Reklama
reklama

Máte rádi nakupování v e-shopech? Jak ale nenaletět?

Fenomén e-shopů stále vzrůstá. Blíží se Vánoce a to znamená i větší množství nákupů dárků po internetu.  Pěkně z domova si vyberete zboží, potom stačí jen párkrát kliknout, objednáte a čekáte na dodání. Pokud máte štěstí a pracovníci pošty či přepravní společnosti vás zastihnou doma, proběhne i předání u vás.

Je to sice nejjednodušší a nejrychlejší způsob, může v sobě ale skrývat i některá rizika. Výhodou takového nakupování je, že můžete porovnávat nabídky a ceny jednotlivých e-shopů a máte i zákonem dané právo na vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodů.

Přes internet se v dnešní době nakupuje téměř vše od elektroniky, oblečení, hraček, kočárků, potřeb pro zvířátka, léků atd. Dříve bylo nakupování záležitostí většinou mladší generace, ale tím, jak roste počítačová gramotnost u všech skupin obyvatelstva, tím přibývá i nakupujících ze všech věkových skupin. Jak tedy nenaletět při nakupování přes e-shop?

Nikdy neobjednávejte zboží, které je příliš podezřele levné oproti většině konkurenčním obchodům. Když je u některé nabídky napsáno výhodná nabídka, neznamená to, že zboží neseženete levněji. Vždy si raději cenu ověřte přes různé srovnávače.

E-shop, u kterého chcete nakoupit, si pečlivě prověřte. Zjistěte si i jeho korespondenční adresu. Nenakupujte v e-shopech, kde není uveden kontakt například na zákaznickou linku. Nemusí to být solidní prodejce.

Sledujte diskuze o serióznosti e-shopů. Zkuste zjistit, jakou má obchodník pověst. Tyto informace lze nalézt na diskusních fórech, srovnávačích cen a jiných spotřebitelských serverech.

Vytiskněte si veškerou komunikaci s prodejcem, může se vám hodit v případném sporu.

Přečtěte si reklamační řád. Pokud obchod nemá reklamační řád, v žádném případě u něj nenakupujte.

Pozor na dostupnost zboží – tento problém je typický u malých obchodů, které objednávají z velkoobchodů až při objednávce zákazníkem. Některého zboží se tak nemusíte dočkat, zvláště nyní před vánocemi.

Dejte si pozor v průběhu nakupování a vkládání zboží do košíku, některé e-shopy  se snaží  zneužít nepozornosti zákazníků a mění ceny vybraného zboží během objednávky. Buďte tedy obezřetní při kontrole celkové objednávky těsně před jejím odesláním.

U neprověřeného obchodníka neplaťte za zboží předem - raději dejte přednost dobírce nebo si zboží vyzvedněte osobně (plaťte proti předání zboží).

Zboží si při převzetí zkontrolujte. Pokud vám zboží přiveze kurýr nebo Česká pošta, raději si balíček ihned překontrolujte. Je-li obal nějakým způsobem porušen, zásilku nepřebírejte.

A na závěr, jestli nejste fanoušky nákupního šílenství před vánocemi v přeplněných obchodech, obraťte se na služby internetových obchodů, ušetří čas, nervy a při troše štěstí i peníze. Stačí jen dodržovat základy bezpečného nakupování.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře