Reklama
reklama

Kvůli autům často „stojí“ celé autobusové nádraží

Mít nádraží v centru města v dosahu téměř všech tramvajových linek je výhoda. V centru Brna je to ale pravidelně spíše problém – to když někdo musí na nádraží přijet autem.

Brno – Na autobusovém nádraží před hotelem Grand stojí auto. Řidič nikde. Kvůli němu se do nádraží nedostanou tři autobusy s necelými dvěma stovkami cestujících. Další desítky čekají v tramvajích. Ani ty nemohou projet. Tuto řetězovou reakci pravidelně způsobují řidiči aut zaparkovaných „ve druhé řadě“.„Jsou to lidé, kteří podle všeho vozí někoho s kufrem na autobus nebo od autobusu. Jenže často odejdou pryč a v uličce, kterou nechají, projede jen jiné auto. Autobus rozhodně ne,“ vysvětluje jeden z řidičů společnosti Student Agency. Situace, kdy na vjezd do neprůjezdného nádraží čekaly čtyři autobusy, byl svědkem i redaktor Centrum news (nešlo však o situaci na fotografii výše – pozn. red.). Nádraží spravuje brněnský dopravní podnik, ne ovšem už část s parkovištěm aut podél Benešovy ulice.

Podle oslovených řidičů by mu prospěla změna režimu: úprava nástupišť tak, aby bylo možné odbavovat více autobusů. To by však znamenalo vyloučení osobních aut a zrušení necelé třicítky míst. „O změnách v řazení autobusů informaci nemáme. Správně by naši dispečeři parkování aut ani řešit neměli. Stává se ale, že tuto problematiku řeší nad rámec svých povinností, a pokud tam nějaké auto brání výjezdu, tak se snaží dostihnout majitele, aby odjel,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Jak dodává, řešením pak bývá i přivolání městské policie, což ale může udělat každý.

Podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema stání „ve druhé řadě“ na dobu nezbytně nutnou možné je. „Přestupkem by bylo překročení nezbytně nutné doby pro vyložení a naložení nákladu nebo vystupování a nastupování osob,“ vysvětluje Ghanem s tím, že strážníci na místě provádějí kontroly několikrát denně. „Otázkou je zde také stání autobusů, protože ani tato vozidla by zde neměla stávat déle, než je nutné, což se ale bohužel často děje. Pokud jede okolo hlídka, řidiče vždy na daná pravidla upozorní,“ dodává mluvčí. Právě situace, kdy nikdo nic vyloženě neporušuje (ale problém trvá), podle řidičů volá po renovaci. „Šikmé stání s vyloučením aut a chodců v prostoru, do kterého by autobusy při odjezdu couvaly, jsem viděl na mnoha místech v Evropě,“ říká jeden z řidičů žlutého autobusu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře