Reklama
reklama

Majitel auta je v zahraničí, alarm budí sousedy třikrát za noc

Houkající alarm je v autě na nic, pokud na něj majitel není schopen reagovat. Přesně tuto situaci nyní řeší lidé několika brněnských domů. Nechat narušitele nočního klidu na čtyřech kolech odtáhnout není možné.

Brno - Neklidné spaní mají několik posledních nocí obyvatelé několika domů na rozhraní Bohunic a Starého Lískovce. Musejí totiž poslouchat alarm auta, který se ozývá několika různými tóny těsně po sobě, podobně jako sanitka projíždějící městem. Auto přitom stále stojí na místě a nikdo ho nevykrádá. Jeho majitel je podle informací sousedů v zahraničí na dovolené. A podobných případů, kdy houkající auta už nikoho nezajímají, v poslední době přibývá. "To auto stojí pořád na stejném místě, takže když se to ve dvě ráno spustí, už podle směru poznám, o co jde. Už se bojím zase usnout, protože vím, že to není naposledy," zlobí se muž z panelákového vchodu. Pokud by ovšem na místě evidentně porouchaného auta byla skupina lidí s hudebním nástrojem, už dávno by měli problémy kvůli rušení nočního klidu.

Podle mechanika ze servisu zaměřeného na auta německé výroby Pavla Šťastného jsou modernější alarmy nastaveny tak, aby reagovaly na několik nežádoucích podnětů současně, ať už je to otřes, pokus o otevření kapoty nebo dveří nebo sepnutí zapalování. "Důvod většinou zjistí jen majitel pomocí diagnostiky. Každopádně alarm je od toho, aby na něj reagoval majitel. Pokud nemá auto pod kontrolou, je alarm v podstatě k ničemu," vysvětluje Šťastný a dodává, že v takových případech už je lepší auto znehybnit. "Je možné, že si majitel udělal nějakou vychytávku nalezenou na internetu, která se teď hádá s alarmem," myslí si. 

"Městská policie může podle zákona nechat odtáhnout vozidlo, které tvoří překážku pro bezpečnost a plynulost provozu. V případě, kdy se automobilu spouští alarm, tedy strážníci odtah nařídit nesmí. V případě, že na vozidle houká každou noc alarm, je možné problém nahlásit prostřednictvím tísňové linky 156, případně se obrátit na strážníka, který má oblast na starosti," vysvětluje mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Územář si může zjistit potřebné údaje a pokusí se informovat majitele nebo jeho blízké, aby zjednali nápravu. "S majitelem auta bude také řešit odpovědnost za přestupek rušení nočního klidu. Stejné kroky může provádět i příslušný úřad městské části," dodává mluvčí.

"Pokud se alarm spustí ve dvě v noci, probuzení sousedé se leda tak uklidní, že jejich auto to není, to je vše. Nikdo nebude řešit cizí auto," zamýšlí se Šťastný. Právě na brněnských sídlištích je ale problém s nedostatkem parkovacích míst, kdy obyvatelé musejí večer nějakou dobu "kroužit", než najdou volné místo, což většinou rozhodně nebývá pod vlastními okny, odkud je na auto vidět a odkud je případný alarm ještě slyšitelný.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře