Reklama
reklama

Letiště Brno v loňském roce odbavilo více jak 466 tisíc cestujících

Letiště Brno-Tuřany, druhé největší letiště v ČR, odbavilo v loňském roce 466 046 cestujících. Je to přibližně stejně jako v roce 2014 (486 tisíc odbavených osob). Letišti Brno se tak podařilo udržet zájem cestujících v pravidelné i charterové osobní dopravě.

Letní sezóna je tradičně ve znamení charterových letů. I v jejich případě se Letišti Brno podařilo v roce 2015 udržet počet cestujících na úrovni z předchozích let – od dubna do října využilo charterové lety z Brna 264 365 cestujících (v roce 2014 to bylo 272 076). Nepravidelné lety měly loni na Letišti Brno 58% podíl a pravidelná přeprava 42% podíl.

„Loňský rok považujeme pro Letiště Brno za úspěšný – podařilo se udržet výkony v oblasti osobní i nákladní dopravy. Za největší úspěch považujeme otevření nové pravidelné linky do Mnichova, která od poloviny listopadu spojuje šestkrát týdně Brno s bavorskou metropolí a hlavně s letištěm Mnichov, kde se nabízí řada návazných letů do celého světa,“ sděluje Tomáš Plaček, ředitel LETIŠTĚ BRNO a.s.

Na pravidelných linkách loni z Brna cestovalo 195 tisíc pasažérů. Největší zájem je o lety do Londýna. Na lince na letiště Stansted, kam společnost Ryanair vypravuje z letiště Brno 7 letů týdně, cestovalo loni 116 tisíc pasažérů. Ryanair loni v březnu 

oslavil deset let provozování pravidelných linek z Letiště Brno. Byla to vůbec první linka této společnosti provozovaná z letiště v České republice. Celkem během deseti let přepravil Ryanair na lince do Londýna 1,1 mil. cestujících.

Tři lety týdně z Brna na další londýnské letiště Luton provozuje letecká společnost Wizz Air. Ta loni přepravila na této lince 47 tisíc pasažérů. Další pravidelné spojení Wizz Airu s nizozemským Eindhovenem vloni využilo téměř 31 tisíc cestujících.

Loni v listopadu se rozrostly pravidelné linky z Letiště Brno o lety do Mnichova. Linka provozovaná společností bmi regional ve spolupráci s leteckou společností Lufthansa (skupina STAR ALLIANCE) nabízí cestujícím z Brna šest letů týdně. Letenku z Brna do Mnichova lze získat již za 2150 CZK. Do konce roku využilo tuto linku 640 cestujících a zájem o spojení narůstá. 

Pro cestující z brněnského letiště nabízí nová linka do Mnichova komfortní lety proudovým regionálním letounem a v neposlední řadě přináší časovou a finanční úsporu spojenou s cestou na jiná letiště. Fungování pravidelného spojení Brna se světem je jedním z klíčových faktorů rozvoje podniků a dalších institucí působících v Brně, Jihomoravském kraji a dalších městech a regionech ve spádové oblasti letiště Brno. Denní spojení z Brna přes Mnichov do světa je díky dobré pozemní dostupnosti výhodné pro zákazníky z Olomouce, Zlína nebo třeba Žďáru nad Sázavou či Svitav. Právě existence mezinárodního letiště v dojezdové vzdálenosti od sídla firmy byla v řadě případů jedním z kritérií, na jehož základě se řada mezinárodních firem rozhodla působit v Brně a jihomoravském regionu a vytvořit zde stovky pracovních míst.

Charterové lety jsou spojené především s lety do prázdninových destinací. Letní sezóna byla tedy pro Letiště Brno i loni úspěšná – letištěm cestovalo k moři 264 tisíc lidí.  Největšímu zájmu se těšily tyto letní destinace: Antalya (Turecko), Burgas (Bulharsko), Heraklion (Řecko). Převážnou část letních charterových letů z Brna zajišťovala letecká společnost Travel Service.   

V roce 2015 došlo k mírnému nárůstu objemu odbaveného zboží – z 4530 (rok 2014) na 4615 tun v roce 2015. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře