Reklama
reklama

Lidé si chtějí připlatit za bezpečí. Chtějí kamery, systém je ale složitý

Každé bezpečnostní opatření, které ochrání naše domy, je dobré, vědí lidé z nových rodinných a bytových domů na okraji Brna. Kromě bezpečnostních kamer a alarmů na domech nebo závor na soukromých příjezdových cestách usilují o pokrytí kamerami, na jejichž druhém konci sedí policisté. Jsou dokonce ochotni si je zaplatit. Jenže to není tak jednoduché.

Kamerový systém má většina Brňanů spojen s děním v ulicích v centru města. Byty a domy jsou ale terčem zlodějů i na okraji Brna. „Pokud by se nám podařilo nějak dosáhnout instalace kamery do naší ulice, zloděje by to určitě odrazovalo. A pokud ne, policie by znala jejich podobu,“ říká Romana Veselá z Medlánek. Sdružení vlastníků bytových jednotek už pověřilo předsedu výboru, aby s jinými předsedy jednal s vedením městské části.

„Městská policie má k dispozici kamerový systém na sídlištích v Líšni, na Vinohradech a v Židenicích, což dohromady představuje třináct kamer. Již před lety o kamerový systém vyjádřily zájem samy tyto městské části, a to zejména kvůli kriminalitě na parkovištích a poblíž non-stop provozoven. Úřady tedy zřízení samy financovaly, my systém využíváme a jsme správci dat,“ vysvětluje mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Kamery v nových bytových domech si soukromí majitelé jednotek obvykle pořizují z takzvaného „fondu oprav“, případně se na ně skládají. Umístění „policejní kamery“ je složitější a vyžaduje podle Ghanema splnění určitých technických podmínek. „Je důležité, aby alespoň v blízkém dosahu byla k dispozici optická síť, k níž by bylo možné novou kameru připojit. Vedení nových kabelů je totiž velmi nákladné a například v některých částech centra města vzhledem k provedeným rekonstrukcím není možné ani provádět výkopové práce,“ dodává mluvčí.

V jedné z brněnských ulic to obyvatelé vyřešili po svém. Sestavili si „vlastní“ kamerový systém, včetně malé ústředny v jednom z domů. Do ní má vzdálený přístup jistá bezpečnostní agentura, aby její dispečer mohl mít obrázky ze čtyř kamer na jednom monitoru. Každý majitel domu platí asi tisíc korun měsíčně.

Podle Veselé došlo v jejím domě už ke dvěma vloupáním do bytů a jednomu do sklepů. Vždy v dopoledních hodinách. „Myslím, že ochrana soukromého majetku je důležitější než hlídání orloje na náměstí,“ říká s tím, že je zvědavá na výsledek plánovaných jednání s městskou částí.

„Lidé by ale měli počítat s tím, že aby strážníci mohli kamery dálkově monitorovat, musejí být napojeny na současný systém, a to může být s ohledem na cenu kabelů i náklady za jejich pokládání velmi nákladné,“ varuje Jakub Ghanem.

Co se na nákladech projevuje?  Údržba kamer, elektřina, pravidelné revize, další výdaje i vlastní pořízení. Když se sejdou všechny, může jít až o miliony korun. „V okrajových částech Brna máme nějaké klienty,“ prozrazuje pod slibem anonymity spolumajitel brněnské bezpečnostní agentury, „kteří mají jako součást alarmu fotopasti. Při jeho spuštění nějakou dobu trvá, než se na místo dostane zásahové auto,“ dodává. Jak potvrzuje Jakub Ghanem, například v Útěchově žádná kamera městské policie není. Přitom právě v podobných místech není dopoledne „ani noha“ a potenciální zloději to mají jednodušší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Komentáře