Reklama
reklama

Masarykova univerzita už přijímá přihlášky ke studiu. Nabízí čtrnáct set studijních oborů

Brněnská Masarykova univerzita otevřela přijímací řízení do bakalářských a magisterských oborů pro akademický rok 2014/2015. Zájemci si mohou vybrat z více než 1400 studijních oborů. Přihlášky přijímá univerzita do konce února 2014 pouze elektronicky.

V rámci letošního přijímacího řízení se do prvních ročníků zapsalo necelých 15 tisíc studentů, což je o zhruba 1400 méně než v minulém akademickém roce. Na Masarykově univerzitě tak nyní studuje přes 41 tisíc studentů, v předchozím roce to bylo 43 tisíc studentů. Nejvýrazněji klesl počet studentů bakalářských programů, v nichž letos studuje přes 20 tisíc lidí, tedy o 1400 méně než loni. Naopak počet studentů v doktorských studijních programech nepatrně vzrostl na současných 3504 studentů.

Zatímco počet studentů s českým občanstvím pozvolna klesá zejména v bakalářských programech, podíl zahraničních studentů mírně roste. V roce 2011 na Masarykově univerzitě studovalo 6612 cizinců, zatímco letos je jich 7047. Nejpočetnější skupinu zahraničních studentů tvoří Slováci, těch je letos 5890.           

„Pokles počtu studentů v bakalářském stupni studia a mírně se zvyšující podíl zahraničních studentů odpovídá naší snaze udržet dosaženou míru výběrovosti i při současném demografickému vývoji, tedy při celkovém poklesu počtu maturantů v České republice,“ uvedla prorektora Masarykovy univerzity pro vzdělávací činnost Ivana Černá.

Masarykova univerzita patří tradičně mezi nejžádanější vysoké školy v Česku. V roce 2013 obdržela necelých 59 tisíc přihlášek.

Podrobné informace o studijních možnostech mohou zájemci získat i prostřednictvím nového projektu Ambasadoři MU, do kterého se zapojilo již na 150 studentských vyslanců na středních školách. V rámci projektu mohou střední školy v Česku i na Slovensku nominovat jednoho studenta, ambasadora MU, který získá přístup k nejaktuálnějším informacím o nabídce studia, jež pak může předávat svým spolužákům.      

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře