Reklama
reklama

Lidé si chtějí připlatit za bezpečí. Chtějí kamery, systém je ale složitý

Každé bezpečnostní opatření, které ochrání naše domy, je dobré, vědí lidé z nových rodinných a bytových domů na okraji Brna. Kromě bezpečnostních kamer a alarmů na domech nebo závor na soukromých příjezdových cestách usilují o pokrytí kamerami, na jejichž druhém konci sedí policisté. Jsou dokonce ochotni si je zaplatit. Jenže to není tak jednoduché.

Kamerový systém má většina Brňanů spojen s děním v ulicích v centru města. Byty a domy jsou ale terčem zlodějů i na okraji Brna. „Pokud by se nám podařilo nějak dosáhnout instalace kamery do naší ulice, zloděje by to určitě odrazovalo. A pokud ne, policie by znala jejich podobu,“ říká Romana Veselá z Medlánek. Sdružení vlastníků bytových jednotek už pověřilo předsedu výboru, aby s jinými předsedy jednal s vedením městské části.

„Městská policie má k dispozici kamerový systém na sídlištích v Líšni, na Vinohradech a v Židenicích, což dohromady představuje třináct kamer. Již před lety o kamerový systém vyjádřily zájem samy tyto městské části, a to zejména kvůli kriminalitě na parkovištích a poblíž non-stop provozoven. Úřady tedy zřízení samy financovaly, my systém využíváme a jsme správci dat,“ vysvětluje mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Kamery v nových bytových domech si soukromí majitelé jednotek obvykle pořizují z takzvaného „fondu oprav“, případně se na ně skládají. Umístění „policejní kamery“ je složitější a vyžaduje podle Ghanema splnění určitých technických podmínek. „Je důležité, aby alespoň v blízkém dosahu byla k dispozici optická síť, k níž by bylo možné novou kameru připojit. Vedení nových kabelů je totiž velmi nákladné a například v některých částech centra města vzhledem k provedeným rekonstrukcím není možné ani provádět výkopové práce,“ dodává mluvčí.

V jedné z brněnských ulic to obyvatelé vyřešili po svém. Sestavili si „vlastní“ kamerový systém, včetně malé ústředny v jednom z domů. Do ní má vzdálený přístup jistá bezpečnostní agentura, aby její dispečer mohl mít obrázky ze čtyř kamer na jednom monitoru. Každý majitel domu platí asi tisíc korun měsíčně.

Podle Veselé došlo v jejím domě už ke dvěma vloupáním do bytů a jednomu do sklepů. Vždy v dopoledních hodinách. „Myslím, že ochrana soukromého majetku je důležitější než hlídání orloje na náměstí,“ říká s tím, že je zvědavá na výsledek plánovaných jednání s městskou částí.

„Lidé by ale měli počítat s tím, že aby strážníci mohli kamery dálkově monitorovat, musejí být napojeny na současný systém, a to může být s ohledem na cenu kabelů i náklady za jejich pokládání velmi nákladné,“ varuje Jakub Ghanem.

Co se na nákladech projevuje?  Údržba kamer, elektřina, pravidelné revize, další výdaje i vlastní pořízení. Když se sejdou všechny, může jít až o miliony korun. „V okrajových částech Brna máme nějaké klienty,“ prozrazuje pod slibem anonymity spolumajitel brněnské bezpečnostní agentury, „kteří mají jako součást alarmu fotopasti. Při jeho spuštění nějakou dobu trvá, než se na místo dostane zásahové auto,“ dodává. Jak potvrzuje Jakub Ghanem, například v Útěchově žádná kamera městské policie není. Přitom právě v podobných místech není dopoledne „ani noha“ a potenciální zloději to mají jednodušší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře