Reklama
reklama

Lyžařské areály jižní Moravy nachystaly na letošní sezónu novinky

Začátek lyžařské sezóny je tady. V některých ski areálech na jižní Moravě se už začalo lyžovat, jiné se připravují na první návštěvníky. Na svazích do poslední chvíle finišovaly poslední úpravy, jinde sněhová děla čekají na mrazivé počasí. Do nové sezóny chtějí jihomoravští vlekaři vylepšit hlavně služby. 

Třeba v Hodoníně u Kunštátu právě dokončili rekonstrukci vleku. Ten díky ní letos sveze každou hodinu o dvě stovky lyžařů více. „Letos vlek zvládne až 680 lidí během jedné hodiny. Bude mít také novou vratnou stanici. Chystáme i centrální rozvod vzduchu k zasněžování,“ řekl majitel a provozovatel vleku Josef Kšice. Opravený vlek také bude umět zrychlit nebo zpomalit podle potřeby.

V areálu v Olešnici už mají rozmístěná sněžná děla. „Před každou sezónou kontrolujeme stav kanónu. Musí se rozdělat, vyměnit olej, vyčistit filtr a znovu složit. Zkontrolujeme také trysky. Když je technický stav v pořádku, kanón je připraven,“ řekl správce areálu Pavel Hlaváček. Jakmile přijdou první mrazíky, a až bude předpověď, že mají mrazíky trvat přes noc a trošku se držet i přes den, pak začnou v Olešnici i zasněžovat. Pro návštěvníky tam navíc opravili i sociální zařízení a zařídili kuchyň.

V Němčičkách letos provozovatele sjezdovky překvapil velký zájem o lyžařské kurzy pro děti. Všechny termíny až do jara mají obsazené. Na svahu už leží umělý povrch. „My musíme položit umělou hmotu, abychom se připravili na případné nepříznivé sněhové podmínky,“ vysvětlil za provozovatele areálu lyžařský instruktor Pavel Šilingr. 

Rekreační oblast jižní Moravy obsahuje 15 lyžařských středisek a areálů a 28 sjezdovek. Nejdelší měří 500 metrů. Vlekaři očekávají dobrou sezónu – i když hlavní roli vždy hraje počasí. Pro vlekaře na jižní Moravě je totiž rozhodující, jaké je počasí v Brně. „Pokud je tam sychravo nebo není sníh, lidé z toho automaticky vyvozují, že to bude špatné i na sjezdovkách. I když všechny mají na internetu webové kamery, stejně jim nevěří a telefonují, zda skutečně sníh máme," dodal Josef Kšica z Hodonína u Kunštátu.

Jih Moravy má nejteplejší klima v ČR, dlouhodobě se potýká s nedostatkem sněhu. Meteorologové v kraji dokonce opakovaně varují před investicemi do lyžařského sportu.     Největším problémem je ale nezájem o lyžování na krátkých svazích. Pokud si chtějí obyvatelé jižní Moravy zalyžovat, jedou do hor v Olomouckém či Zlínském kraji nebo do Alp.

Střediska Dolního Rakouska se rozprostírají ve vzdálenosti pouhé jedné až dvou hodin jízdy autem od Vídně – necelých 200 kilometrů od českých hranic. Oblast Dolního Rakouska nabízí mnoho lyžařských a snowboardových sjezdovek, ze kterých si vybere každý. Osm největších středisek Dolního Rakouska – Annaberg, Hochkar, Lackenhof pod Ötscherem, Gemeindealpe Mitterbach, Mönichkirchen Mariensee, Puchberg Salamander, Zauberg Semmering a St. Corona pod Wechselem – nabízí svým návštěvníkům flexibilní skipas – Zimní karta Dolního Rakouska, jež jim umožní užít si rozmanitost jednotlivých lyžařských oblastí. „Zimní kartu je možné využít po tři dny podle vlastního výběru v průběhu celé zimní sezóny a její cena zahrnuje zapůjčení kompletního lyžařského vybavení – lyží, bot, hůlek a helem. Stojí 109 eur pro dospělou osobu a je přenositelná a může ji libovolně využívat větší počet osob,“ uvedla k nabídce v rakouských střediscích Petra Kubátová.

 

Výběr lyžařských areálu na jižní Moravě:

Lyžařský areál Němčičky - Lyžařské středisko mezi vinohrady je opravdu raritou a se svými 180 metry nad mořem se jedná o nejníže položenou sjezdovku ve střední Evropě. Svah má délku 350 metrů, vlek, umělé zasněžování a v případě nepřízně počasí i umělý povrch. Více na www.sportnemcicky.cz.

Ski areál Olešnice na Moravě - V areálu najdete sjezdovku o délce 500 metrů, s převýšením 100 metrů, vybavenou sněžnými děly. Samozřejmostí je údržba sjezdovky rolbou. V provozu jsou vleky s kapacitou 1500 lyžařů za hodinu, nejmenším lyžařům je k dispozici zdarma dětský vlek. Více na www.ski-areal.cz.

Lyžařský vlek Zbraslav u Brna – Ve Zbraslavi si zalyžujete na dvou 300metrových sjezdovkách s převýšením 40 metrů, na snowboardisty čeká speciálně upravená sjezdová zmola. Sjezdovky mají střední až lehkou obtížnost a jsou vybaveny vlekem s kapacitou 700 lyžařů za hodinu. Více na www.lyzovani-zbraslav.cz.

Lyžařský areál Klínek, Předklášteří - Nabízí tři upravené sjezdovky s převýšením 100 metrů a celkové délce 1660 metrů, jedna z nich umožňuje noční lyžování. Dopravu lyžařů zajišťuje jeden vlek, v rámci dětské školy je k dispozici i vlek pro děti. Areál je vybaven sněžnými děly a rolbou. Více na www.vlekpredklasteri.cz.

Ski areál Filipov - Ski areál se nachází za obcí Javorník nad Veličkou v Bílých Karpatech. Areál je vhodný jak pro lyžaře, tak pro snowboardisty. Zalyžovat si můžete na dvou tratích – hlavní sjezdovka má délku 550 metrů a převýšení 85 metrů, dětská sjezdovka pak 80 metrů a převýšení 10 metrů. Lyžařům jsou k dispozici dva vleky s kapacitou 950 osob za hodinu.Více na www.skifilipov.cz.

Lyžařský areál Uhřice - Nabízí sjezdovku o délce 240 metrů s převýšením 44 metrů. Sjezdovka je vybavena sněžnými děly, v provozu občerstvení se sociálním zázemím na vrcholu sjezdovky. Více informací na www.sportturist.net.

Lyžařský areál Radějov – Štěpničky - Sjezdovka o délce 450 metrů a převýšení 75 metrů, k dispozici dva vleky s kapacitou 1000 osob/hodinu. Má umělé zasněžování svahu. Více informací na www.sjezdovkaradejov.cz.

Lyžařský areál Nedvědice - Sjezdovka Nutrie, délka 380 metrů, převýšení 94 metrů, vlek Poma. Sjezdovka Kovářová, délka 420 metrů, převýšení 100 metrů, vlek Poma. Sjezdovka Býšovec, délka 250 metrů, převýšení 60 metrů, vlek typu háček. Více na www.nedvedice.cz.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře