Reklama
reklama

Majitel auta je v zahraničí, alarm budí sousedy třikrát za noc

Houkající alarm je v autě na nic, pokud na něj majitel není schopen reagovat. Přesně tuto situaci nyní řeší lidé několika brněnských domů. Nechat narušitele nočního klidu na čtyřech kolech odtáhnout není možné.

Brno - Neklidné spaní mají několik posledních nocí obyvatelé několika domů na rozhraní Bohunic a Starého Lískovce. Musejí totiž poslouchat alarm auta, který se ozývá několika různými tóny těsně po sobě, podobně jako sanitka projíždějící městem. Auto přitom stále stojí na místě a nikdo ho nevykrádá. Jeho majitel je podle informací sousedů v zahraničí na dovolené. A podobných případů, kdy houkající auta už nikoho nezajímají, v poslední době přibývá. "To auto stojí pořád na stejném místě, takže když se to ve dvě ráno spustí, už podle směru poznám, o co jde. Už se bojím zase usnout, protože vím, že to není naposledy," zlobí se muž z panelákového vchodu. Pokud by ovšem na místě evidentně porouchaného auta byla skupina lidí s hudebním nástrojem, už dávno by měli problémy kvůli rušení nočního klidu.

Podle mechanika ze servisu zaměřeného na auta německé výroby Pavla Šťastného jsou modernější alarmy nastaveny tak, aby reagovaly na několik nežádoucích podnětů současně, ať už je to otřes, pokus o otevření kapoty nebo dveří nebo sepnutí zapalování. "Důvod většinou zjistí jen majitel pomocí diagnostiky. Každopádně alarm je od toho, aby na něj reagoval majitel. Pokud nemá auto pod kontrolou, je alarm v podstatě k ničemu," vysvětluje Šťastný a dodává, že v takových případech už je lepší auto znehybnit. "Je možné, že si majitel udělal nějakou vychytávku nalezenou na internetu, která se teď hádá s alarmem," myslí si. 

"Městská policie může podle zákona nechat odtáhnout vozidlo, které tvoří překážku pro bezpečnost a plynulost provozu. V případě, kdy se automobilu spouští alarm, tedy strážníci odtah nařídit nesmí. V případě, že na vozidle houká každou noc alarm, je možné problém nahlásit prostřednictvím tísňové linky 156, případně se obrátit na strážníka, který má oblast na starosti," vysvětluje mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Územář si může zjistit potřebné údaje a pokusí se informovat majitele nebo jeho blízké, aby zjednali nápravu. "S majitelem auta bude také řešit odpovědnost za přestupek rušení nočního klidu. Stejné kroky může provádět i příslušný úřad městské části," dodává mluvčí.

"Pokud se alarm spustí ve dvě v noci, probuzení sousedé se leda tak uklidní, že jejich auto to není, to je vše. Nikdo nebude řešit cizí auto," zamýšlí se Šťastný. Právě na brněnských sídlištích je ale problém s nedostatkem parkovacích míst, kdy obyvatelé musejí večer nějakou dobu "kroužit", než najdou volné místo, což většinou rozhodně nebývá pod vlastními okny, odkud je na auto vidět a odkud je případný alarm ještě slyšitelný.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře