Reklama
reklama

Kvůli autům často „stojí“ celé autobusové nádraží

Mít nádraží v centru města v dosahu téměř všech tramvajových linek je výhoda. V centru Brna je to ale pravidelně spíše problém – to když někdo musí na nádraží přijet autem.

Brno – Na autobusovém nádraží před hotelem Grand stojí auto. Řidič nikde. Kvůli němu se do nádraží nedostanou tři autobusy s necelými dvěma stovkami cestujících. Další desítky čekají v tramvajích. Ani ty nemohou projet. Tuto řetězovou reakci pravidelně způsobují řidiči aut zaparkovaných „ve druhé řadě“.„Jsou to lidé, kteří podle všeho vozí někoho s kufrem na autobus nebo od autobusu. Jenže často odejdou pryč a v uličce, kterou nechají, projede jen jiné auto. Autobus rozhodně ne,“ vysvětluje jeden z řidičů společnosti Student Agency. Situace, kdy na vjezd do neprůjezdného nádraží čekaly čtyři autobusy, byl svědkem i redaktor Centrum news (nešlo však o situaci na fotografii výše – pozn. red.). Nádraží spravuje brněnský dopravní podnik, ne ovšem už část s parkovištěm aut podél Benešovy ulice.

Podle oslovených řidičů by mu prospěla změna režimu: úprava nástupišť tak, aby bylo možné odbavovat více autobusů. To by však znamenalo vyloučení osobních aut a zrušení necelé třicítky míst. „O změnách v řazení autobusů informaci nemáme. Správně by naši dispečeři parkování aut ani řešit neměli. Stává se ale, že tuto problematiku řeší nad rámec svých povinností, a pokud tam nějaké auto brání výjezdu, tak se snaží dostihnout majitele, aby odjel,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Jak dodává, řešením pak bývá i přivolání městské policie, což ale může udělat každý.

Podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema stání „ve druhé řadě“ na dobu nezbytně nutnou možné je. „Přestupkem by bylo překročení nezbytně nutné doby pro vyložení a naložení nákladu nebo vystupování a nastupování osob,“ vysvětluje Ghanem s tím, že strážníci na místě provádějí kontroly několikrát denně. „Otázkou je zde také stání autobusů, protože ani tato vozidla by zde neměla stávat déle, než je nutné, což se ale bohužel často děje. Pokud jede okolo hlídka, řidiče vždy na daná pravidla upozorní,“ dodává mluvčí. Právě situace, kdy nikdo nic vyloženě neporušuje (ale problém trvá), podle řidičů volá po renovaci. „Šikmé stání s vyloučením aut a chodců v prostoru, do kterého by autobusy při odjezdu couvaly, jsem viděl na mnoha místech v Evropě,“ říká jeden z řidičů žlutého autobusu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře