šormovi. Brněnský krajský soud mu v odvolacím řízení potvrdil podmínku. Od převážně vietnamských obchodníků měl získat 60 tisíc korun.

Městská společnost Brněnské komunikace má podchod pod vlakovým nádražím ve své správě. Jsou v něm obchody a trhovcům je často vytýkáno, že mají zboží rozložené i před stánky a dopouštějí se tak nelegálního záboru veřejného prostranství.

Právě toho Šorm podle policie využil. Jeho úkolem sice bylo udržovat pořádek v podchodu, on ale Vietnamcům slíbil, že když mu budou platit pravidelný měsíční poplatek, ochrání je před kontrolami strážníků a pokutami za zábor prostranství.

Původně žádal po každém z pěti trhovců kolem 12 500 korun měsíčně. Později slevil na 7 tisíc korun. Muže usvědčila kromě výpovědi svědků audionahrávka, kterou při jednání pořídil jeden z obchodníků. Šorm měl od května do listopadu 2012 vydělat na vynucených poplatcích 60 tisíc korun.

Šorm vinu popírá s tím, že jde o mstu trhovců. Tvrdil také, že hlas na audionahrávce není jeho.

Krajský soud dnes potvrdil trest, který Šormovi udělil městský soud. Roční vězení s podmíněným odkladem na 20 měsíců a nařídil mu škodu uhradit. Verdikt je pravomocný. Společnost Brněnské komunikace s ním již pracovní poměr rozvázala.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře